لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۲۲

سرخط خبرها

پژوهشگران کالیفرنیا برای دیابتی ها سلول انسولین ساز کاشتند

یک فرد دیابتی سرنگی را برای تزریق انسولین به خود آماده می کند.

پژوهشگران انستیتوی تحقیقات سلولی سالک در کالیفرنیا می گویند، موفق به کشت و تکثیر سلول های انسولین ساز در محیط آزمایشگاه شدند.

نتیجه این پژوهش که در نشریه معتبر متابولیسم سلولی منتشر شد، گام بزرگی در معالجه بیماران مبتلا به دیابت وابسته به انسولین برخواهد داشت.

استفاده از سلول های بنیادی در درمان دیابت، تا به حال در مرحله تولید سلول های انسولین ساز از استم سل فراتر نرفته بود و محققان نمی دانستند که چگونه باید این سلول ها را نسبت به بالا بودن قند خون حساس و واکنش پذیر کنند.

حالا دانشمندان انیستیتوی سالک می گویند که موفق به رمزگشایی این مرحله شدند و سلولی که در آزمایشگاه ساخته اند به میزان قند خون حساس است و ذخیره انسولین خود را آزاد می کند.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

سنتکام فیلمی از نخستین ورود جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکا به خاورمیانه منتشر کرد

حساب توئیتری «ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا» در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی موسوم به سنتکام، فیلمی از ورود نخستین جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکا به خاورمیانه منتشر کرده است.

جنگنده‌های اف-۳۵ یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگنده در جهان به شمار می‌رود. این جنگنده رادارگریز در سه مدل ساخته شده است.

​سنتکام پیشتر نیز تصویری از حرکت ناو جنگی با نام یو‌اس‌اس موبیل، که مجهز به موشک‌های هدایت شونده است، از تنگه هرمز منتشر کرده بود.

به نظر می‌رسد این اقدام‌های حساب توئیتری سنتکام واکنشی به تهدیدهای کلامی مقام‌های جمهوری اسلامی است.

شورای‌ عالی امنیت ملی ایران بعد از اقدام پرزیدنت ترامپ برای قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، اعلام کرد که جمهوری اسلامی نیز آمریکا را دولت حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام و نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی می‌داند.

پرزیدنت ترامپ ۱۹ فروردین در بیانیه‌ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، سپاه پاسداران علاوه بر حمایت از تروریسم، خود به اقدامات تروریستی دست زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

الیوت آبرامز: حمایت آمریکا برای آزادی در ونزوئلا ادامه دارد

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ونزوئلا روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه اعلام کرد حمایت آمریکا از برقراری آزادی در ونزوئلا قاطعانه ادامه دارد.

آقای آبرامز در جریان سخنرانی در شورای آتلانتیک گفت: «ما اطمینان داریم بار دیگر ونزوئلایی دموکراتیک، موفق و مرتبط با جهان، خواهیم دید. ما اطمینان داریم در پایان، ونزوئلا آزاد خواهد بود.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا افزود:‌«سه عامل دوران گذار دموکراتیک - دولت دموکراتیک با مشارکت همه، نیروهای امنیتی حرفه‌ای و اقتصادی آزاد و با حضور همگان - همه اجزای کلیدی و امکان‌پذیر برای بازسازی ونزوئلا است.»

آمریکا ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخته و خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو از قدرت شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بریتانیا پیشنهاد مبادله نازنین زاغری با یک محکوم به «دور زدن تحریم آمریکا» در استرالیا را رد کرد

نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که سابقه کار در بنیاد تامسون رویترز را دارد، در سفر به ایران بازداشت شد

وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به پیشنهاد مبادله شهروند بریتانیایی ایرانی تبار از سوی محمد جواد ظریف، پیشنهاد او را رد کرد.

جرمی هانت می گوید وضعیت نازنین زاغری با فردی که جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی او است، متفاوت است. در مورد زنی که در استرالیا بازداشت شده، رویه قضایی مناسب طی شده و او مرتکب جرمی جدی شده بود. اما در مقابل، نازنین زاغری بی گناه است. او کار خلافی نکرده است. جمهوری اسلامی انسان های بی گناه را زندانی می کند و بعد از آنها به عنوان اهرم فشار استفاده می کند.

پیشتر رسانه ها نوشتند که جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی یک زن به نام «نگار قدس کنی» شهروند ایرانی مقیم استرالیا است که سه سال پیش به جرم دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران زندانی شد.

خانم قدس کنی به خواست آمریکا برای نقض تحریم ها بازداشت و زندانی شد.

نازنین زاغری کارمند شرکت تامسون رویترز سال ۱۳۹۵ در پی سفر به ایران زندانی شد. جمهوری اسلامی ایران او را به فعالیت تبلیغی و تلاش برای براندازی نرم متهم کرد. خانواده او و تامسون رویترز این اتهام را رد می کنند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در نیویورک پیشنهاد مبادله زندانیان کشورهای دیگر که در ایران هستند را داد.

در حالی که وزیر امور خارجه ایران در یک سخنرانی در نیویورک مدعی شد «شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد مبادله زندانی داده‌ایم»، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که اگر رژیم ایران جدیت در مسائل کنسولی دارد، افراد بی‌گناه آمریکایی را از زندان آزاد کند.

وی افزود: «در خصوص مسائل کنسولی از جمله ایرانیانی که برای تخلفات کیفری از قانون تحریم‌های ایالات متحده تحت تحقیب قرار گرفته یا محکوم شده اند، رژیم ایران می‌تواند با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی جدیت خود را نشان دهد.»

آقای ظریف در حالی پیشنهاد مبادله زندانیان دو کشور را مطرح کرده که در سال های گذشته وزیر خارجه ایران هر که بار درباره زندانیان مورد سوال قرار گرفت گفته بود دستگاه قضایی در ایران مستقل است.

