لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

کانادا به ارتقای امنیت هسته ای و رعایت استانداردهای بین المللی، به کشورهای جهان کمک می کند


کانادا به ارتقای امنیت هسته ای و رعایت استانداردهای بین المللی، به کشورهای جهان کمک می کند
کانادا به ارتقای امنیت هسته ای و رعایت استانداردهای بین المللی، به کشورهای جهان کمک می کند

کانادا در پایان اجلاس امنیت هسته ای در واشنگتن متعهد شد برای رعایت استانداردهای بین المللی و ارتقای امنیت هسته ای از طریق ابتکار« مشارکت جهانی » به همکاری با کشورهای جهان ادامه دهد.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا که برای شرکت در اجلاس امنیت هسته ای به واشنگتن سفر کرده بود، متعهد شد اورانیوم با غلظت بالای کانادا را به شکلی که تبدیل آن به سلاح های اتمی غیرممکن خواهد بود، به ایالات متحده ارسال خواهد کرد.

نخست وزیر کانادا که در پایان اجلاس امنیت هسته ای در واشنگتن بیانیه ای منتشر کرده است، ضمن ابراز تشکر از باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده برای برگزاری یک اجلاس موفق، گفته است: « کانادا درهمکاری مشترک با ایالات متحده و مکزیک، به سرمایه گذاری دربازگرداندن مواد هسته ای با غلظت بالا از مکزیک به ایالات متحده و نیز تبدیل راکتور تحقیقاتی مکزیک به اورانیوم با غلظت پائین کمک خواهد کرد.»

آقای هارپر در بخش دیگری از بیانیه خود افزوده است: « کانادا از طریق مشارکت جهانی به هدف ارتقای امنیت هسته ای در تاسیسات کشورهای دیگر و رعایت استانداردهای بین المللی به همکاری های بین المللی خود ادامه خواهد داد.»

نخست وزیر کانادا دربخشی از بیانیه خود تاکید می کند خشنودم که کانادا به اهداف خود در اجلاس امنیت هسته ای دست یافته است و اعلانیه نهایی این اجلاس از یک دیدگاه جمعی و قوی حکایت می کند.

آقای هارپر در بیانیه خود به دعوت پرزیدنت اوباما برای طراحی رئوس شرایط همکاری بین المللی پیرامون امنیت هسته ای و از جمله نقش برجسته ای که کانادا از زمان اجلاس کانانازکیس « مشارکت جهانی علیه گسترش سلاح ها و مواد کشتار جمعی» بازی کرده است تعیین امنیت هسته ای اشاره می کند.

وی در پایان بیانیه خود، ضمن ستایش از نقش راهبردی پرزیدنت اوباما در برگزاری این اجلاس و اهمیتی که وی برای تقویت مناسبات با متحدان کلیدی خود قائل است، تاکید کرده است این اجلاس، « کنفرانس ارزیابی پیمان منع گسترش سلاح های اتمی » در ماه مه و نیز اجلاس گروه هشت در ماه ژوئن درکانادا، برهه مهمی برای محافظت جهان از تروریستم اتمی خواهند بود.

حدود یک سوم ذخایر اورانیوم ایزوتوپ های جهان در کانادا تولید می شود.

پس از تولید ایزوتوپ پزشکی در کانادا، بقایای اورانیوم با غلظت بالا که می توان از آن برای تولید سلاح های اتمی استفاده کرد، دراین کشور ذخیره می شود.

کارشناسان امر ادعا کرده اند حجم بسیار زیاد اورانیوم غنی شده در کانادا، برای تولید تعداد قابل توجهی سلاح اتمی کافی ست.

XS
SM
MD
LG