لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

اجلاس قاهره برای رسيدگی به بحران سوريه


اخضر ابراهيمی نماينده سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه در اولين قدم از سفر خاورميانه اش به قاهره رفته، تا با محمد مرسی رئيس جمهوری مصر ديدار و گفتگو کند.

محمد مرسی رييس جمهوری مصر، نمايندگان ايران و ترکيه و عربستان سعودی را برای بحث در مورد بحران سوريه به قاهره دعوت کرده است.

نماينده ايران در اجلاس چهار جانبه قاهره در مورد بحران سوريه شرکت خواهد کرد. علی اکبر صالحی وزير امور خارجه ايران می گويد، دو کشور ديگر نيز به اين جمع اضافه شده اند، که يکی از آنها عراق است.

وزارت امور خارجه ايران می گويد، آقای ابراهيمی از تهران که تنها متحد منطقه ای دمشق شمرده می شود نيز بازديد خواهد کرد.

در اين ميان ميخائيل بوگدانف نماينده ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه نيز با گروهی از مخالفان سياسی اسد از جمله عبدالحليم خدام و مناف طلاس در پاريس ديدار و گفتگو کرد.

اخضر ابراهيمی نماينده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب برای سوریه، ديپلماتی الجزايری و هفتاد و هشت ساله که بعد از ناکامی همتای سابقش کوفی عنان به انجام کاری منصوب شده که خود آن را «ماموريتی تقريبا غيرممکن» خوانده است.

گرچه اخضر ابراهيمی دولتمرد متشخص و کارکشته ای است اما بسياری از ناظران سياسی با توجه به وخامت اوضاع در سوريه و بن بست در شورای امنيت سازمان ملل به دليل سه بار وتوی روسيه و چين، شانس چندانی برای موفقيت آقای ابراهيمی نمی بينند.
XS
SM
MD
LG