لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

انتشار نتایج یک تحقیق؛ کدام‌یک مصونیت بیشتری ایجاد می‌‌کند: واکسیناسیون یا ابتلا


آرشیو
آرشیو

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا پس از بررسی تعداد زیادی از مطالعات تحقیقاتی و داده‌های منتشر نشده خود، برای نخستین‌بار گزارشی را منتشر کرد که در آن ایمنی حاصل از واکسیناسیون با ایمنی طبیعی پس از ابتلا به کرونا مقایسه شده است.

این نهاد بهداشتی نتیجه‌گیری کرده است که ایمنی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا و محافظت ایجاد‌شده پس از تزریق واکسن، تا شش ماه دوام دارد اما واکسن، سطح محافظت قوی‌تر و بالاتری ایجاد می‌کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا دریافته است که سطح آنتی‌بادی پس از ابتلا، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است.

این گزارش همچنین تأکید می‌کند که هنوز سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا هیچ آزمایشی را که به پزشکان و عموم مردم، اطلاعات مورد اطمینان را در مورد سطح محافظت در برابر بیماری ارائه کند مورد تأیید قرار نداده است.

هر چند میزان بالاتر آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده معمولا به معنای ایجاد محافظت بالاتر است، دانشمندان به طور دقیق نمی‌دانند که چه میزان از آنتی‌بادی از فرد در مقابل بیماری محافظت می‌کند.

به گزارش واشنگتن پست، موضوع مصونیت ایجاد شده با ابتلای قبلی تبدیل به چالشی برای دولت بایدن شده است؛ چرا که تعدادی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا با استدلال «مصونیت طبیعی»، تصمیم کاخ سفید مبنی بر اجباری کردن واکسیناسیون برای برخی از افراد را به چالش کشیده‌اند.

پژوهشگران مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، بیش از ۹۰ مطالعه داوری شده را ارزیابی کرده‌ و متوجه شده‌اند که واکسیناسیون در افرادی که پیشتر به کرونا مبتلا شده‌اند، واکنش ایمنی قوی‌تری ایجاد کرده و خطر ابتلای مجدد را کاهش می‌دهد.

ابتلا، مانند واکسیناسیون، به سیستم ایمنی آموزش می‌دهد که چگونه با ویروس مقابله کند. در هر دو مورد، سلول‌های موسوم به «بی»، آنتی‌بادی تولید می‌کنند و سلول‌های «تی»، سلول‌های مبتلا را از بین می‌برند. سلول‌های «تی»، در حافظه بلند مدت سیستم ایمنی نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تفاوت محافظت ایجاد شده با واکسن و یا ابتلای طبیعی این است که با واکسن، سیستم ایمنی به مدت چند ساعت یا چند روز تنها با بخشی از ویروس – در این مورد پروتئین اسپایک – آشنا می‌شود؛ در حالی که پس از ابتلای طبیعی، روزها و بلکه هفته‌ها با کل ویروس روبرو است و زمان بیشتری برای ایجاد سیستم دفاع کاملی خواهد داشت.

با این حال، کارشناسان بر این نکته بسیار مهم تأکید دارند که افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند در صورتی که جان خود را از دست ندهند، با مشکلات سلامتی بلندمدت روبرو خواهند بود.

از همین رو، واکسیناسیون را همچنان بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس کشنده می‌دانند.

با این حال، برخی معتقدند مصونیت طبیعی باید در سیاست‌گذاری واکسیناسیون مد نظر قرار داده شود. از همین رو، در برخی از کشورها افراد بهبود یافته از ویروس کرونا تنها پس از تزریق یک دز واکسن، «واکسینه شده کامل» محسوب می‌شوند.

XS
SM
MD
LG