لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

مروری بر جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی ٢٠١٠ در تورنتو


مروری بر جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی ٢٠١٠ در تورنتو
مروری بر جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی ٢٠١٠ در تورنتو

بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمریکای شمالی سال ٢٠١٠، با نمایش بیش از ١٧٠ فیلم از کشورهای مختلف جهان روز ٩ مه به فعالیت های یازده روزه خود در تورنتو کانادا پایان داد.

هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند سال ٢٠١٠ با نمایش دو فیلم با تمرکز بر کودکان و موسیقی، روز ٢٩ آوریل افتتاح شد.

«نوزادان»، مستند ساخته توماس بالمس، فیلمساز فرانسوی اولین فیلم افتتاحیه این جشنواره بود که اولین سال زندگی چهار نوزاد اهل نامیبیا، مغولستان، ژاپن و ایالات متحده را پیگیری می کند.

شان فارنل، مدیر برنامه مستند «نوزادان» در گفت و گو با «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا این فیلم را اثری مفرح خواند که زیبایی و شگفتی پیدایش حیات را نظاره می کند و درعین حال بر نقاط اشتراک و مرتبط بودن نوع بشر مهر تائید می نهد.

« راش، در ورای صحنه نورانی » ساخته دو مستندساز کانادایی، دومین فیلم افتتاحیه این جشنواره بین المللی در تورنتو بود. این فیلم، بیوگرافی تصویری بانفوذترین گروه موسیقی راک کانادا را به نمایش می گذارد.

فیلم مستند «غیبت آقا و خانم بی» به کارگردانی فیما امامی و رضا داریانوش، فیلمسازان مقیم ایران دراین جشنواره جهانی شرکت کرده بود. اکران این فیلم، دومین نمایش جهانی این مستند پس از «جشنواره فیلم مستند داکس باکس» در سوریه بوده است.
مستند «غیبت آقا و خانم بی» که از سوی «مرکز فیلم مستند و تجربی ایران» تولید شده است، چالش های پیش روی زندگی یک زوج نابارور را حکایت می کند.

بخش بین المللی جشنواره فیلم مستند کانادا، با تمرکز ویژه بر سینمای مستند آمریکای جنوبی و گزیده ای از آثار کیم لانگینوتو، مستندساز سرشناس بریتانیایی در بخش ویژه این جشنواره به نمایش درآمد. کیم لانگینوتو، فیلمساز بریتانیایی جایزه دستاوردهای برجسته جشنواره بین المللی فیلم مستند سال ٢٠١٠ کانادا را دریافت کرد. فیلم «طلاق به سبک ایرانی» از جمله مستندهای این فیلمساز است که در این جشنواره ده روزه نمایش داده شد.

مستند «به نام خانواده» ساخته شلی سیول، فیلمساز کانادایی جایزه پانزده هزار دلاری بهترین مستند کانادایی این جشنواره بین المللی را از آن خود کرد.

این فیلم مستند به مسئله قتل ناموسی اقصی پرواز، دختر شانزده ساله کانادایی به دست پدر و برادر مسلمانش در تورنتو و به چالش زنان مسلمان جوان با خانواده های سنتی و یافتن هویت واقعی شان در آمریکای شمالی می پردازد.

« یک فیلم ناتمام »، ساخته یائل هرسونسکی، مستندساز اسرائیلی نیز جایزه ده هزار دلاری بهترین مستند بین المللی را به خود اختصاص داد. این فیلم براساس یک فیلم فراموش شده تبلیغاتی ساخت آلمان نازی در مورد زندگی یهودیان در زاغه های ورشو ساخته شده است.

مستند «٦٥ گل سرخ» اثر فیلیپ لیال و نیمیشا موکرجی، مستند سازان کانادایی نیز در صدر ده فیلم برتر برگزیده تماشاگران جشنواره بین المللی فیلم مستند سال ٢٠١٠ تورنتو قرار گرفت و جایزه «دان هیگ» فستیوال را از آن خود کرد.
مستند «سوگند» اثر لورا پویتراس و تولید مشترک یمن و آمریکا، جایزه ویژه هیات داوران این جشنواره را از آن خود کرد.

آثار مستند فیلمسازان کانادا، ایالات متحده و سوئد نیز جوایز دیگری این جشنواره را از آن خود کردند.

درهفدهمین سال برگزاری این جشنواره بین المللی که روز ٩ مه به کار خود پایان داد، دست چینی از ٢٠٨٨ فیلم مستند از ٤١ کشورجهان، همچون ایران، پرو، کنگو، کانادا و ایالات متحده به نمایش درآمد.

XS
SM
MD
LG