لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

محکومیت تاریخی اولین ایرانی کانادایی به اتهام صادرات تجهیزات مربوط به برنامه هسته ای ایران


A main passage in the Shatila refugee camp, Lebanon, 31 Aug 2010
A main passage in the Shatila refugee camp, Lebanon, 31 Aug 2010

محمود یادگاری، تبعه ایرانی کانادایی متهم به نقض قانون کانادا برای صادرات تجهیزات مربوط به برنامه اتمی ایران و نقض قوانین تحریمی سازمان ملل، در جلسه روز سه شنبه ( ۶ ژوییه ) دیوان جنایی کانادا گناهکارشناخته شد.

آقای یادگاری اولین فرد درتاریخ کاناداست که براساس «قانون سازمان ملل» مبنی بر ممنوعیت ارسال تجهیزاتی که ممکن است مورد بهره برداری برنامه اتمی ایران قرار گیرد، محکوم شده است.

کتی موچا، قاضی دادگاه در جلسه روز سه شنبه محمد (دیوید) یادگاری را در نه مورد از ده موارد اتهامی که علیه وی مطرح شده بود، گناهکار شناخت.

دادستان دیوان جنایی کانادا این مرد ایرانی تبار مقیم کانادا را به تلاش برای صادرات تجهیزات مربوط به برنامه اتمی ایران و نقض تحریم های سازمان ملل علیه این کشورمحکوم کرد.

آقای یادگاری اولین فردی ست که به اتهام نقض مفاد منع گسترش سلاح های کشتارجمعی «قانون امنیت هسته ای کانادا» در دیوان جنایی این کشور محکوم شده است.

نقض «قانون کنترل و امنیت اتمی» و «قانون گمرک و مجوز صادرات و واردات» از جمله موارد محکومیت این مرد ایرانی کانادایی مطرح شده اند.

وی پس از تحقیقات هشت هفته ای مشترک پلیس کانادا و دپارتمان امنیت ملی ایالات متحده، روز ۱۶ آوریل سال ۲۰۰۹ توسط پلیس کانادا در منزلش در تورنتو دستگیر و تاکنون در بازداشت مقامات امنیتی کانادا بوده است.

این مرد ۳۶ ساله ایرانی تبار به استفاده از شرکت کوچک خود « N&N Express Inc. » در تورنتو و تلاش برای صادرات دو ترانسفورماتور فشار به مقصد ایران از طریق دبی متهم شده بود. این دو ترانسفورماتور بخشی از ده ترانسفورماتوری بوده اند که وی به قیمت ۱۱ هزار و ۶۴۵ دلار از شرکت Setra Systems Inc درماساچوست خریداری کرده بود.

این دستگاه های ساخت ایالات متحده که اندازه های فشار را به سیگنال های الکتریکی برای کامپیوترها و سایر تجهیزات الکترونیکی تبدیل می کند، کاربردهای بی خطری دارند اما درعین حال، از آن ها می توان در تاسیسات غنی سازی اورانیوم برای سلاح های اتمی نیز استفاده کرد.

در حالی که خرید این اقلام در آمریکای شمالی قانونی هستند، اما ارسال آن ها به کشورهایی همچون ایران، نقض مفاد تحریم های سازمان ملل قلمداد می شود.

این شهروند ایرانی تبار کانادا اذعان کرده بود بخش بزرگی از هزینه خرید این ترانسفورماتورها توسط نیما طبری، شریک ایرانی وی فراهم شده بود.

وی ضمن ابراز بی اطلاعی از مصرف این تجهیزات در سلاح های اتمی، ادعا کرده بود به توصیه آقای طبری قصد داشت به جای ارسال مستقیم این تجهیزات به ایران، از یک شرکت مستقر در دبی استفاده کند.

این اولین باری ست که یک شهروند کانادایی، براساس « قانون سازمان ملل» در کانادا برای ارسال تجهیزاتی به ایران که ممکن است درساخت سلاح های اتمی مورد استفاده قرار گیرد، محکوم شده است.

بنا به گزارش رسانه های کانادایی، تولید کننده آمریکایی این ترانسفورماتورها سرنخ این معامله را در اختیار عوامل اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده قرار داده بود و اطلاعات آن ها به تحقیق ماموران پلیس کانادا دراین مورد منتهی شد.

بنا به گزارش روزنامه نشنال پست، آقای یادگاری درصدد بوده تا بیست ترانسفورماتور دیگر را از یک تولید کننده در آلمان خریداری کند، اما در پی تغییرمقصد این تجهیزات از دانمارک به دبی، سفارش وی لغو شده بود.

فرانک آداریو، وکیل مدافع کانادایی آقای یادگاری ادعا کرده بود موکلش یک تاجر ساده بوده و از ویژگی های این مبدل ها خبر نداشته و از ارسال این تجهیزات به مقصد ایران مطلع نبوده است.

رسانه های کانادا رسیدگی به این پرونده را یک رویداد تاریخی در کشور خوانده اند.

محمود یادگاری که رسانه های کانادا از وی با نام های دیوید و نوید یادگاری نیز یاد کرده اند، فارغ التحصیل سال ۱۹۹۸ رشته مهندسی کامپیوتر از یکی از دانشگاه های تهران است. وی مدرک کارشناسی رشته کامپیوتر را از دانشگاه رایرسون تورنتو اخذ کرده است.

انتظار می رود آقای یادگاری که حکم محکومیت وی روز ۲۹ ژوییه صادر می شود، به حداکثر ده سال زندان و پرداخت پانصد هزار دلار جریمه نقدی محکوم شود.

XS
SM
MD
LG