چندین آمریکایی و شهروند دو تابعیتی توسط جمهوری اسلامی زندانی هستند. پیش از این و در زمان توافق هسته‌ای ایران چند زندانی آمریکایی از جمله جیسون رضائیان را با ایرانی‌های متخلف از تحریم‌های آمریکا مبادله کرد.

دولت ترامپ می‌گوید ایران آمریکایی ها را به گروگان گرفته است.

گروگان‌های آمریکایی در ایران

دولت ایالات متحده، آمریکاییان زندانی در ایران را گروگان جمهوری اسلامی می‌داند. دی ماه سال گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی به مناسبت سالگرد آزادی گروگان‌های آمریکایی از ایران نوشت: ایران هنوز آمریکایی‌های بی گناه را گروگان گرفته است.

باب لوینسون

رابرت (باب) لوینسون افسر بازنشسته اف‌بی‌آی است که به عنوان کارگاه خصوصی درباره قاچاق سیگار تحقیق می‌کرد. او سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش در ایران ناپدید شد. آقای لوینسون روز ۱۹ اسفند سال گذشته ۷۱ ساله شد.

دولت ایران هرگونه دست داشتن در ربودن لوینسون را نفی و از مکان نگهداری او ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. با این حال طی سال‌های گذشته چند بار اخباری درباره همکاری حکومت ایران با دولت ایالات متحده برای یافتن مکان نگهداری او منتشر شده بود.

ژیو وانگ

این آمریکایی چینی‌تبار، که برای تحقیق درباره تز دکترای خود با اجازه دولتی به ایران رفت، تابستان سال ۱۳۹۵ هنگام مرور و مطالعه اسنادی مربوط به اواخر دوران قاجار در آرشیو ملی ایران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او در یک دادگاه غیرعلنی به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

مایکل وایت

او آخرین قربانی گروگانگیری جمهوری اسلامی از شهروندان آمریکایی تا به امروز است. مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که اهل کالیفرنیا است، برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و تابستان گذشته در مشهد بازداشت شد. درباره دلیل بازداشت و جزئیات اتهام او اطلاع چندانی در دست نیست، اما وکیلش می‌گوید که برای اتهام «توهین به رهبری» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

سیامک نمازی و باقر نمازی

سیامک نمازی و پدرش باقر دو آمریکایی ایرانی‌تبار هستند که حدود سه سال است به اتهام جاسوسی در زندان به سر می برند و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

نزار زکا

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. این فعال اینترنت آزاد، به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.

اقدامات ایالات متحده در قبال گروگان‌های آمریکایی در ایران

پیش از این سنای آمریکا در آبان سال ۱۳۹۶ با تصویب قطعنامه‌ای خواستار آزادی شهروندان آمریکایی از جمهوری اسلامی شده بود.

چند نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا نیز طرحی را معرفی کردند که به دولت آمریکا اجازه می‌دهد ابزارهایی برای فشار علیه ایران در اختیار داشته باشد و از آن برای آزادی شهروندان آمریکایی دربند در ایران استفاده کند.

مقامات دولت آمریکا نیز مکررا خواستار آزادی این زندانیان شده‌اند. از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی و در روز ۱۷ اسفند، در آستانه ۱۲ سالگی ناپدید شدن رابرت لوینسون و در پیامی در توئیتر نوشت:‌ «ما مصمم به آزادی تمامی گروگان‌های آمریکایی و کسانی که به خطا دستگیر شده‌اند هستیم و تا وقتی که به خانه باز نگردند، آرام نخواهیم نشست.»

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز به همین مناسبت توییت کرد که دولت آمریکا هرگز تلاش‌هایش را برای آزادی باب لوینسون و دیگر آمریکایی‌های زندانی در ایران متوقف نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فاطمه بهمنی و محمد کرد زوج معلم به اجرای احکام شهرستان شازند احضار شدند

فاطمه بهمنی و محمد کرد، زوج معلم و فعال صنفی فرهنگیان

فاطمه بهمنی و محمد کرد، زوج معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن شهرستان شازند اراک برای پرداخت جریمه نقدی به شعب اجرای احکام دادگاه‌ بخش زالیان و شهرستان شازند احضار شدند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز پنجشنبه ۵ اریبهشت گزارش داد، فاطمه بهمنی و محمد کرد که پیش‌تر در خصوص پرونده‌های خود در شعبه اول دادگاه عمومی بخش زالیان و شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شازند به جریمه نقدی و حبس تعلیقی محکوم شده‌ بودند، باید تا روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت‌ در شعبه اجرای احکام دادگاه بخش زالیان حاضر شوند تا چهار میلیون تومان جریمه خود را پرداخت کنند.

بنا بر این گزارش، این زوج معلم در پرونده دیگری از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شازند، هر کدام به پرداخت دو میلیون تومان جریمه نقدی بدل از شش ماه زندان محکوم شده‌اند، که در این ارتباط نیز به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی انقلاب شهرستان شازند احضار شده‌اند.

فاطمه بهمنی و محمد کرد طی تحصن سراسری معلمان در آبان‌ ۱۳۹۷ در اراک بازداشت و پس از یک هفته با سپردن قرار کفالت آزاد و در دو پرونده جداگانه به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب خلاف واقع در فضای مجازی» در مجموع به دو سال زندان تعلیقی به مدت سه سال و پرداخت هشت میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

این اولین بار نیست که برای معلمان در ایران چنین احکامی صادر می‌شود. عبدالرضا قنبری معلم زندانی در اسفند ۹۴ پس از تحمل بیش از شش سال زندان و در پی تغییر قوانین دادرسی و قبول اعاده دادرسی مجدد، با توقف اجرای حکم از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد؛ اما در نهایت با بررسی مجدد پرونده، قاضی مقیسه حکم ده سال زندان او را به پانزده سال افزایش داد.

همچنین سال گذشته، حکم ده سال و شش ماه زندان و شلاق محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حزب‌الله لبنان صندوق اعانه و «گدایی» برای درخواست پول در خیابان‌ها نصب کرد

حامیان حزب‌الله در جنوب لبنان با پرچم ما پسران خمینی هستیم. جمهوری اسلامی اصلی ترین حامی حزب الله لبنان است.

یک ماه بعد از اینکه مایک پومپئو در نشست آیپک گفت «این که حسن نصرالله کاسه گدایی به دست گرفته، خبر خوبی است»، یک خبرگزاری آمریکایی می گوید این گروه که از سوی آمریکا و برخی کشورها تروریستی شناخته می شود، به خاطر کاهش منابع مالی صندوق هایی برای دریافت کمک در لبنان نصب کرده است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، حزب‌الله لبنان در سایه فشارهای مالی و تحریم‌ها علیه این گروه و حامی اصلی مالی‌اش، ایران، صندوق‌های دریافت کمک مالی و صدقه را در معابر عمومی نصب کرده است. روی این صندوق‌ها نوشته شده:‌ «به حمایت عمومی نیاز داریم.»

تحریم‌های آمریکا علیه ایران یکی از اصلی‌ترین ضربه‌ها برای حزب‌الله بوده است.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پیشتر گفته بود که فشار آمریکا باعث شده بودجه سالانه ۷۰۰ میلیون دلاری جمهوری اسلامی به حزب‌الله قطع شود.

این گزارش می‌گوید، هر چند تا پیش از این در مغازه‌ها صندوق‌های کمک به حزب‌الله دیده می‌شد، ولی حالا در معابر عمومی در سطح شهر در محله‌های شیعه‌نشین نصب شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سری‌لانکا تعداد کشته‌های حملات یکشنبه را اصلاح کرد: حدود ۲۶۰ نفر کشته شدند

مراسم خاکسپاری قربانیان بمب گذاری های عید پاک در سریلانکا

دو مقام ارشد سریلانکایی می گویند شمار مرگ و میر ناشی از حملات روز عید پاک در این کشور ۳۵۹ نفر نیست، بلکه حدود ۱۰۰ نفر از این رقم کمتر است.

به گزارش رویترز، این دو مقام این آمار جدید را روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت اعلام کردند.

یک مقام ارشد امور سلامت سریلانکا در گفت و گویی تلفنی به رویترز گفته است که آمار دقیق کشته شدگان را نمی تواند بگوید، چرا که اجساد بسیاری تکه و پاره شده اند. با این حال، او گفت که تعداد کشته شدگان ۲۵۰ یا ۲۶۰ نفر است.

در همین حال، یک مقام ارشد وزارت دفاع سریلانکا که مسئول نیروی پلیس نیز به شمار می رود، شمار کشته شدگان را ۲۵۳ نفر ذکر کرده است.

چندین حمله انتحاری به کلیسا‌ها و هتل‌ها در سری لانکا در روز یکشنبه موجب مرگ این افراد شد. سریلانکا، اسلامگرایان افراطی را مسئول حملات عید پاک عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک فعال بحرینی می‌گوید به خاطر انتقاد از حکومت تحت فشار شدید قرار گرفته است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک فعال حقوق بشر بحرینی می گوید مقام های بحرین در واکنش به انتقادهایش از حکومت به سراغ خانواده اش رفته و در آن چه او آزار و انتقامجویی توصیف می کند، او را زیر فشار شدید گذاشته اند.

سید احمد الوداعی که اکنون کمپین «انستیتو بحرین برای حقوق و دموکراسی» را در بریتانیا اداره می کند، پس از شرکت در تظاهرات علیه دولت در ناآرامی های «بهار عربی» به اتفاق ۷۱ نفر دیگر در سال ۲۰۱۵ از حق شهروندی محروم شد.

سه عضو خانواده الوداعی - مادر زن، برادر زن، و پسر دایی اش - در سال ۲۰۱۷ به اتهامات تروریستی بازداشت شده بودند.

«کارگروه بازداشت های خودسرانه سازمان ملل متحد» می گوید این بازداشت ها بر مبنای اتهامات ساختگی بوده است.

چند نماینده پارلمان بریتانیا، سازمان های مردم نهاد و وکلا در بیانیه ای از دولت بریتانیا خواسته اند در دفاع از الوداعی اعلام موضع کند.

مادر زن و برادر زن الوداعی به اتهام کار گذاشتن «بمب قلابی» به سه سال زندان و پسر دایی اش به اتهام ایجاد حریق و انفجار به ۱۱ سال زندان محکوم شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هاآرتص: منابع اطلاعاتی خبر از همکاری مالزی با ایران برای دور زدن تحریم‌ها می‌دهند

تانکر نفتکش - عکس از آرشیو

روزنامه هاآرتص روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی غربی گزارش داد که مالزی در حال همکاری با ایران برای دور زدن تحریم‌ها است.

این گزارش گفته شماری تانکرهای نفتی میان دو کشور در حال حرکت هستند.

این منابع اطلاعاتی گفته‌اند مالزی بنا دارد پول فروش نفت و گاز ایران را به نمایندگی از آنها دریافت کند. مالزی کشوری با بیش از ۳۰ میلیون جمعیت است که دو سوم آنها مسلمان هستند.

گزارش هاآرتص می‌گوید، جزیره لابوان یکی از نقاطی است که شرکت‌های وابسته به شرکت ملی نفت ایران در آنجا مبادلات مالی خود را انجام می‌دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قربانیان سیل اخیر در انتظار غرامت؛ خسارت سیل سال ۹۵ به کشاورزان خوزستان تازه پرداخت شد

یک مسئول بانک کشاورزی استان خوزستان ایران خبر داد غرامت کشاورزان خوزستانی زیر پوشش بیمه که در جریان سیل سال ۹۵ دچار خسارت شده بودند، پرداخت شد.

محمد آلاله به ایرنا گفت، در مجموع ۱۵۸ میلیارد ریال خسارت «مطابق با سقف و میزان قرارداد بیمه» به کشاورزان پرداخت شده است.

عدم پرداخت خسارت‌های مربوط به سیل سال ۹۵ پیش از این باعث اعتراض برخی کشاورزان شده بود. اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی، در جریان بازدید از منطاق سیل زده در بهار سال جاری، به کشاورزان وعده داده بود خسارت‌های مربط به سال ۹۵ جبران خواهد شد.

تاخیر سه ساله موجب نگرانی برخی کشاورزان در استان های ایران شده است. چون در سیل های اخیر در ایران، کشاورزان خسارات زیادی دیدند و امیدوار بودند زود به آنها کمک شود.

بر اساس آمارها، سیل در سال جاری ۳۰ هزار میلیارد ریال به واحد نیشکری و بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان خوزستان خسارت وارد کرده است.

دولت ایران وعده داده است که خسارت‌های ناشی از سیل سال جاری را به همه کشاورزان پرداخت کند، با این حال اشاره‌ای به زمان انجام این کار نشده است.

سازمان جهاد کشاورزی خوزستان پیشتر تخمین زده بود که به دلیل وقوع سیل، میزان تولید گندم در استان خوزستان در سال جاری، ۷۵۰ هزار تن کاهش پیدا کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش رسانه‌های اسرائیلی: هسته تروریستی تحت حمایت ایران در آفریقا متلاشی شد

رهبران جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر سعی کرده اند روابط نزدیکی با کشورهای آفریقایی داشته باشند.

رسانه‌های اسرائیلی در گزارش‌هایی گفتند گروه «سرایا الجهاد» که از شاخه‌های حشدالشعبی و تحت حمایت جمهوری اسلامی است، در جمهوری چاد متلاشی شده است.

بر اساس این گزارش، علی پرهون از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حمایت مالی و نظامی از این گروه را بر عهده داشته است.

این گزارش، تصویری از عکس و مشخصات این گروه و همچنین «علی پرهون» از واحد ۴۰۰ نیروی قدس سپاه پاسداران که در آفریقا فعالیت دارد، منتشر کرده است.

مشخصات و تصاویر افراد فعال این شبکه
مشخصات و تصاویر افراد فعال این شبکه

شبکه تلویزیونی بین‌المللی اسرائیلی «آی۲۴ نیوز» در گزارشی اعلام کرد «میشل جوتودیا» مبلغ ۱۵۰ هزار دلار از ایران دریافت کرده و مامور شده نیروهایی را جذب، مجهز و مسلح کرده تا به اهداف غربی در قاره آفریقا حمله کنند. این گزارش می‌گوید اهدافی در چهار کشور آفریقایی برای احمله به این گروه محول شده بوده است.

«اسماعیل محمد جایا» رهبر موقت این گروه که دستگیر شده در مقابل گفت: «ایرانی‌ها خواستند میشل برای آنها پیکارجو تربیت کند و آنها پول و سلاح‌های کلاشنیکف فرستادند. شماری از اعضا از گروه شبه‌نظامی سیلیکا بودند.»‌

این گزارش می‌گوید در پی دستگیری اعضای این گروه و هسته مرکزی آن، مبلغ ۲۵۰ هزار دلار پول نقد از آنها ضبط شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردان مسلح در پاکستان یک زن عضو گروه واکسیناسیون فلج اطفال را کشتند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پلیس در پاکستان می گوید مردان مسلح ناشناس روز پنجشنبه یک زن مسئول توزیع واکسن فلج اطفال را کشته و یکی دیگر را مجروح کردند. شمار کشته شدگان حملات این هفته به کمپین ملی واکسیناسیون در پاکستان به سه نفر رسیده است.

به گزارش پلیس، تازه ترین تیراندازی در استان بلوچستان در جنوب غربی پاکستان رخ داد و طی آن مهاجمان از روی موتورسیکلت به گروه واکسیناسیون در منطقه دورافتاده ای در مرز افغانستان شلیک کردند. وضعیت زن مددیار مجروح «وخیم» توصیف شده است.

یکی از زنان بلافاصله کشته شد و دیگری در پی جراحات جدی ناشی از شلیک گلوله به بیمارستان کویته منتقل شد.

اجرای کمپین واکسیناسیون در منطقه «چمن» به تعلیق درآمده است.

مقام های مسئول ده نفر را در استان پیشاور دستگیر کرده اند که در رسانه های اجتماعی شایعات بی پایه و اساس پخش می کردند که واکسن های فلج اطفال منجر به غش و تهوع شده است.

روحانیون و ساکنان بخش های محافظه کار مذهبی «خیبر پختونخوا» و «بلوچستان» سال هاست که ادعا می کنند واکسن فلج اطفال توطئه غرب برای آسیب زدن یا عقیم کردن کودکان مسلمان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهار کودک به خاطر قتل پدر و مادرشان توسط حماس از ایران و سوریه تقاضای ۳۶۰میلیون دلار غرامت کردند

یک مقام حماس در حال دست دادن با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در ایران - آرشیو

«آژانس تلگرافیک یهودیان» می گوید چهار کودک که پدر و مادرشان توسط گروه حماس در کرانه باختری کشته شده اند، از ایران و سوریه در یک دادگاه فدرال آمریکا شکایت کرده اند.

بر اساس این گزارش که روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت منتشر شده است، آنها در این شکایت خواستار پرداخت ۳۶۰میلیون دلار غرامت شده اند.

خانواده این کودکان در سال ۲۰۱۵ و زمانی که آنها ۹ ساله، ۷ ساله، ۴ ساله و ۱۰ ماهه بودند، کشته شدند و شاهد قتل پدر و مادر خود بودند.

طبق این گزارش، مهاجم های فلسطینی ابتدا سعی داشتند که زوج مقتول را گروگان بگیرند اما سپس به آنها از فاصله نزدیک شلیک کردند. یکی از کشته شدگان به نام ایتام هنیکن، شهروند آمریکا بود.

شاکیان می گویند حماس مورد حمایت سوریه و ایران قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار سفارت آمریکا در سری‌لانکا: آخر این هفته به عبادتگاه‌ها نروید

نمایی از داخل کلیسای سن سباستین در شمال شهر کلمبو در سری‌لانکا پس از انفجار مرگبار روز یکشنبه ۲۱ آوریل ۲۰۱۹

سفارت آمریکا در سری لانکا روز پنجشنبه ۵ فروردین در مورد احتمال وقوع دور جدیدی از حملات تروریستی در آخر هفته جاری در این کشور آسیای جنوبی هشدار داد.

به گزارش نشریه هیل، سفارت آمریکا در توئیتی از شهروندان آمریکایی و دیگران خواسته است از فردا تا آخر روز یکشنبه از رفتن به عبادتگاه‌ها در سری‌لانکا خودداری کنند.

بر اثر وقوع هشت انفجار در چند کلیسا و هتل در شهر کلمبو پایتخت تجاری سری‌لانکا در روز یکشنبه گذشته، که بیشتر آنها انتحاری بودند، بیش از ۳۰۰ تن کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از برنامه نود فردوسی‌پور، این بار تشر خامنه‌ای مسابقه «برنده باش» را از صداوسیما حذف کرد

مسابقه «برنده باش» با تقلید از یک مسابقه تلویزیونی هند از مدتی پیش در صدا و سیمای ایران پخش می‌شد.

یک روز پس از تشر آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به صدا و سیما بابت ترویج «بخت‌آزمایی»، مسابقه «برنده باش» از جدول برنامه‌های صدا و سیما حذف شد.

برنده باش یک مسابقه تلویزیونی با اجرای محمدرضا گلزار بازیگر سینما است. در هر قسمت از این مسابقه چهار نفر که از قبل سوال‌های اپلیکیشن برنامه را به درستی پاسخ داده‌اند، حاضر می‌شوند.

شرط حضور در این مسابقه خرید سوال و پاسخ درست به آن از طریق یک اپلیکیشن مخصوص است.

نام این برنامه زمستان سال گذشته و در جریان «دست‌کاری در آرای مردم» برای انتخاب بهترین برنامه سال صدا و سیمای ایران مطرح شده بود. آن زمان اعلام شد با این دست‌کاری، این مسابقه از برنامه «نود» با اجرای عادل فردوسی‌پور پیشی گرفته است.

علی فروغی، مدیر شبکه سوم تلویزیون ایران که عادل فردوسی پور را از برنامه نود برکنار کرد، از اصلاح این برنامه مسابقه ای خبر داد.

یک روز پیش از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان، هم در پاسخ به سوالی این برنامه را «قمار» توصیف کرده بود.

قمار در احکام اسلامی «حرام» محسوب می‌شود.

بعد از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران در صفحه توئیتر خود نوشت به مدیران عامل اپراتورهای تلفن دستور داده است «شخصا بر روند مسابقات غیرمشروع بخت‌ آزمایی در تلویزیون و غیر آن نظارت کنند و جلوی این پدیده سوء را بگیرند.»

در ایران پخش تلویزیونی در انحصار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است و رئیس آن توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شود. این رسانه بارها و بارها موجب ناخرسندی مردم شده است.

فروغی رئیس شبکه سه، سابقه ریاست بر بسیج صدا و سیما را داشت.

برخی نوشته اند که او پسر باجناق حدادعادل است که خود پدر زن مجتبی خامنه‌ای، از فرزندان رهبر جمهوری اسلامی، است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زن پنسیلوانیایی پس از افتادن در داخل گوشت چرخ‌کن صنعتی کشته شد

کارخانه فرآوری گوشت «اکونامی لاکر استورج» جایی که این زن کشته شد، از سال ۱۹۰۵ در پردازش و توزیع گوشت تخصص دارد.

یک زن پنسیلوانیایی، پس از افتادن در دستگاه چرخ‌گوشت در یک کارخانه فرآوری گوشت کشته شد.

به گفته پزشک قانونی، این زن ۳۵ ساله به نام «جیل گرنینگر» بالای یک نردبان چرخ‌دار ایستاده بود، ولی از آنجایی که کسی شاهد این سانحه نبود، هیچ کس نمی داند چطور داخل گوشت چرخ‌کن بزرگ صنعتی که داشت با آن کار می کرد، افتاد.

چارلز کیسلینگ، پزشک قانونی، گفت: «ما نمی دانیم آیا خودش افتاده یا وقتی دستش را دراز کرده که شاید چیزی از داخل گوشت چرخ‌کن در آورد، دستگاه او را به داخل کشیده است.»

بدن خانم «گرنینگر» هنگامی پیدا شده که یکی از کارمندان از داخل گوشت چرخ‌کن صدا شنید. او بلافاصله دستگاه را خاموش کرد و به اورژانس زنگ زد.

کارخانه فرآوری گوشت «اکونامی لاکر استورج» از سال ۱۹۰۵ در پردازش و توزیع گوشت تخصص دارد.

به گفته اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای، این حادثه غم‌انگیز هنوز در دست بررسی است، ولی این اولین بار است که در این کارخانه کسی هنگام کار کشته می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا نخست وزیر چچن را به خاطر نقش در شکنجه از سفر به ایالات متحده منع کرد

تابلوی ساختمان وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا، «مسلم خوچیف» نخست وزیر چچن، از جمهوری های خودمختار فدراسیون روسیه را از سفر به آمریکا منع کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده این تصمیم را روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت با استناد به قوانین آمریکا اعلام کرد.

این وزارتخانه می گوید اطلاعات معتبری دارد که نشان می دهد نخست وزیر جمهوری چچن در شکنجه کردن نقش داشته است.

