لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

نقض حقوق مسلمانان برمه ادامه دارد


مسلمانان روهینگیا مجبور به ترک خانه هایشان شدند
مسلمانان روهینگیا مجبور به ترک خانه هایشان شدند
فعالان و گروه های طرفدار حقوق بشر در برمه می گویند خشونت علیه اقلیت های مسلمان ، شش هفته پس از اعلام وضعیت اضطراری در ایالت راخین در غرب کشور ادامه دارد.

دولت می گوید از اواخر ماه مه، زمانی که تنش های دیرینه بین راخین های بودائی و روهینگیاهای مسلمان به خشونت کشیده شد، دست کم ۷۸ تن کشته شده اند.

عفو بین الملل می گوید وضعیت فوق العاده که در ۱۰ ژوئن وضع شد زدوخوردهای فرقه ای در برخی مناطق را کاهش داده است، اما بنیامین زاواکی نماینده گروه در برمه به صدای امریکا می گوید حملات علیه مسلمانان روهینگیا هنوز رو به افرایش است، و آن گونه که انتظار می رفت در زمینه برقراری نظم و امنیت و حفظ حقوق مردم پیشرفتی صورت نگرفته است.

زاواکی می گوید روهینگیاها و مسلمانان دیگر هدف حملات – از جمله تجاوز جنسی، از بین بردن اموال، و قتل های غیر قانونی – نه فقط از سوی بودائیست های راخین بلکه سرویس های امنیتی بوده اند.
او همچنین می گوید صدها مسلمان در پی دستگیری های جمعی در مناطق روهینگیا زندانی هستند، و یاد آور می شود اکثرا مردان و پسران جوانی هستند که ظاهرا به دلیل مذهبشان هدف قرار گرفتند، و بر یک اساس تبعیضانه و وابستگی های مذهبی و قومی بازداشت می شوند. در چنین حالتی عفو بین الملل آنها را زندانیان سیاسی تلقی می کند.
زواکی می گوید چنین اقداماتی پیشرفتی را که سال پیش در زمینه حقوق بشر در برمه صورت گرفت خنثی می کند، اما یاد آور می شود اصلاحات سیاسی که تین شن رییس جمهوری به اجرا گذاشته در بهبود وضع در مناطق اقلیت های قومی زیاد کار ساز نبوده است.
او می گوید : در بسیاری جهات وضع، نه فط در مورد روهینگیاها، بلکه در دیگر مناطق قومی، فرق نکرده است. پیشرفت هایی که در زمینه حقوق بشر در یکی دو سال گذشته دیده شده همیشه بر حوزه های سیاسی و اقتصادی متمرکز بوده است.
گزارش ها حاکی است وضع از اوائل ماه جاری ، زمانی که رییس جمهوری گفت اخراج یا بستن اردوگاه های آوارگان تنها راه حل های بحران روهینگیا است، بدتر شده است.

کریس لوا، عضو پروژه آراکان، گروهی که از نزدیک با روهینگیاها کار می کند، به صدای امریکا می گوید گزارش ها حاکی است گفته های رییس جمهوری کسانی را که به روهینگیا ها حمله می کنند جسور تر ساخته است، و بنظر می رسد روستاییان راخین را ترغیب کرده است از مناطق گوناگون آنها را تعقیب کنند.

در جریان ناآرامی در راخین، بالغ بر ۹۰ هزار نفر دربدر شده اند، و یک بحران انسانی بالقوه به وجود آورده اند. اما لوا می گوید دشوار است گفت آنها در چه وضعیتی قرار دارند زیرا دولت برمه دسترسی امدادگران و ناظران بین المللی را محدود می سازد.

رسانه های دولتی برمه روز جمعه گفتند چندین مقام دولتی این هفته برای نظارت بر کوشش های رفاهی و ملاقات با روستاییان آواره از راخین دیدن کردند، و بازسازی خانه هایی که در ناآرامی آسیب دیدند جریان دارد.

خشونت همچنین کوشش های فعالانی را که سعی دارند برمه را متقاعد سازند قوانین محروم ساختن مسلمانان از شهروندی را اصلاح یا فسخ کند برجسته می سازد. دولت برمه آنها را مهاجران غیر قانونی از بنگلادش تلقی می کند.
XS
SM
MD
LG