لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

درخواست فستیوال کن از ایران برای لغو ممنوعیت سفر جعفر پناهی


درخواست فستیوال کن از ایران برای لغو ممنوعیت سفر جعفر پناهی

گزارشی از ننسی تارتاگلیون در نیویورک پست

«سه رخ»، تازه ترین فیلم جعفر پناهی، به بخش اصلی مسابقه جشنواره کن راه پیدا کرده است، اما روشن نیست کارگردان فیلم بتواند در مراسم نمایش آن در «ریویرا» حاضر شود. پناهی حدود هشت سال پیش بازداشت و از فیلمسازی منع شده بود. این کارگردان ایرانی با این وجود به کار خود ادامه داد، اما اجازه خروج از ایران را پیدا نکرد و همچنان با حکم زندانی روبرو است که به اجرا گذاشته نشده است.

تیری فرمو، دبیر جشنواره کن، روز پنجشنبه گفت که این فستیوال سینمایی از ایران تقاضای حضور این فیلمساز را خواهد کرد.

کریل سربرنیکوف، کارگردان و تهیه کننده تئاتری، که در روسیه در حصر خانگی است با شرایط مشابهی روبرو است. او برای حضور فیلم «لتو» یا «تابستان» در بخش اصلی مسابقه برای اولین بار به کن دعوت شده است. فیلم او داستان زندگی ویکتور تسوی، ستاره راک شوروی، و راک زیرزمینی لنینگراد در دهه هشتاد میلادی است.

فرمو در مورد پناهی گفت: «مقام های ایران نامه ای از ما و از مقام های فرانسوی دریافت خواهند کرد تا ببینند اگر می توانند به او اجازه بدهند به این جا بیاید. ما واقعا دوست داریم از او استقبال کنیم.»

پیر لسکور، رئیس جشنواره کن، محتاطانه افزود که «مساله فشار نیست. ما دیپلمات نیستیم. مقام های فرانسوی در این روند با هم همراهی می کنند که اتفاق خوبی است. کار ما باید رسمیباشد، ولی نباید تحریک کننده باشد.»

«سه رخ» داستان سه بازیگر زن ایرانی در شرایط مختلف زندگی است.

فیلم «بادکنک سفید» جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را کسب کرده بود. جشنواره امسال کن کار خود را با نمایش «همه می دانند»، فیلم جدید اصغر فرهادی، آغاز می کند.

جعفر پناهی سال ۲۰۱۵ برای فیلم تاکسی جایزه خرس طلایی جشنواره برلین را به خود اختصاص داد. پناهی دو سال قبل از آن، خرس نقره ای بهترین فیلمنامه جشنواره برلین را برای فیلم «پرده» به دست آورده بود.

«این یک فیلم نیست» اثر دیگر پناهی سال ۲۰۱۱ بر روی یک «یو اس بی» مخفی شده در یک کیک از ایران به فرانسه فرستاده شد تا در بخش نمایش ویژه در کن به روی پرده برود.

پناهی در سال ۲۰۰۰ جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز را برای فیلم «دایره»، جایزه هیات داوران کن را برای «طلای سرخ» در سال ۲۰۰۳، و جایزه بزرگ هیات داوران در برلین را در سال ۲۰۰۶ برای فیلم «آفساید» کسب کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG