لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

تردید مطبوعات بریتانیا در چاپ عکسهای نیمه عریان کیت میدلتون


مطبوعات بریتانیا که روزگاری در پی هر گونه خوراک رسانه ای بودند، پس از تجربه دردناک مرگ پرنسس دایانا و هراس از شکایات حقوقی ، از چاپ عکس های نیمه عریان کیت میدلتون، همسر ویلیام، شاهزاده بریتانیا خودداری کرده اند.

ماه گذشته روزنامه سان تنها روزنامه بریتانیایی بود که عکس های هری، برادر شاهزاده ویلیام را چاپ کرد که عریان در اتاق هتلی در لاس وگلاس گرفته شده بود. این روزنامه ادعا کرده بود که انتشار این عکس ها به نفع عموم مردم است.

اما هیچ روزنامه بریتانیایی هنوز تصاویر کیت میدلتون را که نسخه فرانسوی مجله « Closer» آن ها را چاپ کرده منتشر نکرده است. خانواده سلطنتی ادعا می کند که حریم خصوصی وی نقض شده است، بنابراین احتمال نمی رود که هیچ یک از روزنامه های دیگر نیز دست به چنین کاری بزنند.

نیل والیس، سردبیر اجرایی پیشین روزنامه «News of the World» به شبکه تلویزیونی «Sky News» گفته است «من به شما قول می دهم که هیچ سردبیری در این کشور حتی به ذهنش خطور نکند که این عکس ها را منتشر کند».

والیس که ماه گذشته برای تحقیقات در مورد رسوایی شنود تلفنی این روزنامه و متعاقباً تعطیلی آن دستگیر شده بود، گفته است برای سردبیران بسیار دشوار خواهد بود تا پس از انتشار این عکس ها از خود دفاع کنند.

وی خاطرنشان کرده است «بین تصاویر هری و این عکس ها فرقی وجود دارد، چون سان در دفاع از خود مسئله منافع عمومی را مطرح می کند اما در این عکس ها مسئله منافع عمومی به هیچ وجه مطرح نیست».

لوید امبلی، سردبیر «Daily Mirror» گفته است هفته گذشته نیز عکس های مشابهی از کیت میدلتون به این روزنامه ارسال و انتشار آن ها پیشنهاد شده بود، اما با انتشار گزارش هایی مبنی بر این که این عکس ها جعلی هستند ، روزنامه از چاپ آن ها خودداری کرد.

نسخه بریتانیایی مجله «Closer » گزارش داده است نسخه فرانسوی مجله با مجوز شرکت دیگری چاپ می شود و نسخه بریتانیایی عکس ها را چاپ نخواهد کرد.

شرکت ایتالیایی مونادوری نسخه فرانسوی مجله «Closer» را چاپ می کند که سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا و میلیاردر سرشناس و بحث برانگیز این کشور مالک آن است. دختر آقای برلوسکونی ریاست این شرکت را به عهده دارد.

روزنامه سان هنوز در مورد تصمیم خود برای چاپ عکس های کیت میدلتون اظهارنظری نکرده است.

پس از مرگ دیانا، مادر ویلیام در سال ۱۹۹۷ مطبوعات بریتانیا به شدت تحت فشار قرار گرفتند. خودروی حامل دیانا که از سوی خبرنگاران و عکاسان تحت تعقیب قرار گرفته بود، دچار سانحه و او در این تصادف کشته شد.

در پی ابراز خشم و انزجار عمومی بسیاری از روزنامه ها وعده دادند تا از چاپ عکس های این خبرنگاران و عکاسان پاپارازی خودداری کنند.

مقامات خانواده سلطنتی به شدت از حریم خصوصی کیت میدلتون، به ویژه پس از ازدواج او با ویلیام محافظت کرده اند. «کاخ سنت جیمز»، دفتر ویلیام، کیت میدلتون و هری خاطره دیانا را یادآور شده است.

روی گرینزلید، استاد خبرنگاری در لندن گفته است که مطبوعات بریتانیا با چاپ عکس های نیمه عریان کاترین، با توجه به محبوبیت او لطمه سنگینی را متحمل خواهند شد.

برایان لوسون، قاضی ارشد بریتانیا قرار است یافته های خود را تا اواخر سال جاری علنی کند. وی همچنین ممکن است برای تدوین یک قانون احترام به حریم خصوصی و یا اعمال مقررات سخت گیرانه بر عملکرد مطبوعات بریتانیا پیشنهادات و توصیه هایی را مطرح کند.

روزنامه های بریتانیا، در شرایطی که شمشیری بر فراز فعالیت هایشان آویخته شده است، طی ماه های اخیر بسیار محتاطانه عمل کرده اند.

مکس کلیفورد، کارشناس روابط عمومی که مناسبات نزدیک او با روزنامه های مصور معروف است، معتقد است که مطبوعات بریتانیا پس از تکمیل تحقیقات قاضی برای همیشه متحول خواهند شد. او گفت یکی از جنبه های مثبتی که از این تحقیق حاصل می شود این است که مطبوعات و رسانه هایی که باید حریم خصوصی افراد را در نظر بگریند، ملاحظه کارتر و مسئول تر عمل خواهند کرد.

سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز تصریح کرده است که روزنامه ها به هنگام تصمیم چاپ عکس های کیت میدلتون باید حوزه این تحقیقات را مد نظر داشته باشند.

وی به خبرنگاران گفت «تردیدی نیست که سردبیران تصمیمات خود را به طور مستقل اخذ می کنند، اما به یاد داشته باشید که مراحل تحقیقات قاضی لوسون در جریان است و او عملکرد مطبوعات را زیرنظر دارد».
XS
SM
MD
LG