لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

نیروهای برمه مسلمانان را هدف می گیرند


سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید نیروهای امنیتی برمه در پی خشونت فرقه ای مرگبار در ماه ژوئن، مرتکب قتل، تجاوز جنسی و دستگیری های جمعی علیه مسلمانان روهینگیا در غرب کشور شده اند.

گروه روز چهارشنبه در گزارشی گفت در حالی که تنش های دیرینه بین بودایی ها و مسلمانان روهینگیا به خشونت کشیده شد، نیروهای برمه مداخله نکردند، اما بگفته معاون بخش آسیایی دیده بان حقوق بشر، زمانی که زدوخورد ها را مهار کردند، به خشونت و دستگیری های انبوه علیه روهینگیا دست زدند.

گزارش در حالی منتشر می شود که فرستاده حقوق بشر سازمان ملل متحد از نواحی خشونتزده دیدن کرد. یک راهب محلی به سرویس برمه ای صدای آمریکا گفت حدود ۱۰۰ بودایی روز سه شنبه هنگام دیدار فرستاده تظاهرات اعتراضی کوچکی در شهر مونگداو ترتیب دادند.

او گفت معترضین پلاکاردهایی در دست داشتند که از آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد می خواست در فراهم آوردن کمک برای ده ها هزار نفر که به دلیل شورش از خانه هایشان گریخته اند، بین بودایی ها و مسلمانان تفاوت نگذارد.

برخی از بوداییان راخین بر این نظر هستند که یو ان اچ سی آر از مسلمانان جانبداری می کند زیرا اکثر کارمندان خود را از جوامع مسلمان استخدام کرده است.

دولت برمه، که تاریخی طولانی از خشونت علیه اقلیت های قومی دارد، بدرفتاری نیروهای امنیتی با اعضای روهینگیا را تکذیب کرده است و می گوید آنها حداکثر خویشتنداری را در برخورد با مناقشه بکار برده اند.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود می گوید اجرای یک سلسله اصلاحات سیاسی و اقتصادی در یمن در ماه های اخیر، موجب شده است جامعه بین المللی رویدادهای دیگر در کشور را نادیده بگیرد.

دولت برمه حاضر نیست حدود ۸۰۰ هزار روهینگیا را یک گروه قومی بشناسد و بسیاری از بودائی ها آنها را مهاجران غیر قانونی از بنگلادش تلقی می کنند.
XS
SM
MD
LG