لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

انفجار خودرو در دمشق یک کشته بر جای گذاشت؛ کشته شدن دو عضو حزب‌الله در حمله پهپادی منتسب به اسرائیل


دمشق- آرشیو  
دمشق- آرشیو  

انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در دمشق، پایتخت سوریه، یک کشته بر جای گذاشت. بنا بر گزارش‌ها فرد کشته شده روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی داشت.

به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، این بمب بامداد روز شنبه در محله «مزه» در بخش غربی پایتخت سوریه که محل استقرار چندین نمایندگی دیپلماتیک است، منفجر شد.

کنسول‌گری جمهوری اسلامی که در حمله‌ مرگبار منتسب به اسرائیل هدف قرار گرفت نیز در این محله قرار دارد. در جریان آن حمله هفت تن، از جمله دو مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی و یکی از اعضای گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان، کشته شدند.

این رویداد با واکنش جمهوری اسلامی و حمله نظامی مستقیم به اسرائیل همراه بود و باعث نگرانی از احتمال آغاز جنگی گسترده در منطقه شد.

در ماه‌های اخیر این محله به شدت محافظت شده شهر دمشق چندین بار هدف حملات هوایی قرار گرفته است. این حملات در اکثر موارد مقامات جمهوری اسلامی را هدف قرار دادند.

خبرگزاری‌های دولتی سوریه به هویت فرد کشته شده اشاره نکردند ولی نوشتند که در جریان این انفجار دو خودروی دیگر آتش گرفتند.

به گفته رامی عبدالرحمن، از اعضای یک گروه حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، مردی که در این انفجار کشته شد، یک افسر ارتش سوریه بود که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی داشت.

در همین حال برخی گزارش‌های خبری از حمله یک پهپاد اسرائیلی به یک خودرو و کامیون در غرب سوریه خبر دادند. این حمله ساعاتی پس از انفجار دمشق، و در خارج از شهر «قصیر» در شمال غرب سوریه، در نزدیکی مرز لبنان صورت گرفت.

این خودرو و کامیون در نزدیکی پایگاه هوایی «دبعه» هدف قرار گرفتند که محل حضور نیروهای حزب‌الله لبنان است. پهپادهای اسرائیلی در هفته‌های گذشته بارها به این منطقه حمله کردند.

سایت خبری «آی۲۴» گفت که در این حمله پهپادی دو نفر از جنگجویان حزب‌الله لبنان کشته شدند.

اسرائیل معمولا درباره انجام این حملات توضیحی نمی‌دهد، و دخالت خود را نیز تکذیب نمی‌کند.

منابع: آسوشیتدپرس و آی۲۴

XS
SM
MD
LG