لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

تلاش بریتانیا برای رهبری مدیریت جهانی هوش مصنوعی


الیور داودن، معاون نخست‌وزیر بریتانیا، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک، آمریکا - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ (۳۱ شهریور ۱۴۰۲)
الیور داودن، معاون نخست‌وزیر بریتانیا، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک، آمریکا - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ (۳۱ شهریور ۱۴۰۲)

بریتانیا روز جمعه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، خود را به جهانیان به عنوان یک رهبر آماده برای پاسخگویی به ظهور هوش مصنوعی معرفی کرد. الیور داودن، معاون نخست‌وزیر بریتانیا، در این نشست گفت که کشورش مصمم است در مدیریت جهانی هوش مصنوعی پیشرو باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای داودن گفت که بریتانیا زمینه لازم برای موفقیت و ایمن کردن هوش مصنوعی را دارد.

او افزود که یک کارگروه هوش مصنوعی بریتانیایی که بر روی تکنیک‌هایی برای ارزیابی آسیب‌پذیری سیستم‌های هوش مصنوعی کار می‌کند، می‌تواند تخصص خود را در سطح بین‌المللی ارائه دهد.

سخنان این مقام بریتانیایی در نشست سالانه رهبران جهان، پیش‌نمایشی از نشست جهانی ایمنی هوش مصنوعی بود که قرار است بریتانیا در روزهای اول و دوم نوامبر (۱۰ و ۱۱ آبان)، میزبان نشست جهانی ایمنی هوش مصنوعی باشد.

سخنان الیور داودن در شرایطی مطرح شد که سایر کشورها و گروه‌های چند ملیتی، از جمله اتحادیه اروپا، نیز در حال انجام اقداماتی در زمینه ایمنی هوش مصنوعی هستند.

سازمان ملل متحد هم در حال تشکیل یک کمیته مشورتی برای ارائه توصیه‌هایی در مورد ساختار قوانین بین‌المللی برای هوش مصنوعی است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه گذشته در مجمع عمومی این سازمان گفت که اعضای کمیته در ماه جاری سپتامبر منصوب خواهند شد. قرار است اولین گزارش کاری این گروه در پایان سال میلادی ارائه شود.

شرکت‌های بزرگ فناوری ایالات متحده نیز نیاز به مقررات هوش مصنوعی را تایید کرده‌اند، ولی نظرات آنها در مورد جزئیات متفاوت است.

در اروپا، فهرستی از اسامی شرکت‌های بزرگ، از شرکت هواپیماسازی فرانسوی «ایرباس» گرفته تا غول آبجوسازی هلندی «هاینیکن»، نامه‌ای سرگشاده امضا کرده‌اند تا از اتحادیه اروپا بخواهند که در قوانین خود تجدید نظر کند، چرا که به گفته آنها، این امر شرکت‌های اروپایی را در وضعیت نامساعدی قرار می‌دهد.

آقای داودن در مورد برداشتن قدم‌های لازم برای اجرای مقررات مربوط به هوش مصنوعی گفت: «تپانچه شروع رقابت جهانی شلیک شده است که در آن، شرکت‌ها و همچنین کشورها تلاش خواهند کرد تا مرزها را تا جایی که ممکن است به جلو ببرند.»

XS
SM
MD
LG