لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

جنازه مارگارت تاچر تشییع شد


مرکز لندن روز چهارشنبه شاهد حضور هزاران نفر مردمی بود که برای خداحافظی با مارگارت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا در خیابان ها صف کشیده بودند.

یک کالسکه اسبی، تابوت حامل جسد تاچر را که در پرچم بریتانیا پیچیده شده بود، به کلیسای سن پُل حمل کرد. در آنجا رهبران و شخصیت هایی از ۱۷۰ کشور در انتظار بودند.

ملکه الیزابت و همسرش پرنس فیلیپ در میان ۲۳۰۰ نفری بودند که برای شرکت در مراسم جمع شده بودند.

ریچارد چارترس، اسقف لندن، در سخنان کوتاهی که بیش از میراث سیاسی تاچر بر ویژگی های شخصی او متمرکز بود، از رهبر سابق به عنوان یک «همسر، مادر و مادر بزرگ» یاد کرد.

بیش از ۴۰۰ پلیس به عنوان بخشی از عملیات امنیتی (که در پی حملات مرگبار روز دوشنبه دربوستون افزایش یافت) درلندن مستقر شده بودند.

تاچر ۹ روزپیش در سن ۸۷ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.او نخستین و تنها نخست وزیر زن دربریتانیا بود که در دوره خدمت از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ به یکی از متنفذ ترین رهبران معاصر تبدیل شد.

تاچر، که بانوی آهنین لقب گرفت، محافظه کاری سرسخت بود که قدرت اتحادیه های کارگری را در هم شکست، بسیاری از یارانه های دولتی را حذف کرد و نقش بسیار بزرگتری به بخش خصوصی داد.

او بریتانیا را درجنگ ۱۹۸۲ با آرژانتین بر سر جزایر فالکتد هدایت کرد، با اتحاد اروپا به شدت مخالف بود، و رابطه ویژه نزدیکی با رونالد ریگن رییس جمهوری آمریکا برقرار ساخت که در شتاب بخشیدن به فروپاشی کمونیسم اتحاد شوروی کارساز بود.

تاچر میراِث تفرقه انگیری برجا گذاشته است. در جریان مراسم تشییع در روز چهارشنبه، برخی از مخالفان سیاسی تظاهراتی در امتداد مسیر حرکت کاروان حامل جسد او برپا کردند، که به اعتراض تبدیل شد.

مراسم تشییع با تشریقات واحترامات نظامی کامل، مطابق با خواست خانواده تاچر، برگزار شد. رویدادی که مهمترین تشییع جنازه و خاکسپاری سیاسی در لندن از زمان مرگ وینستون چرچیل نخست وزیر اسبق در سال ۱۹۶۵ تلقی می شود.

در جریان اجرای مراسم، صدای زنگ ساعت تاریخی بیگ بن خاموش بود. پرچم ها در ساختمان های دولتی در سراسر کشور به حال نیمه افراشته درآمدند.

مهمانان دیگر در مراسم را دیوید کامرون نخست وزیربریتانیا، و نیز نخست وزیرانی از ۱۱ کشور شامل می شدند. هنری کیسینجر وزیر سابق امورخارجه و دیک چینی معاون سابق رییس جمهوری آمریکا نیز در مراسم حضور داشتند.
XS
SM
MD
LG