لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

کانادا واردات تپانچه را «تا زمان تصویب قانون کنترل اسلحه» ممنوع می‌کند


تپانچه (عکس تزئینی است)
تپانچه (عکس تزئینی است)

کانادا روز جمعه اعلام کرد که به طور موقت واردات اسلحه‌ دستی، یا تپانچه، را از ۱۹ اوت ممنوع خواهد‌ کرد تا به طور غیرمستقیم به اهداف قانون کنترل اسلحه که در ماه مه پیشنهاد شده‌ بود، دست یابد.

دولت کانادا در بیانیه‌ای اعلام‌ کرد، ممنوعیت واردات تا زمانی که ممنوعیت ملی اسلحه‌ دستی اجرایی نشود، پابرجا خواهد‌ ماند.

دولت لیبرال جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در ماه مه لایحه «سی-۲۱» را برای مبارزه با خشونت مسلحانه ارائه کرد.

لایحه کنترل اسلحه، شامل توقف ملی خرید و فروش اسلحه، هنوز اجرایی نشده است، چرا که پارلمان کانادا تا ماه سپتامبر در تعطیلات تابستانی است.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، به خبرنگاران گفت: «کانادایی‌ها پس از اعلام ارایه لایحه ممنوعیت، برای خرید اسلحه هجوم برده‌اند و دولت اکنون می‌خواهد با ممنوع کردن واردات به طور مستقل و تا تصویب نهایی قانون،‌ از فروش اسلحه جلوگیری کند.»

بر اساس قوانین کانادا،‌ وزارت خارجه این اختیار را دارد که مجوزهای تجاری را رد کند.

جولی افزود: «ممنوعیت وارداتی که امروز اعلام‌شد کمک می‌کند تا اسلحه‌ها از خیابان‌های ما دور بمانند، زیرا ما برای اجرای لایحه سی-۲۱ تلاش می‌کنیم و خشونت‌های اسلحه را در کوتاه مدت کاهش می‌دهیم.»

کانادا قوانین اسلحه بسیار سخت‌تری نسبت به ایالات متحده دارد، اما کانادایی‌ها به شرط داشتن مجوز، می‌توانند سلاح گرم داشته‌ باشند. اسلحه گرم محدود یا ممنوع، مانند تفنگ‌های دستی، نیز باید ثبت شوند.

مارکو مندسینو، وزیر ایمنی عمومی کانادا، هم گفت: «با توجه به این که تقریبا تمام تفنگ‌های دستی ما وارداتی هستند، این بدان معنا است که ما در حال اجرای سریع‌تر توقف سلاح‌های دستی هستیم.»

بر اساس داده‌های آمار کانادا در حالی که میزان قتل با اسلحه در کانادا کسری از میزان در ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ بود، اما همچنان از نرخ بسیاری از کشورهای ثروتمند دیگر بالاتر و در حال افزایش است.

داده‌های رسمی نشان می‌دهد اسلحه‌ دستی اصلی‌ترین سلاح مورد استفاده در اکثر جرایم خشونت‌آمیز مربوط به سلاح گرم بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰ بوده است.

XS
SM
MD
LG