لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

محکومیت نقض حقوق بشر و نگرانی عمیق از برنامه اتمی ایران در بیانیه مشترک رهبران کشورهای «گروه هشت»


رهبران عضو کشورهای «گروه هشت»، روز شنبه ( ٢۶ ژوئن ) با انتشار بیانیه مشترکی، از ایران خواستند تا برای احترام به حقوق بشراقدامات بیشتری اتخاذ کند و درقبال برنامه اتمی کشورشفافیت بیشتری پایانی به خرج دهد.

درنسخه نهایی بیانیه مشترک رهبران کشورهای «گروه هشت»، از جامعه بین الملل خواسته شده است تا از اجرای کلیه مفاد قطعنامه های تحریمی سازمان ملل علیه برنامه های اتمی کره شمالی و ایران اطمینان حاصل کنند.

کانادا هفته پیش اعلام کرد کلیه مفاد قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را اجرا خواهد کرد و برای اعمال تحریم های بیشترعلیه تهران آمادگی دارد.

رهبران هشت کشور صنعتی جهان دربخشی ازبیانیه نهایی خود از«تداوم فقدان شفافیت» تهران پیرامون برنامه غنی سازی اورانیوم ایران «ابراز نگرانی شدید» کرده اند.

رهبران کشورهای عضو «گروه هشت» دربیانیه مشترک خود، خواستار اجرای کامل مفاد قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل مبنی براعمال تحریم های شدیدترعلیه برنامه هسته ای ایران شده اند.

دربخشی از این بیانیه از ایران خواسته شده است تا «به اجرای قانون و آزادی بیان که در پیمان های بین المللی که ایران به اجرای آن ها متعهد شده است، احترام بگذارد».

استفان هارپر، نخست وزیرکانادا و رئیس اجلاس «گروه هشت» درهانتسویل، روزشنبه در کنفرانس خبری زنده پایان این اجلاس جهانی گفت دولت های ایران و کره شمالی مصمم شده اند تا با دستیابی به سلاح های اتمی، همسایه های خود درمنطقه و صلح و امنیت جهان را تهدید کنند.

کانادا طی ماه های اخیر بارها تاکید کرده بود از ریاست خود در اجلاس «گروه هشت» بهره خواهد جست تا نگرانی های جامعه بین الملل پیرامون برنامه هسته ای ایران و سرپیجی این کشور از توقف مراحل غنی سازی اورانیوم را مطرح می کند.

در تارنمای دولت فدرال کانادا آمده است فعالیت های اتمی ایران و کره شمالی نگرانی های جدی پدید آورده اند.

لارنس کانن، وزیرامورخارجه کانادا روز جمعه در مورد رایزنی با همتایان خود در کشورهای « گروه هشت » در مورد برنامه اتمی ایران به خبرنگاران گفته بود متاسفانه باور ما بر این است که گزینه های معدودی پیش روی خود داریم اما شورای امنیت سازمان ملل برای اتخاذ تحریم های بیشتر علیه ایران بهترین مرجع خواهد بود.

در بخشی از ین بیانیه مشترک رهبران هشت کشورصنعتی و ثروتمند جهان، اقدام کره شمالی درحمله به کشتی جنگی کره جنوبی درماه مارس محکوم شده است.

در بیانیه مشترک رهبران کشورهای عضو «گروه هشت» درهانتسویل کانادا به وضعیت حقوق بشر در ایران، راهبرد پنج ساله خروج از افغانستان و نیز وضعیت «بی ثبات» درغزه اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG