لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

احیای اقتصاد جهانی در صدر مذاکرات رسمی رهبران «گروه بیست» درکانادا


احیای اقتصاد جهانی در صدر مذاکرات رسمی رهبران «گروه بیست» درکانادا
احیای اقتصاد جهانی در صدر مذاکرات رسمی رهبران «گروه بیست» درکانادا

مذاکرات رسمی رهبران کشورهای شرکت کننده در اجلاس «گروه بیست» صبح یکشنبه (٢٧ ژوئن) با تمرکز بر احیای اقتصاد جهانی درمرکز شهرتورنتو درکانادا آغاز شد.

گروه بیست شامل کشورهای گروه هشت متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا و روسیه و نیز برزیل، چین، اندونزی، مکزیک، آرژانتین، استرالیا، هند، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه و اتحادیه اروپا است.

اقتصاد جهانی و کاهش بدهی درصدرمذاکرات این اجلاس خواهد بود.

بیشتر کشورهای گروه بیست با اهداف تعیین شده برای کاهش بدهی های خود موافقت کرده اند.

درحالی که بین رهبران کشورهای «گروه بیست»، تنش هایی در مورد سرعت و میزان کاهش صرف هزینه مشوق های اقتصادی برای غلبه بر پیامدهای رکود جهانی اقتصاد وجود دارد، اما نخست وزیر کانادا روز شنبه در جمع رهبران اقتصادی این کشورها گفت ضرورت اتخاذ اقدام جدی برای کاهش بدهی های سنگین اقتصادهای قدرتمند جهان به هدف احیای اقتصاد جهانی یک «اقدام توازنی» خواهد بود.

کانادا در تلاش است تا کشورهای «گروه بیست» را متقاعد کند بدهی های خود را تا سال ٢٠١٣ به نصف کاهش دهند و دست کم نسبت بدهی خود را به تولید ناخالص داخلی تا سال ٢٠١۶ تثبیت کنند.

اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و مانهومان سینگ، نخست وزیرهند هشدار داده اند احتمال دارد تعجیل در کاهش میزان برنامه های صرف هزینه های دولتی برای کمک به موسسات مالی و شرکت های بزرگ، احیای اقتصاد جهانی را در معرض خطر قرار دهد.

حوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا روز یکشنبه پیش از آغاز رسمی مذاکرات رهبران کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بین المللی به خبرنگاران گفت به احتمال زیاد «گروه بیست» در مورد اهداف خاص کاهش بدهی ها و توجه به بارسنگین بدهی هایی که در طی بحران جهان اقتصاد متحمل شده اند، توافق خواهند کرد.

این مقام بلند پایه اروپا تاکید کرده است زمان بندی ها و نشان هایی که استفان هارپر، نخست وزیر کانادا در نامه هفته گذشته خود به رهبران کشورهای «گروه بیست» اشاره کرده بود از سوی مقامات بلند پایه بیشتراین کشورها پذیرفته شده است.

آقای باروسو گفته است هدف همه رهبران شرکت کننده درمذاکرات این اجلاس، رشد اقتصادی ست.

اجلاس «گروه بیست» با ضیافت شام شنبه شب، به میزبانی نخست وزیر کانادا و همسرش در تورنتو در شرایطی آغاز شد که بزرگترین شهر کانادا شاهد خشونت بارترین اعتراض های تاریخ خود بود.

گردهمایی های روز شنبه معترضان به برگزاری اجلاس «گروه هشت» و«گروه بیست» توسط گروهی از آشوب طلبان که خود را «بلوک سیاه» می نامند، به خشونت کشیده شد.

نیروهای امنیتی و پلیس کانادا شنبه و اوایل صبح یکشنبه بیش از پانصد معترض را بازداشت کرده اند.

انتظارمی رود اعتراض ها به برگزاری این اجلاس های بین المللی روز یکشنبه نیز ادامه یابند.

XS
SM
MD
LG