لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

دولت ایالت هسن، مرکز اسلامی فرانکفورت را تهدیدی برای «امنیت ملی» آلمان خواند


مسجد امام علی در هامبورگ
مسجد امام علی در هامبورگ

اداره ایالتی «حفاظت از قانون اساسی» آلمان اعلام کرد، «مرکز فرهنگی اسلامی فرانکفورت» و «مسجد آبی هامبورگ» هم با «جمهوری اسلامی» و هم با «اخوان‌المسلمین» مصر در ارتباط هستند.

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه اعلام کرد تحقیقات نهادهای اطلاعاتی آلمان ثابت کرد که دو مرکز اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی یعنی «مرکز فرهنگی اسلامی فرانکفورت» و «مسجد آبی هامبورگ» همزمان با «جامعه اسلامی جوامع شیعی در آلمان» و «اخوان‌المسلمین» مصر هم ارتباط و تلاش داشتند تا ایدئولوژی رادیکال اسلامی آنها را گسترش دهند.

مرکز اسلامی فرانکفورت در آلمان Bild: ROSA BURCZYK © Frankfurter Allgemeine Zeitung
مرکز اسلامی فرانکفورت در آلمان Bild: ROSA BURCZYK © Frankfurter Allgemeine Zeitung

به نوشته این روزنامه تحلیل‌گران بر این باورند که عمق همکاری بین انجمن‌های مسلمانان ایالت هسن آلمان و جمهوری اسلامی هنوز نامشخص است، اما درباره مواضع «ضد‌دموکراسی» و «ضد‌حقوق بشری» آنها و جمهوری اسلامی «نگرانی‌هایی جدی» وجود دارد.

در پی تظاهرات مداوم جنبش «زن زندگی آزادی»، در برابر «مرکز فرهنگی اسلامی فرانکفورت» و انتشار اخباری مبنی بر حمایت «حکومت جمهوری اسلامی» از این مرکز، فعالیت‌های این مجموعه، به عنوان «تهدید برای امنیت ملی آلمان» مورد توجه مقامات دولت ایالت هسن قرار گرفت.

معترضان در اجتماعات ماههای گذشته همواره خواستار «بسته شدن» این مراکز شده‌اند.

صدای آمریکا پیشتر خبر داده بود که بر‌اساس رای دادگاه اداری هامبورگ، مرکز اسلامی این شهر که به عنوان «مسجد آبی» هم شناخته می‌شود، در گروه «سازمان‌های اسلام‌گرای افراطی» طبقه‌بندی شده است.

مقامات دولتی هامبورگ خرداد ۱۴۰۱ حکم اخراج «سلیمان موسوی‌فر»، معاون رئیس «مرکز اسلامی هامبورگ» را به او ابلاغ کردند و سه ماه بعد او را از خاک آلمان اخراج کردند.

مقامات تحقیقاتی آلمان آن زمان با ابراز اطمینان گفتند که سلیمان موسوی‌فر از سازمان‌های شبه‌نظامی شیعه افراطی و نیز سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG