لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

درخواست برای لغو محکومیت جعفر پناهی در آستانه برگزاری جشنواره جهانی فیلم کن


محمد رسول اف سازنده فیلم جزیره آهنی و جعفر پناهی سازنده دایره و طلای سرخ به حکم یک دادگاه بدوی محکوم به زندان و محرومیت های اجتماعی و هنری شده اند
محمد رسول اف سازنده فیلم جزیره آهنی و جعفر پناهی سازنده دایره و طلای سرخ به حکم یک دادگاه بدوی محکوم به زندان و محرومیت های اجتماعی و هنری شده اند

شصت و چهارمین دوره جشنواره جهانی فیلم کن فرانسه از یازدهم تا بیست و دوم ماه مه برابر با بیست و یکم اردیبهشت تا یکم خردادماه برگزار خواهد شد.

با نمایش فیلم «نیمه شب در پاریس» ساخته وودی آلن این دوره از جشنواره کن رسما آغاز بکار خواهد کرد.

رئیس هیئت داوران بخش اصلی مسابقه جشنواره کن را ربرت دنیرو، بازیگر، کارگردان و تهیه کننده مشهور سینمای آمریکا برعهده دارد.

بنا به گزارش مدیران جشنواره: جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی بصورت غیابی و افتخاری عضو هیئت داوران این دوره از جشنواره کن است.

امیرکاستاریکا، فیلمساز برجسته حوزه بالکان از کشور صربستان ریاست داوران (نوعی نگاه) بخش مربوط به استعدادهای نوپو را برعهده دارد.

امیرکاستاریکا خود زمانی که فیلمساز ناشناخته ای بود با دومین فیلمش به نام «وقتی پدر برای کار رفته بود» در سال ۱۹۸۵برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن شد و دومین بار نیز در سال ۱۹۹۳به خاطر ساخت فیلم «زیرزمین» این جایزه را دریافت کرد.

«بونگ جون هو» فیلمساز و فیلمنامه نویس کره ای، نیز ریاست بخش داوران بهترین فیلمبرداری جشنواره کن را برعهده گرفته است.

در آستانه برگزاری جشنواره جهانی فیلم کن، سایت رسمی این جشنواره شماری از سینماگران برجسته جهانی را نام برده که بیانیه دفاع از جعفر پناهی و محمد رسول اف را امضا کرده اند.

این بیانیه که از سوی هفده هزار تن از کارورزان سینمای جهان امضا شده از دولت ایران خواسته است هرچه زودتر حکم زندان و محرومیت از فعالیت های هنری و اجتماعی این دو فیلمساز ایرانی را لغو کند.

XS
SM
MD
LG