لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

هشدار امنیتی در بریتانیا به بالاترین سطح افزایش یافت؛ استقرار نظامیان در مراکز کلیدی


به دنبال وقوع انفجار مرگبار انتحاری در پایان یک کنسرت موسیقی در شهر منچستر انگلستان و افزایش هشدار امنیتی به بالاترین سطح، نیروهای نظامی بریتانیا به منظور پیشگیری از هر گونه تهدید فوری تروریستی در مراکز کلیدی کشور مستقر شدند.

یک مرد ۲۲ ساله لیبیایی تبار متولد منچستر دوشنبه شب و در پایان کنسرت آریانا گرانده، خواننده آمریکایی، در این دومین شهر بزرگ بریتانیا اقدام به بمب‌گذاری کرد و جان دست کم ۲۲ نفر که تعدادی از آنها کودک بودند را گرفت. خود مهاجم نیز کشته شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از مقام‌های بریتانیایی گزارش داد با توجه به احتمال وقوع حملات تروریستی مشابه، نیروهای نظامی در مراکز کلیدی - مانند کاخ باکینگهام، دفتر نخست وزیری و پارلمان در لندن - جایگزین ماموران مسلح پلیس می‌شوند.

بنا بر اعلام پلیس بریتانیا، نیروهای امنیتی روز چهارشنبه سه مظنون دیگر را در جنوب منچستر که احتمال می رود با این پرونده مرتبط باشند دستگیر کرده اند. روز سه شنبه هم یک جوان ۲۳ ساله در آن شهر بازداشت شد.

علاوه بر پیشگیری از وقوع حملات احتمالی، اولویت اصلی نیروهای امنیتی بریتانیا دریافتن این موضوع است که آیا مهاجم به صورت انفرادی عمل کرده یا آن که با یک شبکه تروریستی مرتبط بوده و حمله دوشنبه شب بخشی از یک عملیات سازمان یافته است.

خبرگزاری رویترز صبح چهارشنبه از قول امبر راد وزیر کشور بریتانیا نوشت، سلمان عبیدی عامل انفجار مرگبار منچستر، که برای دستگاه‌های امنیتی شناخته شده بوده و چند ماه قبل به سوریه و لیبی سفر کرده بود، احتمالا به تنهایی عمل نکرده است.

این خبرگزاری پیشتر به نقل از جین کانرز فرمانده عملیاتی پلیس لندن نوشت، «در حالی که بحشی از اقداماتی که ما انجام می‌دهیم برای مردم روشن و آشکار است، اما فعالیت‌های دیگری هم در طول شبانه روز انجام می‌شود که هرگز به آگاهی عموم نمی‌رسد.»

این در حالی است که ترزا می نخست وزیر بریتانیا سه‌شنبه شب با بیان این که احتمال وقوع حملات بالقوه دیگری وجود دارد، اعلام کرد وضعیت هشدار امنیتی کشور را به بالاترین سطح افزایش داده است. هشدار امنیتی در بریتانیا پیش از حمله در سطح دو بود.

هشدار امنیتی در بریتانیا قبلا هم در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به بالاترین سطح افزایش یافته بود. این کشور در سال‌های گذشته شاهد چند حمله تروریستی بوده، اما حمله دوشنبه شب مرگبارترین آنها پس از انفجارهای تابستان ۲۰۰۵ در متروی لندن است، که جان ۵۶ نفر را گرفت.

در همین حال، شمار زخمی های انفجار سالن کنسرت منچستر آرنا، که دیروز ۵۹ نفر گزارش شده بود، روز چهارشنبه به ۱۱۹ نفر افزایش یافت که به گزارش آسوشیتدپرس، ۶۴ نفر از آنها هنوز در بیمارستان تحت درمان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG