لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۳

فنجان قهوه پیشگوی انتخابات می شود


پیش بینی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کار سختی است. احزاب سیاسی، سازمان های خبری و تحلیلگران ماه هاست که ارقام حاصل از نظرسنجی ها را بالا و پایین می کنند تا برنده احتمالی را حدس بزنند.
اما هرچقدر روش های پیش بینی دقیق باشد، بازهم پیشگویی آینده هرگز قطعی نیست. همزمان با تلاش جدی و مطالعه دقیق کارشناسان، با کمی حس طنز و تخیل هم میتوان درباره نتیجه انتخابات پیش بینی کرد.

فنجان های انتخاباتی

پیش بینی فروشگاه بیست و چهار ساعته ۱۱-۷ در آمریکا که بر اساس طرحی ساده برای مشتریان قهوه بنا شده، از سال ۲۰۰۰ تاکنون همواره درست از آب درآمده است. این فروشگاه که در گوشه و کنار آمریکا شعبه دارد، همه چیز می فروشد؛ از هیزم تا بلیت بخت آزمایی. ۱۱-۷ در زمان انتخابات، در کنار ماشین های قهوه فنجان های یک بار مصرف به رنگ قرمز (رنگ حزب جمهوری خواه)، آبی (رنگ حزب دمکرات) و فنجان های همیشگی (به نشان رای دهندگان مردد) را قرار می دهد و بر اساس رنگ تعداد فنجان هایی که مشتریان قهوه به نشان حزب محبوبشان برمی دارند، یک پیش بینی غیرعلمی ترتیب می دهد. در این انتخابات مشتری ها برعکس رای که فقط یک بار است، ممکن است در روز چند بار فنجان های خود را پر از قهوه کنند.
در این انتخابات فنجان محور، در ۳۴ ایالت آمریکا اوباما تاکنون ۵۹ درصد فنجان ها و رامنی ۴۱ درصد را کسب کرده است.

ماسک های هالووین

انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا چند روز پس از جشن هالووین برگزار می شود. در این جشن افراد خود را به هیات شخصیت محبوبشان درمی آورند و هر چهار سال یک بار، ماسک کاندیداها یکی از روش های پرطرفدار است. این فروشگاه پرطرفدار فروشنده لباس و ماسک نیز می گوید از سال ۲۰۰۰ تاکنون، فروش ماسک های کاغذی کاندیداهای انتخاباتی به درستی نتیجه انتخابات را پیش بینی کرده است. این نظرسنجی نیز مانند فنجان های قهوه فاقد جنبه علمی است اما انتخابات ماسکی فروشگاه دست کم فرمول «یک ماسک= یک رای» را رعایت می کند و می گوید خریداران ماسک رامنی ۵۱ درصد و خریداران ماسک اوباما ۴۹ درصد بودند.

قانون «رد اسکینز»

در ایالات متحده فصل فوتبال آمریکایی است و میلیون ها آمریکایی شنبه و دوشنبه هرهفته مبارزه تیم ها را تماشا می کنند. به خاطر یک باور عامیانه و طنزآمیز، در زمان انتخابات یکی از تیم ها مهم تر هم می شود. قانون موسوم به «قانون رد اسکینز» می گوید اگر تیم فوتبال رداسکینز در آخرین بازی خانگی اش در پیش از روز انتخابات برنده شود، حزبی که دور قبل برنده ریاست جمهوری بوده، کلید کاخ سفید را برای یک دوره چهار ساله دیگر هم در جیبش نگاه می دارد. و اگر ببازد حزب رقیب پیروز می شود.

ممکن است مضحک به نظر برسد اما این «قانون» از سال ۱۹۳۷ تاکنون طی ۱۸ بار انتخابات، درمورد ۱۷ مورد درست پیش بینی کرد. نتیجه یکشنبه شب بازی تیم رد اسکینز احتمالا آقای اوباما را نگران کرده است زیرا در این بازی «رد اسکینز» به تیم «کارولینا پنترز» باخت.

دانش آموزان

سن رای دادن در آمریکا ۱۸ است اما این مانع انتخابات غیررسمی دانش آموزان نمی شود. این انتخابات را یک ناشر کتاب به نام Scholastic برگزار می کند. رای گیری دانش آموزی اسکالستیک از سال ۱۹۴۰ تاکنون، نتیجه ۱۵ تا از ۱۷ انتخابات انجام شده را درست پیش بینی کرده است. امسال ۵۱ درصد از حدود ۲۵ میلیون کودک در سرتاسر آمریکا به اوباما و ۴۵ درصد از آنان به رامنی رای دادند. ۵ درصد از آرای آنان هم به کاندیداهای دیگر رسید.

طالع بینی

طالع بینی علم نیست اما اگر به مهارت انجام شود، نتیجه آنقدر دقیق است که به سختی می توان گفت شانسی بوده است. اگر این را باور داشته باشیم باید بگوییم که ستاره ها به نفع باراک اوباما در آسمان ردیف شده اند. این را گروهی از پنج ستاره شناس می گویند که ماه مه گذشته برای شرکت در کنفرانس ستاره شناسی در نیواورلئان گردآمدند. آنان با استفاده از روشی جداگانه در آخر گفتند که اوباما یک بار دیگر پیروز می شود. البته طالع بین های دیگری هم هستند که پیروزی میت رامنی را پیش بینی کرده اند.

طالع بین ها و پیش گوها میگویند که نتیجه هرچه باشد، روز انتخابات ناآرام است زیرا در همین روز سیاره عطارد در موقعیتی خاص قرار میگیرد و حرکتش کند می شود.

سوزان میلر، ستاره شناس در وبلاگش نوشته این خبر خوبی نیست: «درگیری های حقوقی، بازشماری آرا، ماشین های رای گیری مشکل دار، و مشکلاتی دیگر را پیش بینی می کنم. » خانم میلر می گوید قبلا هم در زمان انتخابات ریاست جمهوری میان جرج بوش و ال گور، عطارد در چنین موقعیتی قرار گرفته بود. آن انتخابات هم بحث برانگیز بود زیرا گفته شد شماری از آرا گم شده، رای دهندگان گیج شده بودند و بسیاری از ماشین های اخذ رای درست کار نمی کردند و در نهایت دیوان عالی کشور جرج بوش را پیروز انتخابات اعلام کرد.
XS
SM
MD
LG