لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۵

بازیگر فیلم فرهادی برنده نخل طلای کن ٢٠١٣


برنیس بژو پس از دریافت نخل طلای بهترین بازیگر زن، از اصغر فرهادی کارگردان فیلم «گذشته» دعوت کرد تا به روی صحنه برود.
برنیس بژو پس از دریافت نخل طلای بهترین بازیگر زن، از اصغر فرهادی کارگردان فیلم «گذشته» دعوت کرد تا به روی صحنه برود.
فیلم «آبی گرمترین رنگ است» برنده نخل طلای بهترين فيلم شصت و ششمین جشنواره فيلم کن شد. این فیلم عاشقانه که عنوان اصلی اش «زندگی ادل» است درباره زندگی یک دختر همجنس گرا است.

یکی از فیلم های بخش مسابقه امسال جشنواره کن، «گذشته» تازه ترین ساخته اصغر فرهادی بود که در رقابت با «آبی گرمترین رنگ است» به کارگردانی عبداللطیف کشیش، بازماند اما برنیس بژو، بازیگر این فیلم نخل طلای بهترین بازیگر زن را با خود به خانه برد. خانم بژو سال گذشته در فیلم صامت «آرتیست» بازی کرده بود.
فیلم قبلی آقای فرهادی «جدایی نادر از سیمین»، با اقبال بین المللی همراه شد و از جمله برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان شد. او فیلم جدید خود یعنی «گذشته» را در فرانسه و به زبان فرانسه ساخته است.

این فیلم داستان مردی ایرانی (علی مصفا) است که پس از اختلاف طولانی با همسرش (برنیس بژو) به ایران بازگشته است. او با درخواست طلاق زن، به فرانسه بازمی گردد و می بیند که مردی دیگر (طاهر رحیم) وارد زندگی همسر و دو فرزند او شده است.

رئیس هیات داوران جشنواره امسال استیون اسپیلبرگ، فیلم ساز شناخته شده آمریکایی بود.

جایزه بهترین بازیگر مرد به «بروس درن» برای فیلم «نبراسکا» اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی فیلم نصیب «آمات اسکالانته» کارگردان فیلم «هلی» شد که به درگیری کارتل های مواد مخدر در مکزیک می پردازد.

جایزه ویژه هیات داوران به «هیروکازو کوریدا» برای فیلم «پسر، مانند پدر» رسید.

جایزه بزرگ هیات داوران هم از سوی «کیم نوواک» اعلام شد و به فیلم «درون لوین دیویس» ساخته برادران کوئن تعلق گرفت. کیم نواک، بازیگر فیلم های آلفرد هیچکاک در جشنواره امسال کن مورد تقدیر ویژه قرار گرفت.
XS
SM
MD
LG