لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

«متناسب‌سازی» قیمت به پایتخت رسید؛ نان در تهران با «چراغ خاموش» گران شد


گران شدن قیمت نان در روزهای اخیر در ایران خبر ساز شده است.
گران شدن قیمت نان در روزهای اخیر در ایران خبر ساز شده است.

پس از آن که بهای نان در استان‌های مختلف گران شد حالا از تهران خبر می‌رسد قیمت نان در پایتخت به صورت «چراغ خاموش» در حال افزایش است.

وب‌سایت «اقتصاد ۲۴» در گزارشی میدانی از بازار نان در تهران نوشت که با وجود تکذیب مقامات ارشد دولتی در رابطه با افزایش قیمت نان، اما تغییر قیمت نان تحت عنوان «متناسب‌سازی» در تهران و سایر استان‌های کشور آغاز شده و این موضوع نگرانی جدیدی را برای مصرف کنندگان که تقریبا تمام مردم کشور را پوشش می‌دهد، ایجاد کرده است.

این رسانه تاکید کرده که کسب اطلاع از نانوایی‌های سطح شهر نشان می‌دهد که بدون هیچ مصوبه و اعلام رسمی از سوی اتحادیه و سایر سازمان‌های مرتبط، قیمت انواع نان از سوی برخی نانوایی‌ها گران شده است.

گرانی نان در ایران از استان خراسان رضوی آغاز شد و در روز چهارم مرداد رسانه‌های ایران اعلام کردند که در خراسان به شکل «ناگهانی» نان گران شد و نرخ نان یارانه‌ای در شهرستان مشهد تا ۴۰ درصد افزایش یافت.

هنوز هیاهوی گرانی نان در خراسان فروکش نکرده بود که در دهم مرداد ماه صداوسیمای جمهوری اسلامی در برنامه‌ای به حاشیه‌های افزایش قیمت نان پرداخت و مجری برنامه از افزایش قیمت نان در ۱۳ استان خبر داد.

در این برنامه مجری تاکید کرد که در برخی استان‌ها تغییراتی اعمال شده و به گفته مسئولان در راستای «بهبود اقتصاد نانوا» و جلوگیری از «قیمت گذاری خودسرانه و کم فروشی» بوده است.

افزایش قیمت نان در کشور به آرامی در حال فراگیر شدن است و متاثر از این گرانی؛ بهای سایر کالا و خدمات نیز در حال افزایش است. در همین رابطه روزنامه «جهان صنعت» ۱۶ مرداد ماه نوشت که برخی از سرویس دهندگان از جمله رانندگان «مسافرکش خطی» به بهانه افزایش قیمت نان اقدام به افزایش هزینه دریافتی از مردم کرده‌اند.

این روزنامه نوشته بود که بطور مثال در غرب تهران مسیری که کرایه آن ۶ هزار تومان بود، توسط برخی رانندگان هزار تومان کرایه دریافت شده است.

این روزنامه با طرح پرسشی پرسیده است که چرا دولت حاضر نیست افزایش قیمت نان را به طور رسمی اعلام کند؟

در این گزارش در پاسخ به این پرسش تاکید شده است که دولت از واکنش شهروندان به ویژه فروشندگان و عرضه‌کنندگان دیگر کالاها و خدمات در هراس است و باور دارد که این اتفاق می‌تواند زنجیره‌ای از افزایش قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد.

گرانی نان به عنوان یکی از پایه‌های اصلی و اساسی سبد معیشت خانوارها در حالی رخ داده است که مقامات دولت جمهوری اسلامی در روزها و هفته‌های گذشته از «کاهش آمار تورم» سخن گفته‌اند و مسیر پیش‌رو را «روشن» توصیف کرده‌اند. در حالی که کارشناسان اقتصادی در هفته‌های اخیر بارها بر بحرانی بودن وضعیت اقتصادی ایران تاکید کرده و وخامت اوضاع را ناشی از تصمیم‌گیری‌های «دستوری» دولت می‌دانند.

سارا بازوبندی، اقتصاددان، در روزهای پیشین به بخش فارسی صدای آمریکا گفته که مشکلات اقتصادی در ایران واضح است و دولت سعی دارد گرانی نان را پنهان کند.

به گفته بازوبندی، با توجه به التهاب اجتماعی داخل کشور، دولت فقط سعی می‌کند مشکلات و چالش‌ها را لای زرورق بپیچد و به مردم ارائه کند و یک نمونه آن تلاش برای جیره‌بندی نان با عنوان کارت هوشمند بود.

XS
SM
MD
LG