لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

مخالفت کانادا با عضویت رسمی فلسطین در سازمان ملل متحد


Stephan Harper, Canada FM
Stephan Harper, Canada FM

کانادا با به رسمیت شناخته شدن فلسطین به عنوان یک کشور مستقل در سازمان ملل متحد مخالفت خواهد کرد.

خبرگزاری کانادا روز شنبه ۲۷ شهریور از استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال نقل کرده است که کانادا با عضویت رسمی فلسطین در سازمان ملل متحد مخالفت خواهد کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی عهد کرده است علیرغم اعتراضات اسراییل و آمریکا، درصدد کسب عضویت کامل در سازمان ملل متحد برآید.

نخست وزیر کانادا «اقدام یک جانبه» تشکیلات خودگردان فلسطینی را «بسیار تاسف آور» خوانده و گفته است این اقدام به دستیابی به هدف بلند مدت برای استقرار صلح در خاورمیانه کمکی نخواهد کرد.

کانادا جزء اولین کشورهایی بود که به همراه اسراییل و ایالات متحده با ابتکار محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و عضویت آن در سازمان ملل متحد مخالفت کرد.

گروه های فلسطینی برای جلب حمایت جامعه بین الملل در این زمینه فعالانه رایزنی کرده اند و این در حالی است که برخی از صاحبنظران سیاسی براین باورند احتمال دارد این رایزنی ها فلسطینیان را قدمی به ایجاد یک کشور مستقل نزدیک تر کند.

محمود عباس در سخنرانی جمعه آینده خود از پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد خواست تا از درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عضویت رسمی و کامل در این سازمان موافقت کنند.

ایالات متحده در مقام یک عضو دائم شورای امنیت از حق خود بهره خواهد جست تا درخواست آقای عباس در سازمان ملل متحد را وتو کند.

دولتمردان آمریکا معتقد هستندکه تنها راه دستیابی فلسطینیان به حق تشکیل یک کشور مستقل از طریق مذاکره با اسرائیل به دست خواهد آمد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز شنبه گفت مذاکره تنها راه برقراری صلح و راهکار تشکیل دو کشو مستقلی است که فلسطینیان در پی آن هستند.

قرار است آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و روسیه، موسوم به گروه های چهارگانه صلح خاورمیانه روز یکشنبه در مورد به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی در سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دهند.

XS
SM
MD
LG