علاوه بر ممنوعیت سفر نخست وزیر چچن، خانواده درجه اول او نیز از سفر به آمریکا منع شده اند.

آمریکا از روسیه خواسته است به موارد نقض حقوق بشر توسط خوچیف رسیدگی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بغداد می‌گوید ظرفیت تولید ۶ میلیون بشکه نفت در روز را دارد

تاسیسات نفتی عراق در بصره - آرشیو

با تنگ‌تر شدن حلقه تحریم ها علیه ایران، وزیر نفت عراق می گوید کشورش قادر است شش میلیون بشکه نفت در روز تولید کند.

به گزارش رویترز، او این مطلب را روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت، اعلام کرد. وزیر نفت عراق گفت اگر لازم باشد عراق می‌تواند این میزان نفت تولید کند، اما بغداد به سقف تعیین شده تولید نفت در اوپک متعهد است.

به گفته وزیر نفت عراق، در حال حاضر کمبود شدید نفت وجود ندارد، اما بغداد وضعیت بازار نفت را برای هرگونه نیاز به افزایش تولید و تصمیم گیری در این باره در نشست ماه ژوئن اوپک بررسی می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت تولید خودروهای برقی «تسلا» در سه ماه اول سال ۷۰۲ میلیون دلار ضرر کرد

ایلان ماسک در کنار خودروی جدید تسلا، «مدل وای» - ۱۴ مارس ۲۰۱۹

شرکت خودروسازی «تسلا» روز چهارشنبه اعلام کرد که در سه ماه اول سال جاری میلادی ۷۰۲ میلیون دلار ضرر کرده است.

به گزارش نشریه فناوری «تک کرانچ»، با وجود این که تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بودند تسلا ضرر کند، ولی این مبلغ بیش از آنچه انتظار داشتند است.

زکری کرکهورن مدیر ارشد مالی شرکت گفت: «این یکی از بغرنج‌ترین سه ماه اول سال» در تاریخ تسلا بود.

وی افزود، در این مدت اتفاقات زیادی برای شرکت تسلا افتاد و فعالیت های متعددی داشت، از جمله تحویل خودروهای جدید «مدل ۳» به خارج از کشور.

ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، نیز در اوایل ماه جاری اخطار داده بود به دلیل کاهش فروش و تغییر در قیمت چند مدل، شاهد ضرر مالی در سه ماه اول سال خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان می گوید چین برای افزایش خرید نفت هنوز درخواستی نداده است

آرشیو

وزیر نفت عربستان، روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت، به خبرگزاری رویترز گفت چین هنوز خواستار خرید نفت بیشتر از عربستان نشده است.

وزیر نفت عربستان این اظهارات را پس از آن بیان کرد که آمریکا تصمیم گرفت معافیت از تحریم ها برای واردات نفت ایران را تمدید نکند. پکن با استفاده از این معافیت ها به خرید نفت از ایران ادامه داده بود.

واشنگتن به هشت کشور از جمله چین اجازه داده بود به خرید محدود نفت از ایران ادامه دهند. مقامات آمریکایی گفته بودند که اطمینان دارند چین می تواند برای نفت ایران جایگزینی پیدا کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمدعلی طاهری آزاد شد اما یک هوادار او هنوز در زندان است

ناهید بهشید»، یکی از هواداران محمدعلی طاهری

با اینکه «محمدعلی طاهری» بنیانگذار «عرفان حلقه» پس از تحمل بیش از ۸ سال زندان با نامه آزادی شعبه اول اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ شهید مقدس به زندان اوین رسما بدون قید وشرط آزاد شده است، اما هنوز «ناهید بهشید»، یکی از هواداران آقای طاهری زندانی است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت گزارش داد که ناهید بهشید، یکی از هواداران «محمدعلی طاهری» که ۸ بهمن‌ ماه سال گذشته در منزل شخصی‌اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد در حال سپری کردن حکم ۵ سال زندانی است که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده با اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» برای او صادر شده است.

مریم زارع یزدی، یکی از وکلای خانم بهشید در خصوص طرح اتهام جدید علیه این زندانی عقیدتی به کمپین گفت: «در زمان بازداشت خانم بهشید، هنگامی که ماموران امنیتی برای اجرای حکم وارد منزل او می‌شوند، در همان حین تعدادی کتب، جزوات و چند لوح فشرده مرتبط با عرفان حلقه را ضبط می‌کنند و به همین دلیل گزارش تازه‌ای تهیه کرده و برای او پرونده جدیدی باز می‌کنند.»

به گفته این وکیل دادگستری بازپرس پرونده خانم بهشید اعلام کرده است که به دلیل ادامه فعالیت این زندانی عقیدتی مجدد برای او پرونده جدیدی تشکیل شده است.

محمدعلی طاهری بنیانگذار «عرفان حلقه» که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ بازداشت شده بوده، ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد، پس از اعتراض وکیل او و نقض این حکم در دیوان عالی کشور، این زندانی عقیدتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد. آقای طاهری که از ۲۸ اسفند ۹۷ به مرخصی نوروزی آمده بود، روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه بدون قید وشرط آزاد شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها در گزارش‌های مربوط به حقوق بشر ایران به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و سرکوب افراد به دلیل عقایدشان اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هوشنگ حسن‌یاری: بستن تنگه هرمز باعث جنگی می‌شود که وضع مردم ایران را از عراقی‌ها بدتر می‌کند

«هوشنگ حسن‌یاری» کارشناس امور نظامی کالج سلطنتی نظامی کانادا در گفتگو با صدای آمریکا گفت که اگر جمهوری اسلامی تهدیداتش مبنی بر بستن تنگه هرمز را عملی کند، جنگی تمام عیار رخ خواهد داد که شرایط بسیار ناگواری برای مردم ایران به همراه دارد.

برخی از مقامات جمهوری اسلامی در مقاطع گوناگون از احتمال بستن تنگه هرمز صحبت کرده‌اند که در برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز به آن اشاره شده است.

