لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

کاربرد یک داروی سرطان سینه در انواع دیگر سرطان


"پالبوسی‌سی‌لیب" یک ترکیب بازدارنده است و آنزیم‌هایی را که موجب تقسیم سریع تومور می شود، هدف می‌گیرد.
"پالبوسی‌سی‌لیب" یک ترکیب بازدارنده است و آنزیم‌هایی را که موجب تقسیم سریع تومور می شود، هدف می‌گیرد.

مطالعات جدید نشان می‌دهد داروئی که برای درمان سرطان سینه بکار می‌رود، می‌تواند در دیگر شکل‌های این بیماری نیز کارساز باشد.

پژوهشگران مرکز سرطان آبرامسون در دانشگاه پنسیلوانیا در گزارشی درنشریه جاما آنکولوژی می‌نویسند پس از بررسی مطالب موجود و انجام پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیدند که "پالبوسی‌سی‌لیب" می‌تواند به دیگر انواع سلول‌های سرطانی حمله کند بی‌آنکه زیان عمده‌ای به سلول‌های سالم وارد آورد.

"پالبوسی‌سی‌لیب" یک ترکیب بازدارنده است، به این معنا که برخی آنزیم‌هایی را که موجب می‌شود تومور بسرعت نقسیم شود، هدف می‌گیرد. این نخستین بار است که چنین داروئی علیه سرطان سینه تصویب می‌شود.

پژوهشگران می‌گویند توانایی منحصر به فرد دارو در متوقف ساختن روند تقسیم سلول، کاربردهای بالقوه بیشتری را نشان می‌دهد. به گفته آن‌ها، این دارو می تواندعلیه لیمفوما، سارکوما، و تراتوما، که اغلب به بدن زنان جوان جمله می‌کند، موثر بوده است.

در یک آزمایش دو مرحله‌ای، دارو در مورد ۱۷ بیمار مبتلا به لیمفوما به کار رفت. یک بیمار پاسخ کامل داد، به این معنا که سرطان برای دست کم مدتی ناپدید شد. در حالی که دو نوع دیگر تا حدودی پاسخ دادند. بنظر می‌رسد دارو همچنین دوره زنده ماندن مبتلایان به بیماری را افزایش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG