لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

بعد از فشارهای بین‌المللی و اعتراض آمریکا؛ مورالس با برگزاری انتخابات دوباره در بولیوی موافقت کرد


هزاران نفر در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات به خیابان‌های پایتخت بولیوی آمدند.
هزاران نفر در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات به خیابان‌های پایتخت بولیوی آمدند.

ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی، بیست روز بعد از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در این کشور آمریکای جنوبی، پذیرفت که دوباره انتخابات برگزار کند.

به گزارش نیویورک تایمز، آقای مورالس روز یکشنبه خبر از برگزاری انتخابات داد و گفت که اعضای کمیسیون انتخابات را تغییر خواهد داد.

انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در تاریخ بیستم اکتبر برگزار شد. ابتدا اعلام شد که او و رقیب اپوزیسیون به دور دوم راه یافته‌اند؛ اما کمی بعد کمیسیون انتخاباتی از پیروزی مورالس خبر داد که این موضوع با اعتراضات مردمی همراه شد.

وزارت خارجه آمریکا همان زمان برگزار کنندگان انتخابات در بولیوی را به تلاش برای تغییر آرا متهم کرد.پیشتر، هیئت ناظر «سازمان کشورهای آمریکایی» موسوم به اوای‌اس (OAS) نیز درباره نحوه شمارش آرا ابراز نگرانی کرده بود.

در همین حال مایکل کوزاک، کفیل موقت سمت معاونت اداره امور نیمکره غربی در وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۱۹ آبان در واکنش به برگزاری دوباره انتخابات در بولیوی، گفت که مردم بولیوی لایق یک انتخابات معتبر و شفاف هستند.

کارلوس مسا، رقیب مورالس و رئیس جمهوری پیشین بولیوی در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵، گفته است که این نتایج را قبول ندارد.

وزارت خارجه آمریکا از عملکرد هیئت فنی «سازمان کشورهای آمریکایی» (OAS)، که بر لزوم برگزاری یک انتخابات و تشکیلات انتخاباتی جدید در بولیوی صحه گذاشت، تقدیر کرد.

مورالس از سال ۲۰۰۶ در بولیوی در راس قدرت بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG