لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

جنجال بر سر پوستر جشنواره فیلم کن؛ عکس بازیگر زن لاغر شد


پوستر هفتادمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کن
پوستر هفتادمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کن

پوستر هفتادمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کن که از هفدهم ماه مه آغاز به کار خواهد کرد رونمایی شد اما تغییراتی در تصویر این پوستر موجب جنجال شده است.

بر روی این پوستر تصویری از هنرپیشه ایتالیایی کلودیا کاردیناله، در حالی که بر پشت بامی در رم می رقصد، قرار دارد. در شرح انتخاب چهره کاردیناله برای پوستر هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن، از روحیه سرخوش و لبریز از زندگانی او اشاره شده است.

تارنمای رسمی جشنواره در توضیح عکس نوشته این تصویری است از هنرپیشه ای ماجراجو، زنی مستقل و فعالی اجتماعی که بازتاب دهنده ماهیت جشنواره فیلم کن است.

اما خبرنگاران نکته سنج متوجه تفاوت این عکس با تصویر اصلی کلودیا کاردیناله شدند. در تصویر جدید، او باریک تر از تصویر اصلی دیده می شود.

روزنامه «لوموند» ابزاری که برای ویرایش این عکس استفاده شده را برای خواننده ها به نمایش گذاشته است.

کاربران شبکه های اجتماعی نیز به ویرایش عکس واکنش نشان دادند و آن را «دیکتاتوری لاغری» خواندند.

کاردیناله که هم اکنون هفتاد و هشت سال دارد از اینکه تصویرش بر پوستر جشنواره فیلم کن قرار گرفته استقبال کرده و می گوید این عکس نمادی است از روزهایی که او رویای بالا رفتن از پله های معتبرترین جشنواره سینمایی دنیا را در سر می پروراند.

او در گفتگو با وب سایت «هافینگتون پست» گفت دلیل اینکه عکس ویرایش شده تأکید بر سبک بالی هنگام رقص و پررنگ جلوه دادن فضای رویاگونه تصویر است.

کاردیناله می گوید به عنوان یک فمینیست ایرادی در ویرایش این عکس نمی بیند و معتقد است مسائل مهمتری در دنیا هست که باید در موردشان بحث کرد.

این عکس در سال ۱۹۵۹ گرفته شده؛ زمانی که کاردیناله بیست و یک ساله بود.

کلودیا کاردیناله، در ماه آوریل سال ۱۹۳۸ از مادری فرانسوی و پدری ایتالیایی در شهر تونس متولد شد.

او در بسیاری از فیلمهای مشهور اروپایی دهه شصت و هفتاد میلادی ایفای نقش کرده است از جمله فیلم «هشت و نیم» از فدریکو فلینی، فیلمساز پرآوازه ایتالیایی.

کلودیا کاردیناله از سال ۲۰۰۰ تاکنون به عنوان سفیر حسن نیت یونسکو در امور زنان مشغول فعالیت است.

مجری امسال جشنواره فیلم کن مونیکا بلوچی، بازیگر پرآوازه ایتالیایی است و پدرو آلمادوآر، فیلمساز برجسته اسپانیایی ریاست هیأت داوران جشنواره را بر عهده خواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG