لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۳

شورش کرگدن‌ها و فیل‌های کامرون


از سال ۲۰۰۴ تاکنون تقریبا دوازده هزار فیل در کشورهای آفریقای مرکزی قتل عام شده‌اند

صدها فیل و کرگدن پس از خروج از زیستگاه خود در پارک کلفو، در شمال کامرون، در حال از بین بردن مزارع و مراتع و محصولات کشاورزی هستند. مقامات دولتی می‌گویند چندین نفر توسط اين پستانداران بزرگ کشته شده‌اند، اما مقامات همصدا با سازمان‌های حیات وحش نسبت به کشتن اين حیوانات، که جزو گونه‌های حفاظت شده هستند، به مردم هشدار دادند.

روستائیان در دورافتاده‌ترين دهکده‌های شمال کامرون می‌گویند در سه ماه گذشته صدها فیل و کرگدن آسیب زیادی به مزارع و روستاهای آنها زده و برخی را بکلی نابود کرده‌اند. لدو احمدو، از روستای بوگی گفت حیوانات تمام محصولات او را از بين برده‌اند.

او گفت حیوانات همه محصولات ذرت و پیاز وی را از بین برده و همچنان به روستائيان حمله می‌کنند. او گفت، هیچ روزی به شب نمی‌رسد که فیل‌ها اموال مردم را در حداقل یکی از پنج روستای منطقه از بين نبرند.

از قرار معلوم، حیوانات درپی فضاهای سبزتر در حال ترک پارک حيات وحش کلفو هستند که۴ هزار هکتار مساحت دارد. مقام ارشد اداری منطقه، نکونته سيمون دوح، در اين رابطه گفت، فشار افزایش جمعیت بخش‌هایی از پارک را به مزرعه و روستا تبدیل کرده و اين امر منابع طبیعی منطقه را تحت فشار قرار داده است. او گفت که فیل‌ها و کرگدن‌های اطراف دریاچه گی‌یر، در نزدیکی پارک، چند نفر را کشته‌اند.

وی افزود که مقامات حیات‌وحش سه کرگدن را، که وحشی شده بودند، کشتند، و از اهالی محلی خواستند که با کشتن حیوانات قانون را بدست خود اجرا نکنند. او استدلال کرد که اگر آنها به حفاظت از اين حیوانات درشت‌اندام کمک کنند، از مزایای اجتماعی و اقتصادی بسياری بهره خواهند برد.

الکساندر بريچر، از صندوق جهانی حیات‌وحش برای طبیعت گفت، اگر مسئولان دولت و مردمی که اموالشان از بین رفته به کشتار حیوانات ادامه دهند، کامرون، که در حال حاضر ۶۰ درصد از جمعيت فیل‌های خود را از دست داده، ممکن است در آینده‌ای نزدیک همه چیز را از دست بدهد.

او گفت، «کامرون و حوضه گسترده تر کنگو یکی از گنجینه‌های طبیعی جهان است، يعنی به عبارتی دومین جنگل استوايی بزرگ در جهان است و ما در حال از دست دادن پستانداران سمبليک بزرگمان، نظير فيل‌ها هستيم.در ده سال گذشته جمعیت فیل‌های جنگلی ۶۰ درصد کاهش يافته است. ما بايد اين پيام را بفرستيم: کشتار فيل‌ها را متوقف کنيد، در غیراین‌صورت در ۱۰ یا ۲۰ سال آینده احتمالا حیات‌وحش از جنگل رخت برخواهد بست.»

سونه کوکه، از سازمان غيردولتی ارزیابی واکنش تجاری و تعیین اولویت‌ها، گفت، اتهامات مبنی بر اين‌که سازمان‌های بین‌المللی ترجیح می‌دهند به جای توجه به نیازهای مردم از حیوانات حفاظت کنند بی پایه‌است.

او گفت، «همیشه این تصور غلط هست که سازمان‌ها و یا حتی برخی از ادارات دولتی به حیوانات بیشتر علاقه‌مندند تا به مردم. البته که اين درست نيست. نگرانی ما درباره منابع جهانی است. در ۲۰ سال آینده در کامرون ديگر فیل وجود نخواهد داشت. بنابراین، چگونه می خواهیم بر روی اين مساله کار کنيم؟ شاید در ۱۰ سال آینده در کامرون ديگر شیری وجود نداشته باشد. کرگدن سیاه در کامرون عملا منقرض شده است. پس اين آن چيزی است که داريم درباره آن بحث می‌کنيم. اگر کاری صورت نگيرد، ما تمامی منابع‌مان را از دست خواهيم داد.»

سازمان‌های حیات‌وحش به شدت از کامرون خواسته‌اند، برای جلوگیری از انقراض احتمالی حيوانات، سیاست عدم تحمل کشتار آنها را اتخاذ کند.

سال گذشته سازمان‌های بین‌المللی و کامرونی حیات‌وحش گفتند، از سال ۲۰۰۴ تاکنون تقریبا دوازده هزار فیل در کشورهای آفریقای مرکزی قتل عام شده‌اند. اين سازمان‌ها می‌گويند اگر روند فعلی ادامه يابد، فیل‌ها بزودی منقرض خواهند شد.

XS
SM
MD
LG