لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

روزنامه ۱۶۸ ساله بريتانيایی قربانی جاسوسی تلفنی شد


روزنامه ۱۶۸ ساله بريتانيایی قربانی جاسوسی تلفنی شد
روزنامه ۱۶۸ ساله بريتانيایی قربانی جاسوسی تلفنی شد

روپرت مرداک چهره سرشناس و معروف به غول رسانه های جمعی، برای مقابله با عواقب ناشی از يک رسوایی مرتبط با جاسوسی های تلفنی، که منجر به تعطيل روزنامه News of the World، يکی از بزرگترين نشريات امپراطوری مطبوعاتی وی شد، به لندن رفته است.

مرداک ۸۰ ساله، روز يکشنبه، در حاليکه آخرين شماره اين روزنامه ۱۶۸ ساله را به دست داشت، وارد مقرّ ادارات خود در لندن شد.

مسئولان سابق و فعلی اين روزنامه، از جمله اندی کولسان که پيشتر مدتی سخنگوی ديويد کامرون نخست وزير بريتانيا بود، با اتهاماتی روبرو هستند که از اقدام خبرنگاران روزنامه در پرداخت رشوه به پليس برای کسب خبر، و هک کردن پيام های تلفنی مربوط به جوانی مقتول و خانواده های عزادار سربازان کشته شده در افغانستان حکايت دارد.

پليس روز جمعه آقای کولسان را، که اوايل سال از مقام دولتی خود استعفا کرده بود و نيز کلایو گودمن سردبير سابق روزنامه را توقيف کرد. گودمن زمانی پوشش خبری خانواده سلطنتی را برعهده داشت. کولسان در سال ۲۰۰۷، پس از آنکه يکی از خبرنگاران و يکی پژوهشگران تحت نظر او در هک کردن تلفن های مربوط به خانواده سلطنتی مجرم شناخته شدند، از سردبيری روزنامه استعفا داده بود.

پليس روز جمعه همچنين برای تحقيق و جستجو وارد دفتر Daily Star، يک روزنامه جنجالی ديگر شد که مشکوک به استراق سمع تلفنی است.

نخست وزير بريتانيا قول داده است درباره اين رسوایی، تحقيقاتی شفاف و علنی انجام گيرد و به يک هيات مستقل نيز ماموريت داده است برای تشکيلات خبری بريتانيا مقررات نظارتی جديدی وضع کنند.

وی همچنين گفت سياستمداران بريتانيایی مدت هاست که چشم خود را به روی رفتارهای بد در وسایل ارتباط جمعی بسته بودند زيرا می خواستند حمايت رسانه های بانفوذ را کسب کنند.

XS
SM
MD
LG