لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

کانادا از شورای امنیت سازمان ملل مصرانه خواست تحریم های جدید علیه ایران اعمال کند


یک روز پس از تحریم سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در کنفرانس خلع سلاح اتمی در نیویورک از سوی هیات بلندپایه کانادا، لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال خواستار پایان دادن به فعالیت های هسته ای ایران شده است.

در شرایطی که وزیر امور خارجه کانادا اظهارات رئیس جمهوری ایران در کنفرانس خلع سلاح اتمی را « تحریک آمیز و خصمانه » خوانده بود، لارنس کانن گفت قدرت های جهانی باید در مورد توقف فعالیت های اتمی ایران، به سرعت به توافق دست یابند.

وزیر امور خارجه کانادا در سخنرانی خود در روز سه شنبه، چهارم ماه مه، در جمع مقامات بلندپایه هشت کشورصنعتی جهان در شهر گیتنو در استان کبک از شورای امنیت سازمان ملل مصرانه خواست تا قعطنامه اعمال تحریم های علیه ایران را تصویب کند.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، وزیر امور خارجه دولت فدرال پس از دیدار خود با مقامات کشورهای گروه هشت به خبرنگاران گفت: «به مرحله ای رسیده ایم که باید هر چه سریع تر تحریم ها را تصویب کنیم و امیدواریم شورای امنیت سازمان ملل بتواند این قطعنامه را در مدت زمان کوتاهی تصویب کند.»

وی ضمن ابراز بی اطلاعی نسبت به زمان تصویب تحریم های سازمان ملل علیه ایران گفت هم اکنون زمان عمل فرا رسیده و نیازمند اقدام فوری و عاجل است.

لارنس کانن خاطرنشان کرده است ایران به درخواست های مودبانه جامعه جهانی بی اعتنایی کرده است.

وی گفت احمدی نژاد طی هفته جاری یک فرصت طلایی برای اقدام عملی و مثبت را از دست داد و به جای این که نشان دهد ایران به پیمان های بین المللی سر می نهد، به اظهارات تحریک آمیز بسنده کرد.

وزیر امور خارجه کانادا گفت بلندپروازی های هسته ای ایران امنیت سراسر جهان را تهدید می کند و به رهبران کشورهای گروه هشت هشدار داد تا در اقدامات خود برای برقراری ثبات در کشورهای ضعیف احتیاط به خرج دهند.

کانادا متعهد شده است تا از ریاست خود در اجلاس گروه هشت بهره جوید تا رهبران کشورهای صنعتی جهان را متقاعد کند برای اعمال تحریم های جدید سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران و نگرانی های جامعه بین الملل پیرامون برنامه هسته ای ایران به توافق قطعی دست یابند.

XS
SM
MD
LG