لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۶

هیاهوی بسیار بر سر چاپ عکس برهنه پرنس هری


ماجرای عکس های برهنه پرنس هری بریتانیا، که چاپ آنها در روزنامه مردم پسند سان در لندن، تبدیل به یک جنجال ملی شده ، نه تنها دامنه گسترده تری پیدا کرده، که جنبه های تازه تری هم یافته است.

روز یکشنبه روپرت مرداک سلطان رسانه های همگانی، به دفاع از پرنس هری برخاست و از منتقدان تصاویر خندان و برهنه او در اطاق هتلی در لاس وگاس خواست که پرنس را راحت بگذارند.

مرداک استرالیائی تبار، پس از چاپ تصاویر برهنه شاهزاده ۲۷ ساله در سان، پرفروش ترین روزنامه بریتانیا، که متعلق به مرداک است، با گذاشتن پیامی بر روی صفحه توئیتر خود، خواستار آن شد که هری را آسوده بگذارند. روزنامه سان ، عکس ها را بی اعتنا به درخواست کاخ باکینگهام از رسانه های همگانی برای خودداری از چاپ آن ها، منتشر کرده است.

مرداک ۸۱ ساله نوشت: دست از سر پرنس هری بردارید.او ممکن است به شکلی حقوق بگیر مردم باشد، اما مردم او را دوست دارند. حتی اگر از تعطیلاتش در لاس وگاس لذت ببرد.

تصاویر سومین نفر در رشته وارثان تاج و تخت بریتانیا، که او را برهنه درحال جست و خیز با دختری ناشناس نشان می دهند، نخستین بار روز چهارشنبه پیش در تارنمای خاله زنکی تی.ام.زی. ظاهر شد و بلافاصله همه جای اینترنت را گرفت.

سان، ابتدا همچون دیگر مطبوعات بریتانیا، درخواست خانواده سلطنتی را پذیرفت، و از چاپ عکس های مه آلودی که با تلفن موبایل گرفته شده بود، خودداری کرد، اما روز جمعه صف خود را از بقیه جدا کرد ، و ادعا کرد که به نام آزادی بیان ، چنین کرده است.

سان نوشت: مسخره است مطبوعات بریتانیا، اجازه نداشته باشند عکس هائی را چاپ کنند که قبلاً صدها میلیون نفر آنها را در اینترنت دیده اند.

کمیسیون دادخواهی مطبوعات ، که نهاد ویژه نظارت بر جراید بریتانیاست، بیش از ۸۵۰ شکایت از روزنامه سان، به خاطر چاپ تصاویر پرنس هری دریافت کرده است.

یک نظرخواهی که در هفته نامه ساندی تایمز چاپ شد، حکایت از آن داشت که۶۸ درصد انگلیسی ها براین عقیده اند که رفتار پرنس هری، یک جوان عزب که در تعطیلات بوده، هیچ اشکالی نداشته است. ۷۵ درصد مردم همچنان به هری، که افسر ارتش است ، در افغانستان خدمت کرده و خلبان آموزش دیده هلی کوپتر آپاچی است، نظر مثبت دارند. و ۶۱درصد عقیده داشتند که سان کار غلطی کرده که تصویرها را به چاپ رسانده. فقط ۲۵ درصد از تصمیم روزنامه مردم پسند پشتیبانی کرده بودند.

جرمی هانت، وزیر فرهنگ بریتانیاکه در ماه آوریل به خاطر نزدیکی اش با مدیران همکار مرداک زیر فشار قرار گرفته بود که استعفا بدهد، گفت که او توجیه سان را برای چاپ عکس ها نمی پذیرد.

هانت به تلویزیون بی.بی.سی. گفت: "شخصاً نمی فهمم چاپ این عکس ها چه منفعتی برای مردم دارد. با این حال ما مطبوعات آزادی داریم، و گمان نمی کنم کار درستی باشد که سیاستمداران به سردبیران روزنامه ها بگویندکه چه چیز را می توانند چاپ کنند و چه را نمی توانند.امیدوارم مردم این قضیه را فراموش کنند و بیاد بیاورند که پرنس هری چه کارهای نیکی انجام داده است. "

آقای هانت افزود" تا آنجا که من می دانم، حتی کاخ باکینگهام هم گفته بود سردبیران حق دارند هرچه را می خواهند چاپ کنند و این مسأله ای مربوط به سردبیران است. "

پیشتر گزارش شده بود که مرداک به سردبیران سان دستور داده که تصاویر هری را چاپ کنند تا از این راه به لرد لوسون، قاضی کل بریتانیا ، کسی که سرگرم بررسی معیارهای کار مطبوعات، پس از ماجرای جنجالی شنودهای تلفنی در بریتانیا است، هشدار داده باشد. اما موسسه "نیوز اینترنشنال" مرداک حاضر نشد در این باره اظهار نظر کند.

تارنمای تی.ام.زی. که نخستین بار عکس ها را چاپ کرد، می گوید آنها روز جمعه پیش، پس از آن که هری و دوستانش در بار هتل به چند زن برخوردند و آنها را به سوئیت سلطنتی شان دعوت کردند، گرفته شده.گروه، به بازی بیلیارد برهنه پرداخته اند و یکی از آن زن ها عکس ها را با تلفن موبایلش گرفته است.

گزارش ها حاکی است که یکی از دخترها عکس ها را به ده هزار پاوند به روزنامه سان فروخته است. در روزنامه های لندن گزارش هائی نیز به چاپ رسیده که در آن ها مأموران حفاظت از هری ، به خاطر سهل انگاری شان در جلوگیری از عکس برداری میهمانان از صحنه های خصوصی ملامت شده اند.
XS
SM
MD
LG