لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

تعهد کانادا به اختصاص یک میلیارد دلار به بهداشت مادران و نوزادان در کشورهای فقیر


تعهد کانادا به اختصاص یک میلیارد دلار به بهداشت مادران و نوزادان در کشورهای فقیر
تعهد کانادا به اختصاص یک میلیارد دلار به بهداشت مادران و نوزادان در کشورهای فقیر

کانادا متعهد شده است ۱̷١ میلیارد دلار به ابتکار جهانی حفظ سلامت و بهداشت مادران و نوزادان کشورهای درحال توسعه اختصاص دهد.

اعطای کمک مالی به محافظت از بهداشت و سلامت مادران و کودکان درکشورهای فقیر ایده ای بود که کانادا برای اولین بار دراجلاس «گروه هشت»، زیرعنوان «ابتکار موسکوکا» مطرح کرد.

در اولین روز برگزاری اجلاس «گروه هشت» درهانتسویل، شهر کوچکی درشمال تورنتو، استفان هارپر، نخست وزیرکانادا گفت رهبران کشورهای «گروه هشت» متعهد شده اند تا پنج سال آینده، پنج میلیارد دلاربه برنامه موسوم به «ابتکار موسکوکا» اختصاص دهند.

وی گفته است کشورهای دیگر نیز به اعطای بیش از ٢̷٣ میلیارد دلارمتعهد شده اند که کل رقم این کمک های امدادی به کشورهای فقیر به ٧̷٣ میلیارد دلار بالغ می شود.

نخست وزیر کانادا همچنین از تمدید کمک یک میلیارد و هفتاد و پنج میلیون دلاری کشورش به ابتکارهای بین المللی حفظ سلامت و بهداشت مادران و نوزادان خبر داد که طی پنج سال آینده، رقم کمک های اتاوا به این ابتکار در فقیرترین کشورهای جهان به ٢̷۸۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

آقای هارپر درمقام رئیس اجلاس «گروه هشت» در کانادا تاکید کرده است پاسخگویی وتحقق تعهدهای گذشته کشورهای عضو بخشی از «ابتکارموسکوکا» خواهد بود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه ( ٢۵ ژوئن ) درمصاحبه ای با سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا ابتکاراستفان هارپر را ستود و ابرازامیدواری کرد کشورهای دیگر نیز از این اقدام مثبت کانادا پیروی کنند.

آقای بان تاکید کرد: «من روی نقش راهبردی کانادا به منظورحصول اطمینان برای متحقق شدن وعده های کشورهای صنعتی و اجرای تعهداتشان حساب می کنم.»

تصمیم دولت محافظه کاراستفان هارپر برای عدم اختصاص بودجه «ابتکار موسکوکا» به سقط جنین در کشورهای فقیر انتقادهای بسیاری را متوجه خود کرده است.

XS
SM
MD
LG