لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

مورالس در بولیوی اعلام پیروزی کرد؛ مخالفان با ماموران درگیر شدند


اعتراضات در بولیوی
اعتراضات در بولیوی

بعد از اینکه در بولیوی «اوو مورالس» اعلام پیروزی کرد، مخالفان او به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور دست زدند و در پایتخت با ماموران درگیر شدند.

در حالیکه پیشتر اعلام شده بود مورالس توانسته تنها ۴۵ درصد آرا را کسب کند و با رقیب خود به دور دوم برود، اما ناگهان کمیسیون انتخابات اعلام کرد مورالس توانسته با اختلاف اندکی، رقیب خود را شکست دهد.

رقیب او، کارلوس مسا، رئیس جمهوری پیشین بولیوی در سال های ۲۰۰۱ – ۲۰۰۵ است و گفته این نتایج را قبول ندارد.

در پایتخت، پلیس با پرتاب گاز اشک آور سعی کرد درگیری میان مخالفان و موافقان مورالس را پایان دهد و آنها را متفرق کند. به نوشته فاکس نیوز، معترضان ترقه و سنگ پرتاب می کردند.

در حالی پیشتر اعلام شد انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شده که از زمان به قدرت رسیدن مورالس در سال ۲۰۰۵ تا کنون او در تمام انتخابات در مرحله اول به پیروزی رسیده بود.

شنبه شب، بعد از اینکه اعلام شد انتخابات به دور دوم می رود، شمارش ماشینی آرا تعلیق شد و به صورت دستی باقی آرا شمارش شدند که بعد از این شمارش، تعداد آرای نامزدها دچار تغییر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا برگزار کنندگان انتخابات در بولیوی را به تلاش برای تغییر آرا متهم کرده است. هیئت ناظر «سازمان کشورهای آمریکایی» نیز درباره نحوه شمارش آرا ابراز نگرانی کرده است.

محبوبیت این رئیس جمهوری سوسیالیست بولیوی که از رهبری اتحادیه کارگران به قدرت رسید، با طرح اتهامات فساد مالی و اقتدارگرایی، رو به کاهش گذاشته است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG