لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

افشاگری مدیر سازمان امنیت کانادا پیرامون جاسوسی سیاستمداران کشور برای دولت های خارجی


افشاگری مدیر سازمان امنیت کانادا پیرامون جاسوسی سیاستمداران کشور برای دولت های خارجی
افشاگری مدیر سازمان امنیت کانادا پیرامون جاسوسی سیاستمداران کشور برای دولت های خارجی

رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی دولت فدرال کانادا در مصاحبه اختصاصی با تلویزیون دولتی کشورش گفت برخی از وزرای کابینه دو استان کانادا تحت کنترل دولت های خارجی قرار دارند.

ریچارد فادن، مدیر «خدمات اطلاعات امنیتی کانادا» دولت فدرال روز سه شنبه ( ٢٣ ژوئن ) در مصاحبه ای با سی بی سی، تلویزیون دولتی کشورش، از کنترل برخی از کشورهای خارجی بر وزرای دولت کانادا پرده برداشت.

در شرایطی که مصاحبه مقامات اطلاعات و جاسوسی با رسانه ها امری بسیار نادر تلقی می شود، ریچارد فادن، مدیر «خدمات اطلاعات امنیتی کانادا» از نفوذ کشورهای خارجی در ساختارهای دولت کانادا ابراز نگرانی کرد و گفت: « ما در واقع نگران چهره های سیاسی چندین استان کشور از جمله بریتیش کلمبیا هستیم که بر اساس اسناد و شواهدی که به دست آورده ایم، ارتباطات نزدیک و بسیار جدی با کشورهای خارجی برقرار کرده اند.»

رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی کانادا در بخشی از این مصاحبه گفت: « این افراد در موقعیت های شغلی قرار دارند که تصمیم گیری های آن ها بر سرنوشت کشور تاثیرگذار هستند و اقدامات آن ها بر اساس منافع عمومی اخذ نمی شوند و ناگهان تصمیمات آن ها بر اساس اولویت های یک کشور دیگر گرفته می شوند.»

در شرایطی که اظهارات این مقام بلند پایه سازمان جاسوسی کانادا در آستانه برگزاری اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» و سفر قدرتمندترین رهبران جهان به این کشور مطرح شده است، کارشناسان و تحلیلگران امنیتی زمان و انگیزه اظهارات بی سابقه آقای فادن مبنی بر جاسوسی سیاستمداران کشور برای دولت های خارجی را مورد پرسش قرار داده اند.

وسلی وارک، کارشناس امنیت ملی دانشگاه تورنتو از عجله رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی کشورش برای مطلع کردن افکار عمومی از این امر ابراز تعجب کرده و در گفتگو با خبرگزاری رسمی کانادا گفته است چنین اقدامی «خدمات اطلاعات امنیتی کانادا را به طور خطرناکی در خط مقدم یک مسئله سیاسی و بسیار حساس و جدی قرار می دهد.»

این کارشناس امنیت ملی گفته است انگشت نما کردن سیاستمدارانی که امنیت ملی کشور را در معرض تهدید قرار می دهند، از جمله وظائف سازمان اطلاعات امنیتی کانادا نیست.

مدیرسازمان جاسوسی کانادا گفته است سیاستمداران کانادایی که عوامل پشت پرده دولت های خارجی در کشورهستند، ارتباط خود با این کشورها را مخفی نکرده اند، اما شواهدی وجود دارند که سیاست های عمومی خود را به دلیل تمایل به همکاری با دولت های خارجی، تغییر داده اند.

یک استاد علوم سیاسی دانشگاه بریتیش کلمبیا اتهامات رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور علیه سیاستمداران را امربسیار جدی خوانده که از جانب منبع مشروع و معتبری مطرح شده و باید نگرانی مردم کانادا را برانگیزد.

مدیر «خدمات اطلاعات امنیتی کانادا» در مصاحبه با تلویزیون دولتی کشورش هشدار داده است حکومت های خارجی از طریق دانشگاه ها و محافل اجتماعی با افرادی که با کشورهای مادری شان در تماس هستند، ارتباط برقرار می کنند.

این مقام بلندپایه سازمان اطلاعات امنیتی کانادا به طور تلویحی به چین و برخی از کشورهای خاورمیانه اشاره کرده که از کشورهای خارجی هستندکه عملیات جاسوسی اقتصادی و سیاسی در کانادا اجرا می کنند.

XS
SM
MD
LG