لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

سرطان پوست خطر آلزایمر را کاهش می دهد


تحقیقات جدید حاکی است که برخی بیماری ها، از جمله سرطان پوست خطر ابتلا به نسیان و آلزایمر را کاهش می دهد.

محققان کالج آلبرت انشتاین در نیویورک که نتیجه پژوهش هایشان در نشریه «نورولوژی» چاپ شده، ١١٠٠ فرد حدود ٧٩ ساله را برای حدود چهار سال زیر نظر گرفتند که هیچ کدام به نسیان دچار نبودند. در آغاز کار، ١٠٩ نفر از این افراد سرطان پوست داشتند و در حین تحقیق ٣٢ نفر دیگر به این بیماری دچار شدند. در ادامه کار ١٢٦ نفر باقیمانده همگی به نسیان دچار شدند و از این میان ١٠٠ نفر آلزایمر گرفتند.

در این پژوهش، احتمال ابتلا به آلزایمر در میان شرکت کنندگان مبتلا به سرطان پوست، حدود ٨٠ درصد کمتر از دیگران بود و تنها دو نفر از آنان به آلزایمر مبتلا شد.

یافته های این پژوهش با قاطعیت نمی گوید که مبتلایان به سرطان پوست هرگز آلزایمر نمی گیرند. همچنین مشخص نیست که چه عوامل دیگری در این فرایند موثر است اما کارشناسان کالج انشتاین معتقدند که عوامل محیطی در مورد ابتلا افراد تاثیر دارد. مثلا تحقیقات نشان می دهد که ورزش خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد و افراد فعال تری که وقت بیشتری را در محیط بیرون و زیر آفتاب می گذرانند- که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد- احتمال ابتلا به آلزایمر کمتری دارند.

به علاوه، کسانی که بیشتر در معرض نور خورشید هستند، ویتامین د بیشتری هم دریافت می کنند که به گفته محققانی دیگر نقش دافعه در مقابل آلزایمر دارد.
به نوشته نشریه تایم، پژوهشگران این پروژه می گویند سرطان و آلزایمر دو روی یک نظام سلولی هستند. در سرطان تقسیم سلولی از کنترل خارج می شود و تشکیل تومور می دهد. در آلزایمر جمعیت های سلولی می پوسد و از بین می رود.

به گفته دکتر ریچارد لیپتون، مسئول این پژوهش، نتیجه اخیر به هیچ عنوان توصیه نمی کند که افراد استفاده از کرم های ضدآفتاب را متوقف کنند: «اگر تاثیر بازدارنده ویتامین د در سرطان پوست ثابت شود، هیچ دکتری ابتلا به سرطان پوست (قرار گرفتن در معرض آفتاب) را توصیه نمی کند، در عوض مصرف مکمل های ویتامین د را تجویز می کنند.» او می گوید سرطان پوست تضمین نمی کند که فرد به آلزایمر دچار نمی شود.
XS
SM
MD
LG