لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

رقابت تولید خاویار در اسرائیل، آمریکا و امارات متحده عربی


دکتر هروویتس آوشالوم، زیست شناس «خاویار کرات» تنها منطقه پرورش خاویار اسرائیل است. با آن که پرورش خاویار در اسرائیل معمول نبوده اما این منطقه واقع در شمال دریای الجلیل خاویاری تولید می کند که قیمت خرده فروشی آن پوندی ٢٥٠٠ دلار است. این مرکز کوچک پرورش خاویار بازار را از دست تولیدکنندگان خاویار در ایران ربوده است.

در حالی که روزگاری بازار خاویار در قبضه روسیه و ایران بود، اما امروز اسرائیل به یکی از رقیبان اصلی این دو کشور در بازار خاویار بدل شده است.

به دلیل ممنوعیت صید ماهی استرژن در دریای خزر، همه خاویارهایی که این روزها به صورت قانونی وارد بازار می شوند، پرورشی هستند.

کیبوتس دان، مدیر این مرکز پرورش خاویار در اسرائیل که شادی خود را از ربودن گوی سبقت از تولیدکنندگان ایرانی پنهان نمی کند به خبرنگار «ای بی سی» گفته است «انتقام لذت بخشی است».

تخم این ماهی های خاویاری در سال ١٩٩٢ از روسیه به اسرائیل آورده شد و پس از گذشت یک دهه، قیمت خاویاری که در اسرائیل تولید می شود هر روز افزایش می یابد.

اریک ریبرت، سرآشپز و صاحب رستوان لو برناردین در نیویورک به روزنامه اسرائیلی هاآرتس گفته است «خاویار اسرائیل بهترین خاویاری است که هم اکنون در بازار موجود است». وی گفته است «چینی ها هم خاویار خوب دارند، اما کیفیت آن همیشه خوب نیست. ایتالیا و آلمان هم خاویارهای خوبی دارند و کیفیت خاویار فرانسه و ایالات متحده نیز خوب است اما خاویاری که از اسرائیل وارد بازار می شود، بهترین کیفیت را دارد».

مدیر مرکز پرورش خاویار اسرائیل اذعان کرده کیفیت عالی ژن ماهی استرژنی که از دریای خزر و آب سرد و پاکیزه آن گرفته شده است، عامل مهم کیفیت عالی خاویار پرورشی اسرائیل محسوب می شود.

از سوی دیگر، ظهور خاویار در ابوظبی سبب شده که خاویار ایران رقیب سرسخت دیگری در منطقه بیابد.تا جایی که این کشور اکنون به یکی از مراکز پرطرفدار خاویار بدل شده است.

بنا به گزارش روزنامه نشنال چاپ امارات متحده عربی، خاویاری که در این کشور تولید می شود محصول مراکز پرورش ماهی استرژن دریای خزر در محیط بسته است. این روزنامه می نویسد این مرکز پرورش ماهی استرژن ادعا کرده است یک روز به بزرگترین تولیدکننده خاویار در جهان بدل خواهد شد.

شرکت «کارخانه فن آوری های پرورش آبی خاویار امارات» ماه گذشته پرورش اولین تخم ماهی استرژن اماراتی را، که خاویار آن به طور کامل در امارات متحده عربی تولید شده بود، جشن گرفت. این شرکت ٣٠٠ هزار ماهی استرژن دارد و به گفته مدیران آن تعداد آن ها رو به افزایش است.

یکی از بلندپروازی های این شرکت اماراتی این است که به جای صید ماهی از آب های آزاد و گرفتن خاویار از آن ها و یا وارد کردن آن، مدل اقتصادی ای ارائه دهد که با پرورش ماهی استرژن، خاویار را به طور کامل در داخل کشور تولید و به بازار عرضه کند.

احمد الظاهری، مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران این شرکت به نشنال گفته است «ما در حال حاضر خاویار تازه ای داریم که صد در صد تولید امارات است. برخی تصور می کنند که این کار فقط در سیبری و دریای خزر و آن بخش از جهان عملی است اما با بهره گیری از فن آوری و توانایی های موجود این کار ممکن و قابل اجرا است».

الظاهری گفته است «مرکز پرورش ماهی استرژن مساحتی به وسعت ٥٦ هزار مترمربع دارد که در نهایت سالانه ٣٥ تن خاویار و ٧٠٠ تن گوشت ماهی استرژن تولید خواهد کرد».

وی همچنین ادعا کرده است که هدف از تولید خاویار فقط کسب پول نیست بلکه جنبه دیگر این پروژه حفظ محیط زیست و محافظت از این گونه ماهی است. «ما قصد داریم تعداد بیشتری محصول موجود در محیط زیست تولید کنیم که نرخ عرضه و تقاضا قابل کنترل باشد». مدیرعامل این شرکت اماراتی گفته است این مرکز بزرگترین مرکز پرورشی و از نظر ظرفیت تولید ماهی استرژن و فن آوری پیچیده مورد استفاده در سراسر جهان است.

از سوی دیگر، در پی صید بی رویه ماهی خاویار دریای خزر و کاهش منابع آن، تجارت خاویار در کالیفرنیا نیز رونق بی سابقه ای پیدا کرده و این ایالت در تلاش است شکاف موجود در بازار را پر کند.

به گزارش تلویزیون الجزیره در آمریکا، مزرعه پرورش ماهی استرژن و برداشت خاویار در ساکرامنتوی کالیفرنیا از رکود بازار خاویار ایران و روسیه سود هنگفتی می برد.

پیتر استرافنگر، مدیر این مرکز پرورش ماهی استرژن به الجزیره گفته است «به دلیل صید بی رویه ماهی استرژن کیفیت خاویار منطقه دریای خزر افت کرده بود و در عمل تجارت این خاویار عملی نبود».

هر قوطی کوچک خاویار استرلینگ کالیفرنیا ٣٠٠ دلار است که گفته می شود از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

«اتحادیه بین المللی برای محافظت از طبیعت»، که بزرگترین و قدیمی ترین سازمان محافظت از محیط زیست است، ماهی استرژن سیبری را در فهرست گونه های آسیب پذیر قرار داده است.
XS
SM
MD
LG