هوشنگ حسن‌یاری معتقد است بستن تنگه هرمز کار سختی نیست اما یک جنگ تمام عیار برای جمهوری اسلامی می‌آورد.

این کارشناس نظامی همچنین پیش بینی کرد اگر جنگی دربگیرد کشورهای زیادی از جمله اسرائیل همراه آمریکا علیه جمهوری اسلامی وارد عمل خواهند شد.

آقای حسن‌یاری تبعات این جنگ احتمالی را برای مردم ایران بسیار وخیم توصیف می‌کند، چرا که در جنگ‌های مدرن این مردم هستند که بیشترین صدمه را خواهند دید هرچند به طور مستقیم مورد حمله قرار نگیرند.

تنگه هرمز مهمترین گذرگاه‌ تجارت دریایی نفت در جهان است و حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود از تنگه هرمز می‌گذرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در شهریور ۱۳۹۷ تاکید کرد : «جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند.

تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب‌های بین المللی ادامه خواهد داد.»

اینفوگرافیک صدای آمریکا درباره تنگه هرمز را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا یک «چهره فاسد» دیگر را معرفی کرد: یحیی رحیم صفوی، دستیار خامنه‌ای

رحیم صفوی(نفر وسط)در کنار محمدعلی جعفری فرمانده سابق سپاه و سیدعلی خامنه‌ای

حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در ادامه توییت‌هایش با عنوان «چهره‌های فساد رژیم ایران» این بار به یحیی رحیم صفوی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دستیار و مشاور عالی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، پرداخته است.

در این توییت رحیم صفوی چهره‌ای معرفی شده که در بازار دستکاری کرده و از شیوه‌های تجارت ناعادلانه استفاده می‌کند.

شرکت سپاهان با مدیریت برادر رحیم صفوی و حمایت سپاه از نمونه‌های فساد اوست.

پیش از این نیز حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه ایالات متحده به حسن فیروزآبادی، رئيس سابق ستادکل نیروهای مسلح ایران پرداخته بود که به مدت ۲۵ سال در ویلایی مصادره شده و بدون سند در نزدیکی تهران زندگی می‌کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قیمت هر بشکه نفت برنت به بیش از ۷۵ دلار رسید

قیمت نفت خام برنت برای اولین بار در سال جاری میلادی، در روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت، به بیش از ۷۵ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش رویترز، نگرانی بر سر کیفیت بخشی از نفت صادراتی روسیه و همچنین سخت تر شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، از دلایل افزایش قیمت نفت است.

لهستان و آلمان با اشاره به کیفیت پایین نفت صادراتی روسیه از طریق یک خط لوله، واردات خود را متوقف کرده اند. آمریکا نیز گفته است می خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک هیئت از مجلس سنای آمریکا با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد

یک هیئت متشکل از اعضای مجلس سنای آمریکا با عادل المهدی، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

داکورت در این دیدار با اشاره به این‌که واشنگتن در پی «استقلال وحاکمیت مستقل» بغداد در عراق است، روابط میان دو کشور را راهبردی و بلندمدت توصیف کرد.

این هیئت به سرپرستی تامی داکورت، سناتور دموکرات به عراق سفر کرده است. علاوه بر داکورت، جانی ایزاکسون عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنا، انگس کینگ عضو کمیته اطلاعات نیروهای مسلح سنا و جوی هد کاردار آمریکا نیز در این دیدار حاضر بوده‌اند.

دو طرف در این ملاقات پیرامون مسایل منطقه هم با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

نخست‌وزیر عراق هم در این دیدار گفت این کشور تمایل دارد با همسایگان و دیگر کشورهای دنیا «بهترین روابط» را ایجاد کند. او همچنین از عزم خود برای تقویت دموکراسی در عراق سخن گفت.

این دیدار چند روز پس از آن انجام می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار داد و کمی بعدتر هم ایالات متحده اعلام کرد معافیت کشورها را برای خرید نفت از ایران تمدید نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پوتین: کره‌شمالی برای خلع سلاح هسته‌ای خواهان تضمین امنیتی است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید کره شمالی حاضر به انجام خلع سلاح هسته‌ای است، اما نیاز به دریافت تضمین‌های امنیتی بین‌المللی در این زمینه دارد.

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری روسیه پس از پایان دیدار خود با رهبر کره شمالی گفت در این ملاقات پیرامون مسایلی چون عاری‌سازی شبه‌ جزیره کره از سلاح هسته‌ای، تحریم‌ها و ایالات متحده با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

پوتین گفت کره شمالی حاضر به خلع سلاح هسته‌ای است، اما تنها زمانی که تضمین‌های امنیتی بین‌المللی دریافت کند. به گفته او این تضمین‌ها باید در چهارچوب یا معاهده چند جانبه و بین‌المللی ارائه شود.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چند معترض آمریکایی در مقابل ساختمان تعطیل شده سفارت ونزوئلا در واشنگتن تحصن کردند

معترضان در مقابل ساختمان سفارت ونزوئلا در واشنگتن

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه اعلام کرد شماری از معترضان آمریکایی در مقابل ساختمان تعطیل شده سفارت ونزوئلا در واشنگتن رفته و در اعتراض به سیاست خارجی آمریکا، تحصن کرده‌اند.

این گزارش می‌گوید این معترضان حدود دو هفته است در مقابل ساختمان تعطیل شده سفارت اردو زده‌اند. الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا، به معترضان هشدار داده است که محل را ترک کنند.

