لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

صادرات گندم کانادا به ایران، در هاله ای از ابهام


صادرات گندم کانادا به ایران، در هاله ای از ابهام
صادرات گندم کانادا به ایران، در هاله ای از ابهام

در شرایطی که کانادا تحریم های اقتصادی سخت گیرانه ای را علیه ایران اعمال کرده است، تاثیر این تحریم ها بر روند صادرات گندم این کشور به ایران در هاله ای از ابهام قرار دارد.

با وجودی که ایران یکی از خریداران عمده گندم کانادا است، اما مقامات «هیات بازرگانی گندم کانادا» از پاسخ به پرسش رسانه های این کشور مبنی بر تداوم صادرات گندم و جو به ایران با وجود تحریم های دولت فدرال طفره رفته اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است ایان وایت، بلندپایه ترین مقام «هیات بازرگانی گندم کانادا» ضمن خودداری از پاسخ به این پرسش گفته است «زمانی که ایران به گندم نیاز داشته باشد، ما به آن ها خواهیم فروخت».

این مقام کانادایی گفته است «ما غالباً به ایران گندم می فروشیم و من در حال حاضر نمی توانم در مورد صادرات آن و فعالیت هایی که در این زمینه انجام می شوند، اظهارنظر کنم.»

آقای وایت در پاسخی در باره وجود تحریم ها و احتمال پیچیده تر شدن روند صادرات گندم به ایران به رسانه های کشورش گفته است: «ایران سریع پول می پردازد، اما به طور مسلم ما باید همه جنبه های مربوط به فروش آن را در نظر داشته باشیم.»

رویترز گزارش می دهد جری ریتز، وزیر کشاورزی دولت فدرال کانادا نیز از اظهارنظر در مورد تداوم صادرات گندم به ایران خودداری کرده است.

بر اساس اطلاعات موجود در تارنمای دولت استانی آلبرتا، حجم صادرات این استان به ایران که شامل گندم، جو و اقلام دیگر در سال ٢٠١٠ میلادی، ٧̷٢ میلیون دلار بود.

گندم، ذرت، دانه های سویا، جو، عدس، قطعات جاروبرقی، پمپ، کمپرسور، نیکل و قطعات خودرو از جمله اقلام عمده ای هستند که کانادا طی دهه های گذشته به ایران صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG