لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

آخرین ساخته عباس کیارستمی به طور ویژه در جشنواره کن نمایش داده می‌شود


کیارستمی در کنار ژولیت بینوش در شصت و سومین جشنواره کن
کیارستمی در کنار ژولیت بینوش در شصت و سومین جشنواره کن

پنج فیلم از کارگردانان ایرانی برای نمایش در بخش های اصلی جشنواره فیلم کن امسال انتخاب شده‌ و هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن، آخرین ساخته عباس کیارستمی کارگردان شناخته شده ایران را برای نمایش در سانس ویژه برگزیده است.

عباس کیارستمی فیلم «بیست و چهار فریم» را در آخرین روزهای حیاتش ساخته و حتی بخشی از آن را در بستر بیماری تدوین کرده است.

به گفته «تیری فرمو» دبیر جشنواره کن ، بیست و چهار فریم فیلمی کاملا تجربی در ارتباط با تاریخ هنر و سینماست. او می گوید: «بیست و چهار فریم ترکیبی از عکاسی، هنرهای معاصر و نقاشی است در قالبی که سینما یا همان تصویر متحرک می تواند آنها را به هم پیوند دهد.»

تیری فرمو همچنین می گوید حضور فیلمی از عباس کیارستمی در بخش رسمی باعث شادی بسیار و غرور برای برگزار کنندگان و راهی برای ادای احترام به اوست.

دیگر فیلم ایرانی حاضر در کن اثری است از محمد رسول اف به نام «لِرد» که در بخش نوعی نگاه پذیرفته شده است. رسول اف در سال ۲۰۱۱ برای فیلم «به امید دیدار» جایزه بهترین کارگردانی در بخش نوعی نگاه فستیوال کن را گرفته بود.

بیشتر بخوانید:
دو فیلم ایرانی در بخش فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره کن

در خلاصه داستان «لِرد» آمده: «رضا با دوری جستن از شهر، در مزرعه خود مشغول به کار است. او همراه خانواده اش در دامن طبیعت زندگی آرامی دارد. اداره مزرعه با مشکلاتی روبرو شده است. رضا میخواهد این مشکلات را با دوری از زنجیرهٔ روابط فاسد محلی پشت سر بگذارد.»

فیلم پانزده دقیقه ای «وقت ناهار» ساخته علیرضا قاسمی در بخش مسابقه فیلم های کوتاه هفتادمین جشنواره فیلم کن برای دریافت نخل طلا با دیگر فیلم های این بخش رقابت خواهد کرد.

همچنین فیلم «حیوان» ساخته بهمن و بهرام ارک نیز به بخش سینه فونداسیون که به فیلم های دانشجویی اختصاص دارد، راه یافته است.

فیلم «آنها» ساخته آناهیتا قزوینی زاده در بخش سانس ویژه جشنواره به نمایش در خواهد آمد. خانم قزوینی زاده پیشتر با فیلم کوتاه سوزن جایزه بخش سینه فونداسیون جشنواره را از آن خود کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG