لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

ورود «جمعه سياه» به بريتانيا و هجوم خریداران به مغازه‌ها


ازدحام جمعيت در جمعه سياه در شعبه فروشگاه آزدا، در شمال لندن --۷ اذر (۲۸ نوامبر)
ازدحام جمعيت در جمعه سياه در شعبه فروشگاه آزدا، در شمال لندن --۷ اذر (۲۸ نوامبر)

با ورود «جمعه سياه» به بريتانيا و همه‌گير شدن تب خريد در اين روز، مشتاقان استفاده از تخفيف‌های مخصوص به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در سراسر کشور هجوم بردند و در نتیجه، پليس در برخی نقاط مجبور به مداخله شد.

آزدا، شعبه بريتانيايی فروشگاه‌های زنجیره‌ای «وال مارت» آمریکا، یکی از چندين فروشگاهی بود که از امسال با معرفی «جمعه سیاه» و تخفيف‌هايی که در برخی موارد به ۴۰ درصد قيمت اوليه کالاها می‌رسيد، اين سنت آمريکايی را به بريتانيا آورد.

پيش از آغاز حراجی روز جمعه، ایاز علم، مديرعامل آزدا گفت، این خبر خوبی است که فروشگاه ما سنتی را اتخاذ کرده که فروش بزرگی را برای شرکت مادر در ایالات متحده به ارمغان می‌آورد.

وی در ادامه افزود «جمعه سیاه بزرگترین و شلوغ‌ترين روز خرید در تقویم ایالات متحده است، و ما در وال مارت، فروش بالایی را در آن روز می‌بينيم.»

و در بریتانیا، فروش اوج گرفت.

ارقام اوليه نشان می‌دهد که خریداران انگلستان با استفاده از کارت‌های اعتباری در هر دقيقه بیش از ۵۵۰ هزار دلارخرج کردند، و حدود ۸ ميليون و ۵۰۰ هزار دلار در حراج‌های اينترنتی هزینه کردند.

جمعه سیاه، يک روز پس از روز شکرگذاری، آغاز فصل خريدهای کريسمس بوده و بطور سنتی بزرگترین روز خرید سال در ایالات متحده است. از آنجا که برای بسیاری از خرده‌فروشان و فروشگاه‌های بزرگ اين روز نشانه آغاز سود سالانه است، به آن نام «جمعه سیاه» داده‌اند.

خرده‌فروشان امسال در بریتانیا، با وعده تخفيف‌های بزرگ تا ۴۰ درصد از قيمت کالاهای خود کاسته و هزاران حراج به مصرف‌کنندگان ارائه دادند. اين امر باعث شد که مشتریان از ساعت‌ها پيش از بامداد روز جمعه و گشايش رسمی فروشگاه‌ها، در برابر حراجی‌های مورد علاقه خود صف ببندند.

جوانان در مقابل فروشگاه کفش جان لوئیس، برای خريد کفش مورد علاقه خود با تخفیف تمام شب را به شب‌زنده‌داری پرداختند.

اما در تعدادی از فروشگاه‌های بریتانیا، مغازه‌ها قادر به مقابله با هجوم عظیم مشتریان نبودند.

یکی از مشتريان صحنه را اينگونه توصيف کرد، که مردم از طاقچه‌ها و قفسه‌ها بالا می‌رفتند» و کارکنان از دست مردم «کلافه می‌شدند،» و اينجا و آنجا دعوا در می‌گرفت و محصولات هم به اين‌طرف و آن‌طرف پرتاب می‌شد.

یکی از مشتریان گفت صندوقدار یک فروشگاه، از یورش مردم وحشت‌زده شده بود و اشک می‌ريخت.

در منچستر، در شمال انگلستان، پس از وقوع چند مورد درگيری، پلیس مجبور به سرکشی به حداقل ۷ فروشگاه شد. یک دستگاه تلویزیون روی سر خانمی افتاد و او را روانه بیمارستان کرد.

پلیس به دليل عدم آمادگی و تامين امنيت فروشگاه‌ها از آنها انتقاد کرد، اما تحلیلگران می‌گویند برغم هرج و مرج امسال، احتمالا فروشندگان بریتانیایی از برگزاری حراج جمعه سیاه در سال آینده خودداری نخواهند کرد.

يکی از تحلیل‌گران خرده‌فروشی در اين رابطه گفت «وقتی در آینده به اين روزها نگاه کنيم، روز جمعه سياه را به عنوان يک روز محوری و مهم خواهيم ديد، يعنی به عنوان روزی که جمعه سیاه رسما وارد انگلستان شد.

برخی دیگر از تحلیل‌گران می‌گویند خرده‌فروشان لزوما از جمعه سیاه فايده‌ای نخواهند برد.

یک تحلیل‌گر مستقل خرده‌فروشی گفت فروش زودهنگام، صرفا به اين معنی است که کسب و کار در ماه دسامبر کمتر خواهد بود، و باعث خواهد شد تا مشتریان ديگر تا کریسمس حاضر به پرداخت قیمت کامل اجناس نباشند.

XS
SM
MD
LG