نیکلاس مادورو که از سوی ایالات متحده دیگر مشروعیتی ندارد، چهار ماه پیش سفارت ونزوئلا در واشنگتن را تعطیل و اعلام قطع رابطه دیپلماتیک با آمریکا کرد. آمریکا ریاست جمهوری خوان گوایدو در ونزوئلا را به رسمیت شناخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: کاخ سفید با همه احضاریه‌های مجلس نمایندگان مقابله خواهد کرد

دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا گفت کاخ سفید با همه احضاریه‌های مجلس نمایندگان به منظور انجام تحقیق درباره دولت او مقابله خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ با انتقاد از تلاش‌ها برای انجام تحقیق از سوی مجلس نمایندگان، گفت تصور می‌کرده پس از دو سال بحث‌ها در این زمینه به پایان رسیده است.

رئيس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد که کاخ سفید با همه احضاریه‌ها مقابله خواهد کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا که دارای اکثریتی دموکرات است، پس از انتشار گزارش رابرت مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به دنبال تحقیقات بیشتر درباره اتهام «مانع تراشی ترامپ در راه اجرای عدالت» هستند.

مجلس نمایندگان از جمله خواستار احضار دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی پیشین کاخ سفید، هستند که در گزارش رابرت مولر به عنوان مقامی که به دفعات در برابر پرزیدنت ترامپ می ایستد توصیف شده است.

دموکرات ها از ۱۸ آوریل، زمان انتشار گزارش مولر درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶، به مک‌گان به چشم شاهدی هم تراز مولر نگاه می‌کنند.

در گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای مولر که بخش‌های محرمانه و حساس آن پوشانده شده است، مک‌گان یکی از معدود چهره‌های حلقه ترامپ است که وقتی رئیس جمهوری از او می‌خواهد به دو سال تحقیقات مولر پایان بدهد، رئیس خود را به چالش می کشد.

یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان نیز پیشتر با ارسال احضاریه‌ای خواستار دریافت فرم‌های مالیاتی پرزیدنت ترامپ در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارندگی شدید و سیل در آفریقای جنوبی باعث مرگ ۷۰ نفر شد

یک مقام رسمی دولت آفریقای جنوبی اعلام کرد بارش شدید باران در سواحل شرقی این کشور تاکنون باعث مرگ حدود ۷۰ نفر شده است.

به گزارش رویترز، بارش شدید باران که منجر به وقوع سیل و رانش زیمین شده، تا.نون جان هفتاد نفر را گرفته است. در عین حال نیروهای امدادی هم‌چنان مشغول تلاش برای پیدا کردن اجساد هستند.

براساس گزارش‌ها باران و سیل باعث شده تاکنون دست‌‌کم هزار نفر خانه خود را ترک کنند. بخش عمده این تلفات مربوط به منطقه کوازولو-ناتال است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیرعامل پیشین نیسان با سپردن وثیقه از زندان آزاد می‌شود

کارلون گون، مدیرعامل پیشین شرکت نیسان، با سپردن وثیقه‌ای به ارزش ۴.۵ میلیون دلار به شکل موقت و برای دومین بار از زندان آزاد می‌شود.

به گزارش رویترز، گون همچنین تعهد داده است که از تماس با همسر خود خودداری کند.

به گفته وکیل گون، دادگاهی در توکیو حکم داده است که وثیقه گون تنها در صورتی پذیرفته خواهد شد که او بپذیرد بدون اجازه مقام‌های قضایی، از تماس با همسر خودداری کند.

علاوه بر این، ارتباطات و رفتار گون هم در این مدت از نزدیک رصد خواهد شد. او با محدودیت‌هایی مواجه خواهد بود تا مانع خروج او از ژاپن یا تلاش برای از بین بردن شواهد شود.

کارلوس گون نوامبر سال گذشته میلادی به دلیل تخلف‌های مالیاتی در ژاپن بازداشت شد. او ۱۰۸ روز در زندان بود و روز شش مارس (۱۵ اسفند) با وثیقه‌‌ای به میزان یک میلیارد ین (حدود ۸.۹ میلیون دلار) از زندان آزاد، اما پس از مدتی مجددا بازداشت شد.

کارلوس گون متهم است که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ اقدام به ارائه گزارش نادرست از میزان درآمدهای خود کرده است.

گون مدیر سه شرکت خودروسازی نیسان، میتسوبیشی، و رنو بود و نجات شرکت خودروسازی نیسان از ورطه ورشکستگی به او نسبت داده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جو بایدن نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شد

جو بایدن، معاون رئيس جمهوری پیشین ایالات متحده، با انتشار ویدئویی رسما اعلام کرد نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جو بایدن امروز پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت ماه کارزار خود را برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی آغاز کرد.

بایدن دو بار در سالهای ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و هشت سال به عنوان معاون ریاست جمهوری در کنار باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا حضور داشت.

بایدن اکنون به صف طولانی نامزدهای حزب دموکرات پیوسته است که برای حضور در انتخابات ۲۰۲۰ اعلام آمادگی کرده‌اند.

جو بایدن ۷۶ ساله پرسابقه‌ترین سیاستمداری خواهد بود که رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات آتی شرکت می‌کند.

وی همچنین از نظر سنی در میان هجده چهره مطرحی که رسما اعلام داوطلبی برای نامزدی حزب دموکرات کرده‌اند، در جایگاه دوم قرار دارد.

برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت، با ۷۷ سال سن، مسن‌ترین داوطلب این رقابت‌هاست.

حدود یک ماه پیش فاکس‌نیوز نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده بود که براساس آن جو بایدن در میان نامزدهای حزب دموکرات بیشترین اقبال را میان رای‌دهندگان خواهد داشت.برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت نیز در رتبه دوم این نظرنجی قرار داشت.

بایدن پیشتر از سوی چند زن به «رفتار نامناسب با زنان» متهم شده بود. او اما در بیانیه‌ای گفته بود در کارزارهای انتخاباتی، بسیاری را در آغوش کشیده و بوسیده ولی هرگز فکر نمی‌کند رفتاری نامناسب داشته است.

بایدن اضافه کرده بود اگر با رفتارش باعث رنجش شده، از روی قصد نبوده است و او با احترام به نظرات طرف مقابل توجه خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG