لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

سیانور قاتل جدید فیل های آفریقایی


ماه گذشته در زیمبابوه، شکارچیان غیرقانونی ۳۰۰ فیل را به قصد بریدن عاج آن ها، کشتند.

محل آن کشتار فجیع، پارک ملی هوانگه بود و فیل ها بوسیله محلول سیانور کشته شدند.
سیانور نه تنها انبوهی حیوان عظیم الجثه را درزمان کوتاهی می کشد، عواقب فاجعه باری نیز برای حیوانات دیگر و همچنین محیط زیست دارد. پس از مرگ قربانی سیانور است که به میزان آلودگی محیط اطراف جسد آلوده به این سم پی برده می شود و این که حیوانات دیگر در معرض سم قرار گرفته باشند.

آبی که فیلهای مسموم خورده اند آلوده به سیانور شده و هر حیوان دیگری که از آن آب بیاشامد، جان می دهد.
آن چه مسلّم است حیوانات بزرگ ترها توجه بیشتری جلب می کنند اما جانوران کوچک تر مانند حشراتی که سیانور وارد بدنشان شده باشد معمولا دیده نمیشود. آن حشرات می توانند ناقل سم سیانوربه انواع گیاهان باشند.

قتل نگهبان ها درپارک های ملی وچوپانان وگله چران ها یک معضل بزرگ دیگراست.
در زیمبابوه، عاملان شماری از انواع کشتارها و کشتن گروهی حیوانات و همچنین تعدادی از توزیع کننده های سیانور، دستگیر شده اند.

سیانور، مادۀ عمدۀ تعدادی از داروهای مؤثر و نیرومند است. سیانور همچنین در معادن بکاربرده میشود. سیانور جداکنندۀ طلا از سنگ و صخره است.

فیلیپ موروتی، یکی از مدیران بنیاد وحش آفریقا بر این باور است که مسؤلیت سنگینی بر دوش بخش خصوصی و همچنین سازمان های غیردولتی است. میگوید آن ها باید فیلها و سایر حیوانات مورد توجه قاچاقچیان و نیز انواع دیگر جانوران آسیب پذیر مقیم زیستگاه های طبیعی را در حمایت خود بگیرند.

در ضیافت اجلاس سازمان نهاد های غیردولتی در واشنگتن، ۸۰ میلیون دلار جمع آوری شد تا از طریق بنیاد کلینتون در اختیار سازمان های حمایت از حیوانات قرار گیرد.
XS
SM
MD
LG