لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۶

کانادا طرح سوزاندن قرآن در آمریکا را محکوم کرد


دولت فدرال کانادا طرح پیشنهادی یک کشیش محافظه کار آمریکایی برای سوزاندن قرآن در سالگرد حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر را محکوم کرد.

پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت فدرال کانادا در واکنشی نسبت به طرح سوزاندن قرآن در آمریکا، آن را «اقدام توهین آمیزی نسبت به مسلمانان و پیروان همه مذاهب در کانادا» نامیده است.

تری جونز، کشیش یک کلیسای انجیلی کوچک در فلوریدا خواستار برگزاری روز جهانی قرآن سوزی شده و از پیروان خود خواسته تا همزمان با یازدهم سپتامبر، سالگرد حمله های تروریستی به آمریکا، قرآن ها را بسوزانند.

وزیر دفاع دولت فدرال در بیانیه ای که نسخه ای از آن در خبرگزاری رسمی کانادا منتشر شد، گفته است کانادا از کشیش این کلیسا می خواهد تا به جای تفرقه افکنی بین مردم، آن ها را به همبستگی و همفکری فراخواند.

برخی از صاحبنظران درباره خطر احتمالی تهدید طرح سوزاندن قرآن علیه امنیت نیروهای نظامی کانادا در افغانستان، هشدار داده اند.

پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت محافظه کار کانادا در بیانیه خود تاکید کرده است: « نیروهای نظامی کانادا در افغانستان، با اسلام و یا دیدگاه های اسلامی مبارزه نمی کنند بلکه آنان علیه یک دشمن افراطی و بی رحم می جنگند که قصد دارد با اعمال خشونت و هراس افکنی حکومت کند».

آقای مک کی افزوده است مردم کانادا به ارزش های بنیادین آزادی مذهب و آزادی عقیده احترام قائل هستند و ارزش های مردم کانادا به کشور کمک کرده است تا پس از پیامدهای حمله های تروریستی یازدهم سپتامبر اتحاد و همبستگی خود را حفظ کنند.

XS
SM
MD
LG