لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

تصویب طرح «تحریم‌های توماج» در پارلمان کانادا؛ ۳۱ مقام قضایی جمهوری اسلامی تحریم شدند


توماج صالحی، رپر زندانی محکوم به اعدام
توماج صالحی، رپر زندانی محکوم به اعدام

مجلس عوام در پارلمان کانادا با تصویب طرح «تحریم‌های توماج»، ۳۱ مقام قضایی جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان تحریم کرد.

در این طرح که روز دوشنبه ۲۸ خرداد با اکثریت قاطع نمایندگان پارلمان کانادا به تصویب رسیده، علاوه بر محکومیت حکم اعدام توماج صالحی، رپر منتقد زندانی، ۳۱ تن از قضات، دادستان‌ها و بازجویان دادگاه‌های انقلاب به فهرست تحریم‌های این کشور اضافه شدند.

پارلمان کانادا تحریم‌شدگان را افرادی معرفی کرده که در برگزاری دادگاه‌های نمایشی، اعمال شکنجه و رفتارهای غیرانسانی علیه معترضان و دگراندیشان سیاسی در ایران دست داشته‌اند.

این طرح که از طرف هِدِر مک‌فرسون، از نمایندگان پارلمان کانادا، ارائه شده همچنین «آپارتاید جنسیتی، نقض آزادی‌های مدنی، کشتار، ارعاب و اعمال خشونت از سوی جمهوری اسلامی علیه مردم ایران» را محکوم کرده است.

در بخشی از این طرح، بر حمایت بی‌قیدوشرط از ایرانیان مدافع حقوق بشر و دموکراسی نیز تاکید شده است.

گروه «کالکتیو عدالت برای ایرانیان»، متشکل از گروهی از ایرانیان ساکن خارج، که از جمله تهیه‌کنندگان این طرح بشمار می‌رود از پیش‌قدم شدن هدر مک‌فرسون و حمایت همه احزاب دیگر کانادا از این طرح قدردانی کرده است.

نازنین افشین جم مک‌کی، فعال حقوق بشر ایرانی‌تبار، نیز با انتشار متنی در صفحه «ایکس» تحریم‌شدگان در طرح «تحریم توماج» را افرادی که «مستقیما در محکومیت توماج صالحی و بازداشت ناعادلانه هزاران زندانی سیاسی» در ایران نقش داشته‌اند، معرفی کرده است.

به نوشته این فعال حقوق بشر، گام بعدی «کالکتیو عدالت برای ایرانیان»، فشارآوردن برای اجرای این طرح است.

امید شمس، وکیل حقوق بشر، هم با استقبال از تحریم ۳۱ تن از مقامات قضایی جمهوری اسلامی نوشته: « تحریم قضات و بازپرسان و بازجوهای قوه قضاییه در کانادا که به مقصد شماره یک خود مقامات جمهوری اسلامی و خانواده و اموالشان تبدیل شده، بسیار اتفاق خوبی است.»

به تازگی هم جمعی از نمایندگان احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا با ارائه پیش‌نویس یک طرح قانونی به نام «قانون توماج» خواستار وضع تحریم‌های هدفمند علیه قضات، دادستان‌ها، و بازپرس‌های دادگاه‌های انقلاب شدند.

توماج صالحی، رپر معترض محبوس در زندان دستگرد اصفهان، از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به اعدام محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG