لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

هشدار رئیس سازمان امنیت کانادا به تهدید اتمی و نفوذ ایران و کره شمالی


هشدار رئیس سازمان امنیت کانادا به تهدید اتمی و نفوذ ایران و کره شمالی
هشدار رئیس سازمان امنیت کانادا به تهدید اتمی و نفوذ ایران و کره شمالی

بلندپایه ترین مقام امنیتی دولت فدرال کانادا به فعالیت های مخفیانه عوامل جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی در کانادا به هدف خرید اجزای مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی هشدار داده است.

دیک فادن، مدیر سازمان اطلاعات و امنیت دولت فدرال اخیراً در اظهارات بی سابقه ای از «تحقیقات فعال» این نهاد امنیتی کشور در مورد فعالیت افرادی پرده برداشته است که درصدد خرید اجزای ساخت بمب اتمی و ساخت سلاح های کشتار جمعی برای ایران و کره شمالی هستند.

خبرگزاری رسمی کانادا به نقل از مدیر سازمان اطلاعات و امنیت دولت فدرال می گوید تهدید سلاح های کشتار جمعی، « جدی ترین جنبه تحقیقات و فعالیت های اخیر این سازمان را به خود اختصاص داده و ایران و کره شمالی دو کشوری هستند که بیشترین نگرانی در این زمینه را برای کانادا فراهم می آورند ».

آقای فادن این اظهارات بی سابقه و بی پرده را در جمع گروهی از کارشناسان امنیتی و پژوهشی «انجمن بین المللی آموزش اطلاعات امنیتی » مطرح کرده است.

وی تاکید کرده است ما در طی یک عملیات بسیار پیچیده و سری و به طور فعالانه در حال تحقیق در مورد افرادی هستیم که در تلاشند اجزای پیشرفته مورد نیاز ساخت بمب اتمی را از کانادا خریداری کنند و موفقیت در این زمینه به تخصص علمی و فنی گسترده ای نیاز دارد.

دیک فادن در حالی در مورد فعالیت عوامل کشورهایی همچون ایران و کره شمالی هشدار داده است که دادگاهی در کانادا محمود یادگاری، مرد ایرانی تبار مقیم تورنتو را در ماه ژوییه سال جاری به تلاش برای ارسال مبدل و سایر اقلام مربوط به فعالیت های اتمی به ایران را به نقض قطعنامه های تحریمی سازمان ملل، به زندان محکوم کرد. آقای یادگاری اولین فردی بود که براساس قانون تحریم سازمان ملل در کانادا محکوم شد.

مدیر سازمان امنیت و اطلاعات کانادا همچنین به نگرانی های خود در مورد مداخله عوامل کشورهای خارجی در سیاست کانادا و تهدید جاسوسی اینترنتی اشاره کرده و گفته است: «افرادی که با کشورهای خاص ارتباط فرهنگی و قوی دارند، به نمایندگی از جانب دولت هایشان به ساختار سیاسی کانادا نفوذ می کنند و به تدریج در سطوح مختلف دولت فدرال و استانی رشد می کنند و در نهایت با تبادل اطلاعات امنیتی کشور، برای کشورهای مطبوعشان جاسوسی می کنند. »

هشدارهای این مقام بلند پایه سازمان اطلاعات و امنیت کانادا در شرایطی ابراز شده است که کنفرانسی که قرار بود روز ۲۸ اکتبر، زیرعنوان « صلح پایا و عادلانه: یک چالش جهانی » و با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه ها و موسسات ایران، به ویژه دانشگاه تهران در اتاوا برگزار شود، جنجال های خبری بسیاری پدید آورده بود. رسانه ها و ناظران سیاسی کشور هشدار داده بودند احتمال دارد برگزاری این کنفرانس به یک ابزار تبلیغاتی برای حکومت جمهوری اسلامی و دولت محمود احمدی نژاد و نفوذ عوامل جمهوری اسلامی در موسسات دولتی و آموزشی کانادا بدل شود.

XS
SM
MD
LG