لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۷

جشن شصت سالگی سلطنت


اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا سوار بر کشتی جشن جواهر، از چپ به راست: شاهزاده چارلز، شاهزاده فیلیپ، ملکه الیزابت دوم، کامیلا دوشز کورن وال، کیت دوشز کمبریج، شاهزاده ویلیام و شاهزاده هری.
اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا سوار بر کشتی جشن جواهر، از چپ به راست: شاهزاده چارلز، شاهزاده فیلیپ، ملکه الیزابت دوم، کامیلا دوشز کورن وال، کیت دوشز کمبریج، شاهزاده ویلیام و شاهزاده هری.
از روز یکشنبه سوم ژوئن، مراسم جشن شصتمین سال سلطنت ملکه الیزابت دوم در بریتانیا آغاز شد.

قایقی مخصوصی که برای الیزابت دوم تزئین شده بود، ملکه ۸۴ ساله و اعضای خانواده سلطنتی را در پیشاپیش قایق های فراوانی که در رودخانه تیمز رژه می رفتند، حمل می کرد. گفته می شود در این رژه مخصوص که یکی از بخش های جشن جواهر در فرهنگ سنتی
پادشاهی بریتانیا است، ۱۰۰۰ قایق همزمان در رودخانه تیمز حرکت کردند.

با آن که باران و هوای سرد مانع شرکت بسیاری از مردم در جشن روز یکشنبه شد اما ده ها هزار نفر در این مراسم شرکت داشتند.

یکی از اهالی لندن که در مراسم شرکت دارد می گوید: «سلطنت بالا و پایین های زیادی را
پشت سر گذاشته. در دوران ملکه الیزابت روزهای خوب بیش از روزهای بد بوده. او به سوگند خود به مردم وفا کرده است.»

مایلز تیلور، تاریخ شناس دانشگاه لندن می گوید سلطنت هنوز مشروع است: «به نظر من سلطنت همچنان مشروعیت دارد. این آشناترین و قابل مشاهده ترین نماد هویت ملی ماست. درست است که مراسم پر زرق و برق و سنتی است، این ممکن است ولخرجی به حساب بیاید اما در اوایل قرن بیستم این سلطنت بود که نقشی عظیم در بخش داوطلبانه، خیریه، رفاه مردم، و دیگر بخش های مرتبط با افزایش کیفیت زندگی مردم بازی کرد.»

ملکه در کنار سلطنت، نقشی سیاسی نیز به عنوان مشاور نخست وزیر دارد و با تمامی رهبران جهان ملاقات می کند. او همچنین رهبر سرزمین هایی است که روزی بخشی از امپراتوری بریتانیا بودند.


طی سلطنت ۶۰ ساله ملکه الیزابت، بریتانیا مشکلات زیادی از جمله حملات تروریستی را تجربه کرد. هنگامی که پرنسس دایانا در سال ۱۹۹۷ در تصادف اتومبیل جان باخت، ملکه یکی از سخت ترین دوران سلطنت خود را تجربه کرد و با انتقادات فراوانی مواجه گشت. اما حالا کارنامه ملکه الیزابت، او را به یکی از موفق ترین چهره های سلطنتی اروپا بدل ساخته است. چهره ای که به گفته برخی، بریتانیا را متحد نگاه داشت.

در حال حاضر بریتانیا نگرانی از وضعیت بد اقتصادی، جنگ های خارجی و بحران ها را کنار می گذارد و شصت سالگی سلطنت ملکه الیزابت دوم و میراث او را جشن می گیرد. در ادامه این جشن قرار است کنسرت هایی با خواننده های برتر جهان برگزار شود.
XS
SM
MD
LG