لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

تلاش لندن برای آزادی یک شهروند بریتانیایی زندانی در ایران


دیدار فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا (چپ) با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۲ شهریور ۱۳۹۴
دیدار فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا (چپ) با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۲ شهریور ۱۳۹۴

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد به دنبال آزادی یک شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار است که از حدود چهار سال پیش به اتهام جاسوسی در ایران زندانی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمال فروغی ۷۶ ساله در سال ۲۰۱۱ میلادی هنگامی که به عنوان مشاور امور تجاری در تهران مشغول فعالیت بود، بازداشت شد.

خبر بازداشت شدن آقای فروغی برای نخستین بار در اکتبر سال جاری در روزنامه گاردین منتشر شد، هنگامی که خانواده او تصمیم گرفتند سکوت خود را در این مورد بشکنند.

افشای این خبر همزمان با دور جدید دستگیری منتقدان در ایران صورت گرفت؛ موجی که به عقیده تحلیلگران از ماه سپتامبر و زمانی که آیت الله علی خامنه‌ای درباره "نفوذ" غرب در جمهوری اسلامی ایران هشدار داد.

به گزارش رویترز، یکی از سخنگویان وزارت خارجه بریتانیا روز چهارشنبه گفت که لندن به دلایل پزشکی خواستار "آزادی فوری" اوست و وزیر خارجه بریتانیا این موضوع را با مقام‌های ایران، از جمله رئیس جمهوری، در میان گذاشته است.

این سخنگو، که رویترز هویت او را فاش نکرده است، همچنین اضافه کرد که دیپلمات‌های بریتانیایی تا کنون موفق به دسترسی کنسولی به کمال فروغی نشده‌اند، چرا که ایران داشتن تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

این در حالی است که بریتانیا در ماه اوت، پس از گذشت حدود چهار سال و با حضور فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا سفارت خود در تهران را بازگشایی کرده است.

کمال فروعی که خانواده اش او را "سالمندترین" زندانی ایران می‌دانند، به عنوان مشاور شرکت نفت و گاز پتروناس در تهران مشغول کار بود و حدود چهار سال پیش به اتهام جاسوسی دستگیر شد. وی سپس در سال ۲۰۱۳ به ۸ سال زندان محکوم شد.

مقام های بریتانیا پیشتر نیز در باره وضعیت سلامت آقای فروغی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شده بودند.

XS
SM
MD
LG