لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

درخواست دولت کانادا از شرکت «متا» برای کمک به کنترل آتش‌سوزی‌ها


آتش‌سوزی گسترده در کانادا
آتش‌سوزی گسترده در کانادا

دولت کانادا روز جمعه از مدیران شرکت «متا» خواست تا با برداشتن ممنوعیت نمایش اخبار از پلتفرم‌هایی همچون فیس‌بوک و اینستاگرام به مردم این کشور اجازه دهد تا اطلاعات مربوط به آتش‌سوزی‌های جنگلی در غرب کانادا را به اشتراک بگذارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز یکی از سخنگویان متا در پاسخ به این خواسته دولت کانادا گفت که این شرکت ویژگی «بررسی ایمنی» را در فیس‌بوک فعال کرده است که به کاربران امکان می‌دهد که این خبر را منتشر کنند که در پی یک بلای طبیعی یا بحران، ایمن هستند.

او افزود:«کانادایی‌ها می‌توانند از فیس‌بوک و اینستاگرام برای دسترسی به محتوای آژانس‌های دولتی رسمی، خدمات اضطراری و سازمان های غیر‌دولتی استفاده کنند و منعی در این زمینه ندارند.»

شرکت «متا» در واکنش به قانون جدیدی که «غول‌های اینترنتی» را ملزم به پرداخت هزینه برای مقالات خبری می‌کند، نمایش اخبار در پلتفرم‌های فیس‌بوک و اینستاگرام را برای همه کاربران در کانادا متوقف کرد.

دولت فدرال کانادا نیز در مقابل اعلام کرد از ارائه هرگونه تبلیغات به پلتفرمهای اینستاگرام و فیس‌بوک خودداری خواهد کرد.

برخی از مردمی که از آتش‌سوزی‌های جنگلی در شهر دورافتاده «یلونایف» در شمال‌غربی کانادا فرار می‌کنند، به رسانه‌های داخلی شکایت کرده‌اند که این ممنوعیت مانع از به اشتراک‌گذاری اطلاعات مهم در مورد آتش‌سوزی‌ها شده است.

براساس قانونی که به تازگی در مجلس کانادا تصویب شده، شرکتهای بزرگ فناوری موظفند درآمد خود از تبلیغات را با ناشران خبرها تقسیم کنند و بابت محتوای خبری تولید شده در کانادا به شرکتهای تولیدکننده هزینه پرداخت کنند.

آتش‌سوزی گسترده در جنگلهای کانادا، ساکنان شهر ۲۰ هزار نفری «یلونایف»، پایتخت سرزمین‌های شمال غربی را مجبور به تخلیه خانه‌هایشان کرده‌است.

روز پنجشنبه آتش به ۱۶ کیلومتری مرز شمالی این شهر رسید و مقامات نگرانند که بادهای قوی شمالی آن را به سوی تنها بزرگراهی که امکان فرار از آتش را مهیا می‌کند، برساند. بزرگراهی که با ردیف ‌خودروهایی که در حال گریزند انباشته شده است.


از سوی دیگر شهر جنوبی «کلونا» در استان بریتیش‌کلمبیا نیز از روز پنجشنبه طعمه حریق شده‌است.

به گزارش رسانه‌های کانادایی وسعت آتش‌سوزی در جنگلهای اطراف این شهر هم مرز با آمریکا، در اوایل پنجشنبه به ۱۱۰۰ هکتار رسید و در روز جمعه به سرعت به بخشهای دیگر گسترش یافت از همین رو در این شهر نیز وضعیت اضطراری اعلام شد و بخش‌هایی از شهر در حال تخلیه است.

XS
SM
MD
LG