لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۲

اسپانیا به رکود اقتصادی دو ساله خود خاتمه داد


ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا
ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا

بانک مرکزی اسپانیا اقتصاد این کشور در سه ماه سوم سال جاری یک دهم درصد نسبت به سه ماه قبل خود رشد کرده است.

اسپانیا در سه ماهه سوم سال جاری به دومین رکود اقتصادی خود در ۵ سال گذشته پایان داد، که تدابیر و تلاش ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور، در بازسازی سیستم مالی و کاهش نرخ بیکاری ۲۶ درصدی در این کشور را تأئید می کند.

بانک مرکزی اسپانیا روز چهارشنبه در نشریه ماهانه خود اعلام کرد ارزش حجم تولید ناخالص داخلی اسپانیا در سه ماه سوم سال جاری یک دهم درصد نسبت به سه ماه قبل خود بالا رفت، که نشانگر متعبری از برون رفت این کشور از رکود اقتصادی است.

از سال ۲۰۰۸ میلادی تا به حال این دومین باری است که اقتصاد اسپانیا رکود اقتصادی را پشت سر می گذارد، که بخشی از آن ناشی از بالا رفتن ارزش حجم صادرات و خرید اوراق قرضه و سهام این کشور از سوی سرمایه گذاران خارجی است.

نشانهای اخیر از رشد اقتصادی اسپانیا تدابیر اقتصادی و مالی آقای راخوی را تأیید می کند که تلاش کرده است تا مردم اسپانیا را متقاعد سازد که سیاستهای صرفه جویی دولت به این کشور امکان خواهد داد تا با بحرانی مالی و سطح بالای بیکاری در این کشور مقابله کند.

روبرت وود، اقتصاددان بانک برن برگ، گفت: «ما در مورد آینده اقتصادی کشورهای حوزه یورو، و به ویژه در مورد اسپانیا، بسیار خوش بین هستیم.»

بانک برن برگ برآورد کرده است که رشد اقتصادی اسپانیا در سال آینده برابر با ۱.۴ درصد خواهد بود.

آقای وود گفت اسپانیا تغییرات اساسی در ساختار اقتصادی و نظام مالی خود به عمل آورده است. این کشور توانسته است تا کسری بودجه خود را کاهش، اعتماد صاحبان مشاغل را بالا برده و از افزایش نرخ بیکاری جلوگیری کند.

نخست وزیر اسپانیا امروز گفت که بازسازی از بحران مالی و اقتصادی کشور، که منجر به از بین بردن نزدیک به ۴ میلیون شغل در کشور شد، آهسته و تدریجی خواهد بود.

در سال جاری بازارهای بورس اسپانیا نیز بسیار پر رونق بوده اند. ارزش سبد سهام ۳۵ شرکت عمده این کشور، بنام «آیبکس» ، ۲۰ درصد در سال جاری بالا رفته است.
امیلیو بوتین، رئیس هیأت مدیره بانک سانتاندر، هفته گذشته در نیورک گفت که اکثر سرمایه گذاران عمده مایلند تا در اسپانیا سرمایه گذاری کنند.

در همین رابطه، بیل گیت، موسس شرکت کامپیوتری مایکروسافت، روز دوشنبه با خرید ۶ درصد از سهام شرکت ساختمانی فومنتو، بر خوش بینی رئیس هیأت مدیره بانک سانتاندر افزود.

ولی اسپانیا هنوز با بدهی سرسام آور این کشور که برابر با ارزش حجم تولید ناخالص داخلی این کشور است، و نرخ بیکاری ۲۵ درصدی روبروست که باید با آن مقابله کند. نرخ بیکاری در بین جوانان به ۵۶ درصد می رسد.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که نرخ بیکاری در اسپانیا تا ۵ سال دیگر در حدود ۲۵ درصد ثابت خواهد ماند.

بانک مرکزی اسپانیا گفت در سه ماه سوم سال جاری نرخی بیکاری در اسپانیا یک دهم درصد کاهش یافت که عمدتاً ناشی از فصلی توریستی در این کشور بود.

موسسه توریست اسپانیا گفت در ماه گذشته نزدیک به ۵۰ میلیون نفر گردشگر از اسپانیا دیدن کردند، که چنین تعدادی در ۱۳ سال گذشته بیسابقه بوده است.

قرار است که اداره ملی آمار اسپانیا سه شنبه هفته آینده بر آورد اولیه خود از رشد اقتصادی اسپانیا را اعلام دارد.
XS
SM
MD
LG