لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

تمدید حضور نیروهای نظامی کانادا در افغانستان


تمدید حضور نیروهای نظامی کانادا در افغانستان
تمدید حضور نیروهای نظامی کانادا در افغانستان

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا به تازگی اعلام کرده است حضور نیروهای نظامی این کشور در افغانستان به هدف آموزش نیروهای نظامی و پلیس افغان، پس از تابستان سال ٢٠١١ تمدید خواهد شد.

ماموریت نظامی کانادا در افغانستان تابستان سال ٢٠١١ به پایان می رسد و اتاوا بارها تاکید کرده بود سربازان این کشور پس از موعد مقرر، در مبارزه با شورشیان طالبان و دیگر ماموریت های نظامی شرکت نخواهند کرد.

یک مقام بلندپایه دولت کانادا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است اتاوا ماموریت ٧٥٠ نیروی آموزشی ارتش و ٢٥٠ نیروی حمایتی در افغانستان را تا سال ٢٠١٤ تمدید خواهد کرد.

به گفته کارشناسان نظامی، ماموریت یک ساله ناتو به هدف تقویت نیروهای امنیت افغانستان، با کمبود جدی ٩٠٠ نیروی آموزشی روبرو است و انتظار می رود تداوم حضور سربازان کانادا در افغانستان به هدف جبران این کمبود باشد.

نخست وزیر کانادا در مورد تمدید حضور نیروهای نظامی کشور در افغانستان به خبرنگاران گفته است خروج کامل سه هزار سرباز کانادایی و پایان دادن به ماموریت نظامی در افغانستان از اولویت های مهم دولت وی است، اما واقعیت های موجود و نیازهای ارتش افغانستان وی را متقاعد کرد تا با این امر موافقت کند.

آقای هارپر گفته است کانادا از سوی ناتو و متحدانش تحت فشار بسیار قرار داشت تا پس از تابستان ٢٠١١، به نقش پیکارجویی نیروهای نظامی خود در افغانستان ادامه دهد، اما وی فقط با ارائه آموزش به نیروهای افغانی موافقت کرده است.

با وجودی که دولتمردان اتاوا هنوز جزئیات مسئولیت و نقش نیروهای کشور در افغانستان پس از تابستان ٢٠١١ را تشریح نکرده اند، رسانه های کانادا در این زمینه گمانه زنی های بسیاری کرده اند.
روزنامه نشنال پست در مقاله ای در این مورد به احتمال محافظت نیروهای کانادا از حقوق زنان افغان و امنیت عمومی و اجتماعی آن ها اشاره کرده است.

بنا به گزارش این روزنامه، «کمیته حقوق بشر» سنای کانادا، نظرات کارشناسان در مورد نقش احتمالی کانادا برای ارتقا و محافظت از حقوق زنان در این کشور جنگ زده را بررسی خواهد کرد.

این در حالی است که یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه دولت فدرال گفته است کانادا پس از پایان ماموریت نظامی ارتش در افغانستان، به مناسبات دیپلماتیک و ایفای نقش راهبردی در توسعه و بازسازی این کشور ادامه خواهد داد.

از سال ٢٠٠٥ که ماموریت نظامی کانادا در افغانستان و به طور عمده مبارزه با شورشیان طالبان در قندهار آغاز شد، بیش از ١٥٠ سرباز کانادایی جان خود را از دست داده اند و بیش از ١٥٠٠ تن دیگر مجروح شده اند. تعداد کشته شدگان کانادا به ازای سرانه جمعیت این کشور بیشتر از هر کشور عضو ائتلاف ناتو به رهبری ایالات متحده در افغانستان بوده است.

XS
SM
MD
LG