لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

ترودو به دلیل تمجید قانون‌گذاران کانادایی از سرباز سابق نازی‌ها عذرخواهی کرد


جاستین ترودو در حال دست دادن با ولودیمیر زلنسکی (چپ) - آرشیو
جاستین ترودو در حال دست دادن با ولودیمیر زلنسکی (چپ) - آرشیو

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز چهارشنبه پنجم مهر، پس از ستایش رئیس سابق مجلس عوام این کشور از یک سرباز سابق ۹۸ ساله آلمان نازی، عذرخواهی کرد.

آنتونی روتا، رئیس مجلس عوام کانادا، که آشکارا یاروسلاو هونکا را «قهرمان» خوانده بود، در پی موج انتقادها، به ویژه از سوی سازمان‌های یهودی، روز سه‌شنبه چهارم مهر، از سمت خود استعفا کرد.

او به قانونگذاران کانادایی گفت که مسئولیت عواقب این کار را می‌پذیرد و با دعوت از یاروسلاو هونکا ۹۸ ساله، برای شرکت در جلسه‌ای در مجلس نمایندگان که جمعه گذشته به احترام ولودیمیر زلنسکی برگزار شد، اشتباه کرده است.

مجلس عوام کانادا از این سرباز در جریان حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، به عنوان شخصی اوکراینی که با روسیه جنگیده است، تمجید کرد و قانون‌گذاران دو بار به احترام او ایستادند و دست زدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ترودو گفت که او به‌ویژه از مخمصه‌ای که آقای زلنسکی در آن قرار داده شد، متأسف است.

در روزهای پس از مراسم پارلمان کانادا، فاش شد که یاروسلاو هونکا در واحد «وافن اس اس» ارتش آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم جنگیده است.

در این حال، مسکو می‌گوید این اتفاق، ادعای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را تأیید می‌کند که هدف جنگ در اوکراین، «نازی‌زدایی» در این کشور است؛ اتهامی که کی‌یف و متحدان غربی می‌گویند بی‌اساس است.

XS
SM
MD
LG