لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

کانادا از نشست ائتلاف علیه داعش کنار گذاشته شد


هارجیت ساجان وزیر دفاع کانادا - آرشیو
هارجیت ساجان وزیر دفاع کانادا - آرشیو

کانادا در نشست وزیران دفاع کشورهایی که قرار است در هفته جاری برای مذاکره درباره نبرد علیه گروه افراطی داعش در پاریس برگزار شود، حضور نخواهد داشت.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته در سخنانی که در کنتاکی ایراد کرد، گفت با وزیران دفاع کشورهایی که در ائتلاف علیه داعش نقش چشمگیری دارند ملاقات خواهد کرد. او در این سخنان نامی از کانادا نبرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هارجیت ساجان وزیر دفاع کانادا روز سه شنبه در واکنش به این موضوع گفت این تنها نشست از این دست نخواهد بود، و در ادامه سعی کرد اینطور نشان دهد که عدم حضور کانادا، مسئله بزرگی نیست.

دولت باراک اوباما در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

به گفته اشتون کارتر، وزیران دفاع هلند، فرانسه، استرالیا، آلمان، ایتالیا و بریتانیا در نشست روز چهارشنبه پاریس حاضر خواهند بود.

به دنبال رشته حملات هماهنگ تروریستی در پاریس در ماه نوامبر گذشته، آمریکا از اعضای ائتلاف خواست تا نقش نظامی خود در عراق و سوریه را علیه داعش پررنگ تر کنند.

اما جاستین ترودو نخست وزیر جدید کانادا وعده داد که شش جت جنگنده کشورش را از ائتلاف ضدداعش خارج کند. ترودو گفت متحدان خواهند دانست که کانادا آموزش نظامی را افزاش خواهد داد. ۶۹ سرباز نیروهای ویژه کانادا در شمال عراق به کار آموزش به نیروهای کرد مشغولند. یک سرباز کانادایی سال گذشته در جریان یک تبادل آتش دوستانه توسط یک سرباز کرد تصادفا کشته شد.

کانادا شش جت جنگنده CF-۱۸، یک هواپیمای تانکر سوخت رسانی، دو هواپیمای تجسس و یک هواپیمای عادی در ماموریت ضد داعش دارد. حدود ۶۰۰ زن و مرد نیروی هوایی کانادا نیز در پایگاهی نظامی در کویت مستقر هستند. جت های جنگی کانادایی همچنان در عملیات هوایی ضدداعش فعالیت دارند.

حزب اپوزیسیون محافظه کار در کانادا، که دولت قبلی این کشور را در اختیار داشت ژوئیه گذشته میزبان یک نشست ائتلاف علیه داعش بود. این حزب گفته است: "کانادا به دلیل تصمیم دولت جدید لیبرال در خارج کردن جت های جنگی کشور از ائتلاف علیه داعش، از مذاکرات پیش رو کنار گذاشته شده است."

XS
SM
MD
LG