لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

«بیگ بن» به «ملکه الیزابت» تغییر نام می دهد


الیزابت دوم، پس از ملکه ویکتوریا دومین ملکه بریتانیا است که شصت سال سلطنت کرده است
الیزابت دوم، پس از ملکه ویکتوریا دومین ملکه بریتانیا است که شصت سال سلطنت کرده است
برج ساعت مشهور پارلمان بریتانیا، موسوم به «بیگ بن»، قرار است به افتخار شصتمین سالگرد سلطنت ملکه الیزابت، به «برج الیزابت» تغییر نام دهد.

روزنامه دیلی تلگراف نوشته است دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از جمله ۳۳۱ نماینده پارلمانی است که کارزار تغییر نام برج را، به مناسبت شصتمین سال سلطنت الیزابت دوم بر بریتانیا حمایت کرده اند.

روزنامه گاردین نیز از حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان از پیشنهاد تغییر نام بیگ بن گزارش داده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این اقدام تکرار ادای احترام مشابهی در سال ۱۸۹۷ است. در آن سال پارلمان بریتانیا برج دیگری را که در ضلع دیگر ساختمان پارلمان بریتانیا قرار دارد به ملکه ویکتوریا تغییر نام داد. ملکه ویکتوریا اولین ملکه بریتانیا است که بیش از شصت سال در بریتانیا سلطنت کرد و حالا پس از او «جشن الماس»‌ برای بار دوم برای بزرگداشت شصت سال سلطنت الیزابت دوم در بریتانیا برگزار می شود.

برج ۳۱۶ فوتی که رسما موسوم به «برج ساعت» است و به واسطه ساعت عظیمش به «بیگ بن» شهرت دارد، سر هر ساعت با صدای زنگ خود لندن نشین ها را از زمان با خبر می کند.
رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا و ملکه الیزابت در مراسم شام رسمی در گلدن گیت پارک - سانفرانسیسکو . مارس۱۹۸۳
رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا و ملکه الیزابت در مراسم شام رسمی در گلدن گیت پارک - سانفرانسیسکو . مارس۱۹۸۳
نمایندگان پارلمان بریتانیا به توافق رسیدند که تنها نام رسمی این برج نمادین در مرکز لندن، که بنایی گوتیک و باقی مانده از قرن نوزدهم است به ملکه الیزابت تغییر یابد و
نام غیر رسمی آن- بیگ بن- همچنان حفظ شود.

به نوشته دیلی میل، کمیسیون مشترک پارلمان بریتانیا که نهاد تصمیم گیرنده پارلمان است، تا آخر ماه ژوئن تشکیل جلسه خواهد داد تا مراحل نهایی این تصمیم را انجام دهد.

پیشتر در ماه ژانویه اخباری مبنی بر نگرانی از وجود انحراف در بیگ بن منتشر شد. این انحراف ۲۶ دهم درجه در جهت شمال غربی برآورد شده که از سال ۲۰۰۳ به بعد کمی افزایش یافته است. هرچند کارشناسان می گویند بعید است که این انحراف تا ۱۰ هزار سال دیگر مشکل اساسی به بار آورد.

جشن الماس، به مناسبت شصتمین سالگرد سلطنت ملکه الیزابت دوم ، با برنامه های گوناگون از روز شنبه در لندن برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG